Erdoğan: Türkiye'de Baykal sultası var

Baykal'ın "Erdoğan vesayeti" eleştirisine Başbakan "27 Nisan bildirisinden sonra neredeydin?" sözleriyle yanıt verdi. Başbakan, CHP liderinin milletvekilliğine doyamadığını belirterek "Baykal sultası var" dedi

Başbakan Erdoğan, CHP lideri Baykal'ın "Türkiye'de askeri vesayet yok, Erdoğan vesayeti var" sözüne yanıt verirken ''27 Nisan bildirisinden sonra neredeydin" diye sordu. AK Parti'nin Atatürk Spor Salonu'nda dün yapılan Ankara İl Kongresi'ne katılan Erdoğan, konuşmasına Miraç Kandili'ni kutlayarak başladı. Konuşmasının önemli bir bölümünde CHP lideri Deniz Baykal'a yüklenen Başbakan, Baykal'ın Anayasa'nın yargı bağımsızlığını ve görülmekte olan davaya müdahale edilemeyeceğini öngören 138. maddesini devamlı çiğnediğini ifade ederek, "Bu mu vesayetsiz bir ülke ve vesayetsiz bir demokrasi? Biz hep bunları yaptık'' dedi. CHP Genel Başkanı Baykal'a, "27 Nisan bildirisinden sonra neredeydin?'' diye soran Erdoğan, "Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde neredeydin, demokrasiye, hukuka, milli iradeye gölge düşürülmeye çalışıldığı günlerde neredeydin, nasıl bir tavır takındın, milletin yanında, milli iradenin yanında mıydınız, yoksa vesayet özlemi içinde olanların mı?" ifadelerini kullandı. '

DAHA DOYMADINIZ MI?'

CHP'nin askerlere sivil yargı yolunu açan düzenleme de dahil bugüne kadar 33 kez Anayasa Mahkemesi'ne başvurduğunu yineleyen Erdoğan. "Ayıptır. Bu kadar sulu siyaset olur mu? Parlamentoda işi göremeyince ver elini Anayasa Mahkemesi'ne" dedi. Erdoğan, 7 dönem milletvekilliği yapan Baykal'a şöyle yüklendi: "Bu parlamentoda sizden başka milletvekilliği yapacak kimse yok mu? Bırakın başkaları da yapsın. Türkiye'de bir AK Parti ve Erdoğan vesayeti yok ama Türkiye'de muhalefet sorunu, CHP'de ise Deniz Baykal sultası olduğu son derece açıktır." Erdoğan, görsel medyada yer alan kimi programları da eleştirerek, "Hiç bir medya patronu gençliğimizin ahlaki erozyonuna fırsat vermemeli, ona zemin hazırlamamalı. Anneler babalar, 'sadece okullarda bu işi çözerim' diye düşünmeyin. Bizim de üzerimize düşen görevler var. Eğer son zamanlarda cinayetler, katliamlar duyuyorsak, anne, baba olarak kendimizi de hesaba çekmeliyiz. Ahlaki erozyon bizi dertlendiriyor" dedi.

'Dumansız' AK Parti
Gençlik Kolları tarafından 'dumansız hava sahası'na destek için hazırlanan çıkartmalar partililer yanında Başbakan Erdoğan'ın yakasına da yapıştırıldı. Salona "Sigarayı bıraktın artık senin tiryakiniz" pankartı asıldı.
Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf ile Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun da beyaz elbiselerinin üzerine "dumansız hava" çıkartmalarından taktıkları dikkati çekti.
Kongrede delegelere deri çanta dağıtıldı, partililere dağıtılan tişörtler kapışıldı.

BİZE ULAŞIN