Kürt sorununda iki aşamalı çözüm planı

Hükümet, terörü bitirme ve Kürt sorununa kökten çözüm getirme konusunda çok alternatifli iki aşamalı plan hazırladı. Strateji ve eylem planı 15 Ağustos'tan önce tartışmaya açılacak

Hükümet, terörü bitirme ve Kürt sorununa kökten çözüm getirme konusunda çok alternatifli, iki aşamalı bir plan hazırladı. Bürokratlar tarafından hazırlanan ve "radikal" önlemler içeren plana; MGK'da ve Başbakan Erdoğan'ın Kurul'a üye bakanlarla Başbakanlık Resmi Konutu'nda yaptığı toplantıda da biçim verildi. ABD Büyükelçisi James Jeffrey'in Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile geçen hafta yaptığı görüşmede de bu konunun gündeme geldiği öğrenildi. PKK lideri Abdullah Öcalan'ın 15 Ağustos'ta "yol haritası" açıklayacağı konuşulurken, hükümet uzun süredir üzerinde çalıştığı demokratik açılımı yeni aşamalarıyla tartışmaya açacak. Hükümetin planı, strateji ve eylem planı olmak üzere iki aşamadan oluşuyor. Planın hazırlanmasında görev alan bürokratlar, terörün Türkiye gündeminden çıkarılması için, etkin pişmanlığın düzenlediği TCK'nın 221. maddesini daha da genişletebilecek hükümlerin bile konuşulabileceğini belirtiyor. Planda, her alternatifin ve önerinin sakıncaları ve faydaları, doğuracağı etkiler, kamuoyunun tepkisi gibi öğelere de yer verildi. Böylelikle siyasi iradeye geniş bir hareket imkânı ve kamuoyu nezdinde tartışma olanağı sağlandı. Planla ilgili şu hususlar öne çıkıyor:
Plana, ABD ve Irak yönetiminin ciddi desteği var.
Hükümetin hazırladığı, çeşitli açılımlar ve çözüm önerileri yer alacak. En radikal çözüm önerileri bile tartışmaya açılabilecek.
Hükümet terörü bitirme ve bu konuyu Türkiye'nin gündeminden çıkarma konusunda kararlı. Son dönemde yaşanan gelişmeler, sorunun çözümü için tarihi bir fırsat yakalandığını gösteriyor.
Planda, terör örgütünün tasfiyesine yönelik önlemlerin yanı sıra, Kürt kökenli vatandaşlara yönelik yeni kültürel açılımlar da bulunacak. TRT-6'dan sonra özel televizyon kanallarında da Kürtçe yayının bütünüyle serbest bırakılması bunlardan biri.

BİZE ULAŞIN