"Bölmek isteyene 'Evet' demeyiz"

Başbakan Erdoğan Suriye'ye hareketinden önce Kürt açılımı çalışmalarının İçişleri Bakanlığı'nca yürütüldüğünü söyledi Çalışmalara nihai şekil verildikten sonra kamuoyuna açıklanacağını belirten Erdoğan AK Partili vekilleri uyardı

Başbakan Erdoğan, SABAH'ın duyurduğu hazırlıkları son aşamaya gelen Kürt açılımı ve terörü bitirme planıyla ilgili olarak, İçişleri Bakanlığı'nın ilgili kurum ve kuruluşlarla çalışmaları yürüttüğünü, nihai şekil verildikten sonra kamuoyuna açıklanacağını söyledi. Erdoğan, dün Suriye'ye hareketinden önce Esenboğa'da yaptığı açıklamada "ülkeyi bölme gayreti içinde olanlara ise "evet" diyemeyeceklerini belirtti.

"SÖZ OLA KESTİRE BAŞI"
Erdoğan, Abdullah Öcalan'ın ve DTP'nin muhatap alınmasını öneren AK Parti milletvekilleri için ise Yunus Emre'den alıntı yaparak "Partimin milletvekillerinin bu söylem birliğini zedeleyecek açıklamalarda bulunmasına hoş bakmam. Bugüne kadar ne çektiysek bu söylem birliğini bozacak ifadelerden çektik. İfadede bir cümle bütün birlikteliğimizi, biliyorsunuz 'söz ola kestire başı' olur ki buna gitmek istemiyoruz" yorumunu yaptı. Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan "Bu konuyla ilgili son durum nedir?'' sorusuna şu yanıtı verdi: "Kürt açılımı ile alakalı olarak gündeme getirilen konu bizim iktidarımız sürecisinde ele aldığımız bir meseledir. 2005 yılında biliyorsunuz Diyarbakır konuşmam var. Diyarbakır konuşmamda bugün tartışılan birçok mesele o zaman tarafımdan dile getirildi. O zaman eleştirenlerin hepsi sağolsunlar aynı şeyleri konuşmaya başladılar. Siyasetçisi de aynı şekilde entelektüel kesimi de hepsi bunu konuşuyor. Biz belli mesafeler aldık."

FAHRİ DOKTORA UNVANI VERİLDİ
Esad'la görüşmesinin ardından Fahri doktora unvanını almak üzere Halep Üniversitesi'ne giden Erdoğan burada büyük sevgi gösterisiyle karşılandı. Üniversite Rektörü, Erdoğan'a "Dünyayı kasıp kavuran gelişmeler karşısındaki duruşunuz nedeniyle bu ödülden daha fazlasını hak ediyorsunuz" dedi.

BİZE ULAŞIN