'Sen ihlal ediyorsun biz dava açıyoruz'

CHP lideri Baykal, Başbakan'ın Anayasa Mahkemesi'ne gitmelerini eleştirdiğini belirterek, "Kendi çıkarımız için gitmiyoruz. Sen ihlal etme" dedi

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal dün basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Baykal özetle şöyle dedi:
CUNTA NE OLDU: TSK'ya yönelik sistematik yıldırma sindirme kampanyası başlatıldı. Darbe hazırlığı, cunta iddiaları söylendi. İddialar yıktı geçti, tahrip etti, ezdi geçti. Bu mu amaçlanıyordu. Bu olay aydınlığa kavuşturulmalı.
HSYK TARTIŞMASI: Başbakan "Adalet Bakanlığı listeyi hazırladı, HSYK bunu onaylayacak. Sıkıntı var" diyor. Başbakan'a hukuku demokrasiyi Anayasa'yı mı anlatacağız? Hukuka tasallut var. Savcıya, hakime endeksli dava olmaz. Dava vardır 30 yıl sürer, 30 yılda kaç savcı, avukat, hakim değişir.
ÖNCE NET ŞEKİLDE TERÖR BİTMELİ: Terörün kesin net ve inandırıcı bir biçimde ortadan kalkacağı görülmeden, hiçbir şekilde herhangi bir ilişkiye, müzakereye sakın yönelme.
DAVALAR BEKLİYOR: Başbakan "Benim hakkımda açılan davalar AKP'yle ilgili değil belediye başkanlığımla ilgili karıştırmayın" diyor. İktidardan düşersen o davaların nasıl açıldığını o zaman görürüz. Kurt gibi bekliyor Kemal Kılıçdaroğlu.
DOYMAK İÇİN 2011'İ BEKLİYOR: "Yıllarca doymadınız mı" diyor. Bu siyaseti doyma olarak görmediğimizden, bunu yapıyoruz. Atatürk, İsmet İnönü bunu yaptı. Afiyet olsun. Demek ki Başbakan 2011'de doyacak.
32 KEZ GİTTİK: Mahkeme kendi çıkarımız için gitmiyoruz. nayasa Mahkemesi'ne 32 defa gittik. Senin vesayetine hiç olmazsa bu aşamada dur diyebiliyoruz. Sen niye 32 defa anayasayı ihlal ediyorsun? Sen ihlal etme. Sen ihlal edersen elbette biz de gereğini yapacağız.

Yargıdan döndü
CHP lideri Deniz Baykal, Anayasa Mahkemesi'nin mayın yasasıyla ilgili kararını "Yanlıştı, Anayasa Mahkemesi'nden döndü" diye yorumladı. Baykal şöyle konuştu: "Durum çok açık ve net. Söyledik, sana, anlattık, AKP'liler bile 'yapmayalım' dediler. İnat ısrar çıkardılar." Baykal, ekonominin de uzun bir süreden beri daraldığını belirterek, işsizliğin dünyada ikinci olarak rekor noktasına çıktığını bunun yeni bir durum olduğunu söyledi.

Katsayı tahrip edici
BAYKAL, YÖK'ün son aldığı katsayı kararını da eleştirdi: "Son düzenlemelerle Türkiye'de meslek eğitimi ve eğitim birliği ilkesi tahrip edilmiştir. Bunun ağır ve olumsuz sonuçları yaşanacaktır. Şimdi meslek eğitimi konusunda bir büyük sıkıntıyla karşı karşıyayız. Türkiye kalkınması için meslek eğitimi alan insanlara ihtiyaç duyuyor. Ama maalesef Türkiye'de meslek eğitimi neredeyse tümüyle iflas etmiştir."

BİZE ULAŞIN