Türkiye büyük bir değişimden geçiyor

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye'nin AB süreci ile birlikte büyük bir değişimden geçtiğini, devletin ortaya koyduğu yetki yerine, bireyin hakkı ve vatandaşın hukukunu öne çıkardıklarını söyledi.

Bakan Bağış, çeşitli temaslarda bulunmak ve etkinliklere katılmak üzere Van'a geldi. Devlet Bakanı Bağış, Ferit Melen Havaalanı'nda Vali Münir Karaoğlu ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.

Valilik girişinde hazır bekleyen polis mangası amiri heyecandan şaşırarak, Bakan Bağış'a "Polis merasim mangası emir ve görüşlerinize hazırdır sayın müdürüm' diye hitap etti.

Valilik makamına geçen Bakan Bağış, Vali Karaoğlu ile bir süre yalnız görüştü. Daha sonra basın mensuplarını sorularını yanıtlayan Bakan Bağış, AB fonlarında en iyi yararlanan illerden birisi olan Van'ı bu konuda sürekli örnek gösterdiğini kaydetti.

AB fonları ile düzenlenen festivallerde vatandaşların mutluluğunu paylaşmanın kendisi için gurur verici olduğunu dile getiren Bakan Bağış, "Türkiye AB süreci ile birlikte büyük bir değişimden geçiyor. Devletin ortaya koyduğu yetkisi yerine, bireyin hakkı ve vatandaşın hukuku öne çıkarıyoruz. Türkiye, AB sürecinde her konuda iç dinamiklerini tazeliyor. Çevreden sanayiye, iş şartlardan demokratik ve kültürel haklar konusunda daha AB ve evrensel standartlara ulaştığımız bir süreçteyiz. Devlet ve milletin kucaklaştığı bir dönem içerisindeyiz. Van'daki turist sayısında artış bunun en büyük göstergesidir. Bu süreçte herkesin kazandığı, devletin de gücünün artığı, ama bireyin de hakkının ve hukukunun çok daha geliştirdiği bir ortamı birlikte oluşturabileceğimiz bir dönemdeyiz. Allah ülkemizi kötülüklerden korusun." dedi.
Münir Karaloğlu, konuşma sırasında Van'da 2009 yılında artan turist sayısı ve Van Kapıköy Sınır Kapısı'nın transit ulaşımına açılması konusunda bilgi verdi.

Van'a 1997 yıllında 100 bin yabancı turist geldiğini dile getiren Karaloğlu, geçen süreç için bu sayının giderek azaldığını ifade etti. Bu yıl turist sayısında bir artış olduğunu ifade eden Karaloğlu, İran ile 300 km sınır olmasına rağmen İran'a transit açılan bir sınır kapılarının olmadığını kaydetti.

Vali Karaloğlu, Saray Kapıköy Sınır Kapısı'nın İran tarafındaki alt yapı eksikliğinden dolayı yıllardan beri transit ticaret ve yolcu ulaşımına açılmadığını vurguladı. Bu konuda 2 ülke arasında yürütülen çalışmaların son aşamaya geldiğini hatırlatan Karaloğlu, en yakın zamanda kapının transit geçişe açılacağını ümit ettiklerini söyledi.

Van Valisi Münir Karaloğlu, bakan Egemen Bağış'a deve yününden yapılan el dokuması Van Kilimi hediye etti.

Bakan Bağış, Valilik ziyaretinin ardında Van Sanayi ve Ticaret Odası'na geçerek sanayici ve esnafla bir toplantı yaptı.

Egemen Bağış, öğleden sonra Architon Türkiye Offshore 225 Şampiyonası kapsamında Van Gölü'nde yapılacak 'Van Grand Prix'in 7. ayağını izleyecek.

Yarışlarda dereceye giren takımlara kupa verecek olan Bakan Bağış, geceyi Van'da geçirdikten sonra yarın helikopterle Bahçesaray ilçesine geçerek Saklışehir Kültür ve Sanat Festivali'nin açılışına katılacak.

BİZE ULAŞIN