Erdoğan yeni Meclis Başkanı'nı belirliyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tatil için gittiği Antalya'da, yeni Meclis Başkanı için parti grubunda yaptırdığı anketi değerlendirecek. Erdoğan hafta içinde iki parti yöneticisi ile bir bakanı Antalya'ya çağırması bekleniyor. Erdoğan başta Meclis Başkanı olmak üzere grup başkanvekilleri ve TBMM Başkanlık Divanı üyelerini de belirleyecek.

Erdoğan, bir haftalık tatili sürecinde başta parti içinde sıkıntılı bir hareket başlatan Meclis başkanı için yeni adayı belirleyecek.

ERDOĞAN'IN KRİTİK TATİL MESAİLERİ

Başbakan Erdoğan daha önceki dönemlerde de örneğin Cumhurbaşkanlığı seçimi ve 22 Temmuz seçimlerinden sonra kabineyi belirlemek için tatile çıkmış ve isimleri de tatilde belirlemişti.

Erdoğan son olarak 29 Mart yerel seçimlerin hemen ardından Hatay'a tatile giderek kabine revizyonunu burada yaptı. Erdoğan kabine revizyonunda yaptığı değişikliği ise en yakın kurmaylarıyla paylaşmış ancak, kamuoyuna bilgi sızdırılmamıştı. Kulislerde kabine revizyonunda isimleri Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile birlikte Hatay'da tatil yaptığı sırada belirlediği söyleniyor.

AK Parti kulislerinde Erdoğan'ın bu tür kritik dönemlerde aynı yöntemi uyguladığı kaydediliyor.

Erdoğan'ın şimdi Antalya'da önce partiye yaptırdığı anketi inceleyeceği ardından da hafta içinde kabineden bir üye, genel merkez, Meclis parti grubundan birer yönetici çağıracağı ve başta Meclis başkanı olmak üzere TBMM Başkanlık Divanı üyeleri ve Adalet Bakanı Ergin ile Sanayi Bakanı Ergün'den boşalan koltuklara yeni grup başkanvekillerini çağırdığı isimlerle belirleyeceği dillendiriliyor.

Zorlu bir döneme giren AK Parti'de nefesler tutuldu. 9 Ağustos'ta görev süresi dolacak olan TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın yeniden aday olup olmayacağı, Erdoğan'ın grubuna yaptırdığı anketlerin sonucunda ortaya çıkacak. Diğer taraftan Meclis Başkanlığı için öne çıkan isimler de çalışmalarını sürdürüyor.

Meclis Başkanlığı için adaylığını açıklayan Ankara Milletvekili Salih Kapusuz, kulis çalışmalarını yoğunlaştırırken, Adalet eski Bakanı ve Antalya Milletvekili Mehmet Ali Şahin'de aday olabileceği sinyalini verdi.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu ise çalışmalarını daha sessiz ve derinden yürütüyor. Başbakan ve partinin tepkisini çekmek istemeyen Kuzu, parti içindeki milletvekillerinin tek tek fikirlerini alıyor.

TOPTAN KARARI BİLİYOR MU?

Başbakan Erdoğan'la yaptığı görüşmenin ardından tatile giden TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın, yeniden aday olup olmayacağı konusunu bildiği söyleniyor. AK Parti kulislerinde Toptan'la ilgili şu yorumlar yapılıyor:

- Başbakan Toptan'a yeniden aday olacağı mesajını verdi ve Toptan rahat bir şekilde dinleniyor.

- Başbakan Erdoğan Toptan'a "Geçen dönem direk aday gösterdim ve parti destek oldu, ancak şimdi partinin görüşünü alarak sizin adaylığınızı ona göre netleştirmek istiyorum" sözleriyle aday olmayacağı mesajını verdiği dile getiriliyor.

KÜSKÜN HAREKETİNİ ENGELLEME PLANI

Öte yandan, AK Parti kulislerinde ilk kez Başbakan Erdoğan'ın Meclis başkanlığına kimi aday göstereceğini beklemeden birden fazla adayın öne çıkması pek çok sıkıntıyı beraberinde getirdiği ifade ediliyor.

Erdoğan'ın Bülent Arınç ve Köksal Toptan'da olduğu gibi tek aday gösterme şansının kalmadığı bunun için olabilecek bir küskün hareketinin önünü kesmek için parti içinde temayül yoklaması yaptırdığı kaydediliyor.

AK Parti kulislerinden bazı milletvekilleri, Erdoğan'ın adaylık konusunda açık istişare yerine milletvekillerinden adayları yazılı olarak istemesi de bu tezin doğruluğunu ortaya koyduğu görüşleri yapılıyor.

Erdoğan'ın hafta boyunca Antalya'da kalacağı YAŞ toplantısı için 31 Ağustos gecesi Ankara'ya geleceği belirtilirken, 3 Ağustos "ta Grubu toplayarak Meclis Başkanına aday olacak ismi açıklayacak.

BİZE ULAŞIN