'İnsanın anadilinde sesi bile gür çıkıyor'

Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Herkesin sesi kendi dilinde çok daha gür çıkıyor" mesajını verdiği Van'da Kürtçe şiirler dinledi. Karşılamaya gelmeyen DTP'li Van Belediye başkanı Bekir Kaya'nın "makama davetini" reddetti. 1994'te PKK katliamına sahne olan Bahçesaray'da ilk kez düzenlenen Saklı Şehir Kültür ve Sanat Festivali'ne katılan Bağış, yıllarca yasaklı olan Kürt şair Faki Tayran'dan okunan şiirleri ve "Dotmam" (amca kızı) adlı ağıtı dinledi. Bağış, konuşmasında, "Yıllarca biz Faki Tayran'ı yok saydık, birileri yok saydı ama yok olmadı. Bugün onun şiirleriyle coşuyoruz. İnsanlar kendi ana dillerinde şarkı söylerken sesleri daha gür çıkıyor. Bizim bunları yasaklamaya, gölgelemeye ve engellemeye ne ihtiyacımız var ki" dedi.

KARŞILAMA KRİZİ

Hükümetin AB kararlılığı için "Van Gölü kadar derin Ağrı Dağı kadar yüksektir" diyen Bağış, Bahçesaraylılara söz verdi: "2023 yılına gelindiğinde Cumhuriyetin 100. yılını kutlarken, sizin pasaportlarınız bu bölgenin en değerli pasaportu olacak." Van'da karşılama krizi de yaşandı. Belediye Başkanı Bekir Kaya, şehir dışında olduğu gerekçesiyle karşılamaya gelmedi. Bağış, görüştüğü başkan yardımcısına şu mesajı verdi: "Ben Belediyeyi ziyaret etmeye hazırlanıyordum. Ama belediye başkanı devletin bakanını karşılamaya bile gelmedi." Ardından belediye başkan Kaya, bakana mesaj gönderdi: "Saat 17.00'de sizi bekliyorum." Bakan Bağış ise aracılarla gelen bu mesaja, "Ben devletin bakanıyım. Karşılasaydın orada olacaktım. Ama o saatte başka programım var" yanıtı verdi.

RAFTİNG YAPTI
Bağış, festival töreninin ardından Bahçesaray'ın ortasından geçen Müküs Çayı'na gitti. Rafting yapan sporcular tarafından karşılanan Bağış, Van Valisi Münir Karaloğlu ve AK Parti Van Milletvekili Gülşen Orhan'la bota binerek yaklaşık 15 kilometrelik parkurda rafting yaptı. Bağış, rafting sonunda çok keyif aldığını belirterek, Müküs Çayı'nda rafting yapmayı herkese tavsiye etti. Bağış gelecek yıl yine raftinge geleceğini belirtti.

BİZE ULAŞIN