HSYK'da atama krizi 'eş savcı' modeliyle aşıldı

Hâkim ve savcılar atamasındaki kriz dün sona erdi. Savcı Öz yerinde kalırken, Ergenekon soruşturmasını koordine edecek bir başsavcı vekili daha atandı

HSYK kararname krizini, "eş başsavcı vekili" formülüyle aştı. Ergenekon soruşturmasının kritik savcısı Zekeriya Öz, İstanbul Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı ile Ergenekon davasına bakan 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi Başkan ve üyeleri yerlerini korudu. Kurul, Ergenekon soruşturmasının koordinasyonunu yürüten Çolakkadı'nın yanı sıra eş yetkilerle donatılmış bir isim görevlendirdi. 20 yıldır İstanbul'da çalışan Başsavcı Vekili Olcay Seçkin Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi Başsavcı Vekilliği'ne getirildi. Ergenekon soruşturmasının koordinasyonunu, İstanbul Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, vekilleri Çolakkadı ve Seçkin ile birlikte yürütecek. 21 gündür devam eden hakim - savcı kararnamesi krizini aşmak üzere dün 8.5 saat toplanan HSYK'da 'üçlü formül" üzerinde uzlaşma sağlandı. HSYK'nın seçilmiş üyeleri görüşmelerin başından beri gündemde tuttukları "Ergenekon savcılarından bazılarının görev yerlerinin değiştirilmesi" ısrarından, soruşturmanın koordinasyonunda, Çolakkadı ile birlikte yeni bir başsavcı vekilinin de görev yapması koşuluyla vazgeçtiler. İstanbul Adliyesi'nde 20 yıldır Başsavcı Vekili olarak çalışan Olcay Seçkin'in Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi Başsavcı Vekilliği'ne görevlendirme ile getirilmesi benimsendi. Çolakkadı ile aynı yetkileri kullanacak Seçkin, gerekli görürse Ergenekon savcılarının bazılarını soruşturmadan uzaklaştırabileceği gibi soruşturmadaki işlemleri denetleyebilecek.

BAKAN MUHALEFET ETTİ

Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Müsteşarı Ahmet Kahraman Olcay Seçkin'in görevlendirilmesine muhalif kaldılar. HSYK, İstanbul Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'i bu makamda tutarken, Ergenekon soruşturmasında Zekeriya Öz ile birlikte çalışan Nihat Taşkın, Kasım İlimoğlu, Ercan Şafak, Fikret Seçen, Mehmet Ali Yönder ile Mehmet Ali Pekgüzel'i de yerinde korudu. Diyarbakır'da görev yapan "faili meçhul cinayetler" soruşturmalarını sürdüren savcıların görev yerlerinde de değişiklik olmadı. Ergenekon davasına bakan İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün ile bu mahkemede görev yapan hakimlerin de yerlerinin değiştirilmesi gündeme gelmişti. HSYK, İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi başkan ve üyelerinin de yerlerini korudu. Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılarla ilgili şikayet ve suç duyurularıyla ilgili gereğinin yapılmasını da isteyen Kurul, bu soruşturmayı yürüten savcılarla ilgili HSYK ve Adalet Bakanlığına yapılan şikayet ve suç duyuruları hakkında Adalet Bakanlığınca yasal gereğinin başlatılarak, kurulca sonucuna göre işlem yapılmasını da karar altına aldı.

BİZE ULAŞIN