CHP heyeti Giresun'da

CHP Genel Sekreteri Önder Sav, ''Ben siyasal iktidarın elindeki imkanları vakit geçirmeden Giresun'a yönlendirmesini istiyorum'' dedi.

Perşembe 30.07.2009 16:12
Güncelleme: Perşembe 30.07.2009 16:12
ABONE OL
Sav başkanlığındaki CHP heyeti, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu'yu makamında ziyaret ederek, kentte yaşanan sele ilişkin bilgi aldı.

Daha sonra selin etkilediği alanlardan biri olan Bulancak durağına gelen heyetin yaptığı incelemelerin ardından Sav, basın mensuplarına açıklama yaptı.

Sav, selin meydana getirdiği tahribatı görmek için kente geldiklerini belirterek, televizyonlardan izlemekle bu tahribatın nelere mal olduğunu anlamanın mümkün olmadığını söyledi.

Yol boyuncu da selin meydana getirdiği hasarı gördüklerini ifade eden Sav, Giresun Belediyesinin, selin tahribatını azaltmak için elindeki bütün imkanlarını kullandığının anlaşıldığını kaydetti.

Giresun gibi çok yağış alan bir kentte daha dikkatli bir kentleşme olması gerekliliğinin çok daha iyi görüldüğünü belirten Sav, şunları söyledi:

''Bunlara dikkat edilseydi, çok daha az hasarla atlatılabilirdi. Doğanın bize hazırladığı sürprizlere hazırlıklı olmalıyız. 9 gündür Giresunlular, devletin kendilerine nasıl el uzatacağını bekliyor. Sosyal devlet bu gibi durumlarda gücünü gösterir.''

Giresun'una afet kapsamında olup olmadığına yönelik anlam kargaşasının önemli olmadığını ifade eden Sav, şöyle devam etti:

''Giresunlu eski yaşamına, eski olanaklarına nasıl kavuşacaktır ona bakmak lazım. Burada bir yetki kapışmasına gitmeye gerek yoktur. Yoksa 'yardımı Bakanlar Kurulu kararıyla mı yapalım, yoksa bakanların münferit gayretleriyle mi yapılım', 'Afet Kanunu'muz böyle diyor', bunları geçelim. Görünen bir olay var. Vatandaş, kendisinin selden önceki duruma gelmesini istiyor. Giresun Belediyenin olanakları yetmiyor. Devletin yardım elini uzatması gerekiyor. Ümit diyorum ki kısa zamanda verilen sözler yerine getirilir. Bir siyasi söylemi geçer. Sorun hepimizin ortak sorunudur. Bundan pay çıkartmaya çalışmak kimseye yaramaz. Hele hele CHP'ye bu tip ufak oyunlar hiç yakışmaz. Önemli olan bu badireden Giresunluyu sağ salim çıkarmaktır. Ben siyasal iktidarın elindeki imkanları vakit geçirmeden Giresun'a yönlendirmesini istiyorum.''

''AKTARILAN PARA YETERLİ DEĞİL''
Sav, Afet Fonu'ndan Giresun'a parasal yardım yapıldığını, ancak o paranı çok az miktarının belediyeye aktarıldığını duyduğunu dile getirerek, ''Bu yetmez. 700 Acil Ödenek Fonu'ndan, 600 Başbakanlıktan, toplasanız 1.5 milyon eder. İstanbul'da bir villanın bodrum katıdır bu. Veya siyasal iktidarın bir kuruluşu bir gecede kurtarmak için bankalardan aktardığı 750 milyon doların 2 binde biridir'' dedi.
Olanakların buraya daha fazla aktarılması gerektiğini ifade eden Sav, ''Bunu yapacaklarına inanmak istiyorum. Bunu bekliyorum. Giresunluyu kaderiyle baş başa bıraktıkları takdirde yine buraya geliriz, bu söylediklerimizi yine hatırlatırız. Şimdi siyaset yapmıyoruz. Zamanı değildir. Hizmetin gelmesi zamanıdır diyoruz'' diye konuştu.

Sav, Bayındırlık Bakını Mustafa Demir'in, Giresun'un afet bölgesi ilan edilip edilmediğine yönündeki iki ayrı değerlendirmesine ilişkin soru üzerine de şunları söyledi:

''Bakan Demir'in Giresun'da kenti afet bölgesi ilan ettiği, Rize'de bunu kastetmediğine ilişkin basından bir takım şeyler okudum. Sayın Bakan neyi kastetti bilmiyorum. Afet bölgesi kavramıyla, genel hayatı zorlaştıracak güçlüklerin ortaya çıkması birbirine hem yakın, hem içi içe, hem değildir. Eğer afet bölgesi ilan edilmesi söz konusu ise onun prosedürü ayrıdır. Ama Giresunlunun derdini, belediyenin sıkıntısını çözmek istiyorlarsa onun yolu vardır. Onu Sayın Bakan yapmak istiyorsa, niyetliyse Giresun'a getirir.''

''SELİN ÖNÜNDEN KÜTÜK KAPMAK BİZİM HUYUMUZ DEĞİLDİR''
Sav, konuyu Meclise taşıyıp taşımayacakları yönündeki bir soru üzerine ise şunları kaydetti:
''Biraz bekleyeceğiz. Acele davranmayacağız. Çok geniş bir kadroyla buraya geldik. Bu sıkıntıların giderilip, giderilmediğini bekleyeceğiz. Öyle selin önünden kütük kapmak bizim huyumuz değildir. Bakarız yardım geliyor mu, gelmiyor mu? Geliyorsa elini sıkarız. Gelmiyorsa, soru, gensoru, neyse, denetim mekanizmalarını devreye sokarız.''

Bir gazetecinin, gönderilen paradan Giresun Belediyesi'ne 100 bin, Bulancak ilçesine de 100 bin lira verildiği yönündeki bir soru üzerine de Sav, ''Bunu sizden duyuyorum. Çok küçük bir rakam. Sanıyorum bunun devamı gelir. Bu gelen rakam Giresun için gülünç bir rakamdır. Bunu daha çoğaltmaları gerekir. O paraları belediyelerimiz ihtiyacı olan yerlere sevk edecektir. Kimsenin kuşkusu olmasın'' diye konuştu.
Sav, ''Siyasi ayrımcılık kaygısı yapılacağı endişesini taşıyor musunuz?'' şeklindeki bir soru üzerine ise ''Böyle günlerde bunu yakıştırmak istemem. Hükümetin olanaklarını buraya getirmesini sağlamaktır görevimiz. Siyasi bölgecilik yapacaklarını sanmıyorum. Öyle yaparlarsa bundan zararlı çıraklar'' dedi.
Sav başkanlığındaki heyet daha sonra selin etkilediği Aksu Deresi civarında incelemelerde bulundu.