Meclis başkanı seçiminde adaylık başvuruları başladı

Perşembe 30.07.2009 11:57
Güncelleme: Perşembe 30.07.2009 11:58
ABONE OL
TBMM Başkanlığı için adaylık başvuruları başladı.TBMM Başkanı adaylığı için başvurular, 3 Ağustos Pazartesi saat 24.00'e kadar Başkanlık Divanına yapılacak.TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın 2 yıllık görev süresinin 9 Ağustosta dolacak olması nedeniyle Meclis, tatilini yarıda keserek 4 Ağustosta
toplanacak.

Meclis Başkanı seçiminin birinci ve ikinci turları, 4 Ağustos Salı günü, başkanın ilk iki turda seçilmemesi halinde üçüncü ve dördüncü turlar 5 Ağustos Çarşamba günkü birleşimde gerçekleştirilecek.

TBMM Başkanı seçimi gizli oyla yapılacak. Başkan seçilebilmek için ilk iki turda üye tam sayısının üçte ikisinin oyu (367), üçüncü turda ise salt çoğunluk (276) aranacak. Üçüncü turda seçilebilmek için salt çoğunluk sağlanamazsa, bu turda en çok oyu alan 2 aday dördüncü turda yarışacak. Dördüncü turda en fazla oy alan aday, başkan seçilmiş olacak.

Genel Kurulun 4 ve 5 Ağustostaki birleşimlerinde, TBMM Başkanı seçiminin tamamlanmasının ardından Başkanlık Divanının diğer üyelerinin seçimi de yapılacak. Genel Kurul, bu seçimlerin bitimine kadar çalışacak.