MHP'li Vural:"Yargı üzerinde baskı var MHP"

Grup Başkanvekili Oktay Vural, Hükümetle HSYK arasında süren kavgaya sert tepki gösterdi.

Perşembe 30.07.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 30.07.2009 15:17
ABONE OL
Vural "Yürütme doğrudan doğruya yargıya baskı yapmakta ve yargıyı tekeli altına almak istemektedir. Bu demokrasiye bir darbedir" dedi. Vural yargıyı temsil edenlerin de "yürüyen davalara müdahale ediyor' görüntüsü vermekten kaçınmasını istedi.

Vural, Adalet Bakanlığı ile Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu arasında yaşanan kavgayı değerlendirdi. Yürütmenin bir yargıya karşı savaş başlattığını, yargıya doğrudan doğruya baskı yaptığını ve tekeli altına almak istediğini savunan Vural, yaşanan tartışmaların yargının bağımsızlığını tehdit ettiğini ve yargının siyasallaşma eğilimini artırdığını söyledi. Vural şöyle konuştu: "Bu süreçte hakimler ve savcılar psikolojik etki altına alındı. Hangi hakim-savcı nereye tayin edilecek bu yürütme tarafından silah olarak kullanılıyor. Başbakan hakkında 3 kuruşluk tazminat kararı veren hakim soruşturmaya uğradı. Teröristbaşına sayın davasıyla ilgili takipsizlik kararını bozan mahkeme başkanı 3 müfettişle takibata uğradı."

"BU DA MI KÜRT AÇILIMININ SONUCU?"
Teröristbaşına sayın davasıyla ilgili takipsizlik kararını bozan hakimin soruşturmaya uğramasını "Hükümetin Kürt açılımı bu herhalde" şeklinde değerlendiren Vural, "Teröristbaşına sayın demeyi mazur gören bir siyasal düşünce ile karşı karşıyayız. Gelişmeleri endişe ile takip ediyoruz. Yürütme demokrasi darbesi amacı içindedir. Hükümete soruyorum; teröristbaşına sayın davasında takipsizlik kararını bozan hakim hakkında müfettiş görevlendirmeniz Kürt açılımınızın, teröristbaşını muhatap almanızın bir parçası, sonucu mudur?" diye konuştu. Vural, yargının da yürütmeyle siyasi polemiğe girmesini doğru bulmadığını belirterek "Yargıyı temsil edenler de yürüyen davalara müdahale ediyor görüntüsü vermekten kaçınmalıdır" dedi.