AK Parti'de karar günü

Başbakan, TBMM başkanlığı için dün partisinin aday adaylarıyla görüştü. Kulislerde "İbre, Mehmet Ali Şahin'i gösteriyor" görüşü dile getirilirken, AK Parti'nin adayı bugün MYK toplantısı sonrası açıklanacak

  1. Haberler
  2. Siyaset
Pazartesi 03.08.2009 ABONE OL
Başbakan Tayyip Erdoğan, bugün 24.00'te başvuru süresi dolacak olan TBMM Başkanlığı için AK Parti'nin adayı olarak kimi işaret edeceğini henüz netleştirmedi. Erdoğan, dün ismi adaylık için öne çıkan "aday adaylarıyla" ve mevcut başkan Köksal Toptan ile görüşerek nabız yokladı. Erdoğan'ın bu isimlere, "Henüz kararımızı vermedik. Yarın (bugün) Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK) arkadaşlarla konuyu değerlendirip, son kararımızı vereceğiz" dediği öğrenildi. Başbakan Erdoğan'ın önceki hafta vekilleriyle partisinin genel merkezinde yaptığı temayül yoklamasında Antalya Milletvekili Mehmet Ali Şahin, Ankara Milletvekili Salih Kapusuz ve Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu'nun isimleri üzerinde yoğunlaşıldığı belirtildi. Başbakan Erdoğan, dün YAŞ toplantısından sonra Başbakanlık Resmi Konutu'nda TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil ile görüşerek durum değerlendirmesi yaptı. Erdoğan, daha sonra aday olmak istediği bilinen TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu ile 1 saat 45 dakika görüştü. Uzun süredir adaylık için kulis faaliyeti yürüten Ankara Milletvekili Salih Kapusuz da 1 saat 15 dakika, Erdoğan ile bir araya geldi. Erdoğan, ardından TBMM Başkanı Köksal Toptan ile 35 dakikalık bir görüşme yaptı. "Henüz kararımızı vermedik. MYK'da arkadaşlarla konuyu değerlendirip, son kararımızı vereceğiz" dediği öğrenilen Erdoğan, bugün MYK toplantısı sonrası adayını açıklayacak.

KADIN ADAY

Bu görüşmelerden sonra sürpriz bir şekilde, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu da Başbakanlık Resmi Konutu'na geldi. Görüşme, "İlk kadın TBMM Başkanı geliyor" yorumlarına yol açarken, Erdoğan'a yakın kaynaklar, Mehmet Ali Şahin'in aday gösterilebileceğini, aksi taktirde muhalefetin de destek verdiği Köksal Toptan'la yola devam edebileceğini belirtti. Öte yandan boş bulunan iki grup başkanvekilliği için Hüseyin Çelik, Suat Kılıç, Ayşenur Bahçekapılı ve Halide İncekara'nın isimleri geçiyor. Kadın adaylardan İncekara ya da Bahçekapılı'dan birinin grup başkanvekili yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Şimdilik tek aday Genç
TBMMBaşkanlığı için henüz tek başvuru Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç'ten geldi. CHP, AK Parti'nin Köksal Toptan'la devam kararı vermesi halinde aday çıkarmayacak. Toptan aday olursa yarınki ilk turda seçilme şansı yüksek. MHP ise AK Parti'nin tutumuna göre tavrını bugün belirleyecek.

BUGÜN NELER OLDU