Şahin'in seçilmesi üçüncü tura kaldı

Meclis Başkanlığı seçiminin ilk iki turunda yarışan 5 adaydan hiçbiri 367 oya ulaşamadı. Bugün Mehmet Ali Şahin'in başkan seçilmesi bekleniyor

  1. Haberler
  2. Siyaset
Çarşamba 05.08.2009 ABONE OL
Meclis yeni başkanı belirlemek için dün toplandı. Milletvekilleri yaklaşık bir aydır süren tatillerini kesip Meclis'e gelerek, 5 adayın yarıştığı Başkanlık seçiminde oy kullandı. İlk iki turda adaylar 367 oyu sağlayamayınca seçim üçüncü tura kaldı. 300'ün üzerinde oy alan AK Parti adayı Mehmet Ali Şahin'in bugün yapılacak turda başkan seçilmesi bekleniyor. Başkanlık için AK Parti'den Mehmet Ali Şahin, CHP'den İlhan Kesici, MHP'den Münir Kutluata, DTP'den Hasip Kaplan ve Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç yarıştı. Gizli yapılan birinci tur oylama 535 milletvekili katıldı. Oylama sonuçlarına göre, 338 sandalyesi bulunan AK Parti adayına ilk turda 315 oy çıktı. Genel Kurul'a mazeretli gelmeyenler ile birlikte AK Parti'nin fire sayısı 22'yi buldu. Tüm partilerden 9 milletvekili oylamaya katılmadı. Bunların hepsi iktidar partisinden sayılsa bile AK Parti'nin fire sayısı en az 13 oldu. DTP'nn 20 milletvekili bulunmasına karşın Hasip Kaplan İlk turda 25 oy alırken, Kamer Genç'e de 11 oy çıktı. Ancak Genç ve Kaplan'ın ikinci turda oyları oyları düştü. 531 milletvekilinin katıldığı ikinci turun ardından Kaplan adaylıktan çekildi. Genel Kurul'da hiçbir liderin diğeri ile selamlaşmaması ve tokalaşmaması dikkat çekti. Üçüncü turda üye tam sayısının salt çoğunluğu olan 276 oy şartı aranacak.

ŞAHİN'DEN DTP'YE ZİYARET
Şahin seçim öncesi partilerden randevu istedi. DSP ve DTP bu isteğe olumlu yanıt verirken, CHP "Programlarımız yoğun" diye geri çevirdi. MHP ise yanıt vermedi. Şahin'in DTP'yi ziyareti sırasında, sıcak bir diyalog yaşandı.