Erdoğan: Geleceğe yönelik umudum arttı

DTP'lilerle dünkü buluşmasında yeni bir dönemin başladığını belirten Erdoğan, "Sürece DTP de dahil olmalı" dedi. DTP Genel Başkanı Türk de her türlü demokratik açılımı destekleme sözü verdi

TBMM dün tarihi bir buluşmaya ev sahipliği yaptı. Başbakan Tayyip Erdoğan, "AK Parti Genel Başkanı" sıfatıyla DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ve parti kurmaylarıyla görüştü. Erdoğan görüşmede, önemli bir çağrıda bulundu: "Yeni bir dönemden geçiyoruz. Herkes üzerine düşeni yapmalı. DTP sürece dahil olmalı." AK Parti grup başkanlığı odasında gerçekleşen görüşmeye, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ ile Başbakan Başdanışmanı Yalçın Akdoğan, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna ve Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş katıldı. Erdoğan görüşmede, "Kürt sorununun çözümü yolunda dil ve üslup önemli. Buna dikkat edilmeli. Önemli bir süreçten geçiliyor. Çalışıp çabalıyoruz. Sonra biri kalkıp bir laf ediyor, süreç baltalanıyor. Herkesin çok dikkatli olması lazım" dedi. Yeni bir dönemin başladığına işaret eden Erdoğan, "Sorun Türkiye'nin sorunu. Bunu birlikte çözebiliriz. Ben çözüm konusunda samimiyim. Sizin de samimi katkılarınızı bekliyorum. Bu sürece DTP de dahil olmalı, üzerine düşeni yapmalı" dedi. Erdoğan, DTP'lilerle yeniden bir araya gelmeye de yeşil ışık yaktı ve "Daha sonra da görüşelim" dedi. Görüşmede, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın DTP yöneticileri ile temas içinde olması teyit edildi. Kürt sorununun çözümü için düzenlenecek çalıştayların ardından atılacak adımların ilan edileceği belirtildi. Ahmet Türk de "Endişemiz provokasyonlar. Geçmişte böyle girişimler söz konusu oldu ama daha sonra provokasyonlar yaşandı" diyerek endişesini dile getirdi.

ANNELER İSTİYOR

Türk, hükümetin kısa orta ve uzun vadede atmaya hazırlandığı adımlara ilişkin açıklamasını anımsatarak, "Demokratik açılımlar çerçevesinde atılacak her türlü adımı destekleriz" dedi. Görüşmenin ardından ilk açıklamayı yapan Ahmet Türk "Hepimize önemli görev ve sorumluluklar düşüyor. Bu sorumluluk bilinciyle çabalarımızı sürdüreceğiz" dedi. Abdullah Öcalan ile ilgili soruları da yanıtsız bırakan Türk görüşme sırasında "DTP, Türkiye'deki Kürtlerin temsilcisidir. Lütfen bunu dikkate alın" diye konuştu. Daha sonra gazetecilerin karşısına geçen Erdoğan ise "çok çok önemli bir toplantı gerçekleştirdiklerini" belirterek "Geleceğe yönelik umutlarımızın daha da arttığı inancındayım. Anneler gözyaşları dinsin istiyor" dedi. DTP Genel Başkanı Türk'ün Berat Kandili'nin "kurtuluş", "af", "arınma" anlamlarına dikkat çekmesi üzerine Erdoğan "Bu görüşmenin böyle bir güne denk gelmiş olması da hayırlı olduğunu gösterir" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN