Yeni başkan Şahin

Meclis, iki gün süren maraton sonucunda yeni başkanını seçti. AK Parti Antalya Milletvekili Mehmet Ali Şahin, 338 oyla TBMM Başkanı

TBMM, iki günlük maratonu tamamladı ve yeni başkanını seçti. AK Parti Antalya Milletvekili Mehmet Ali Şahin, 338 oyla yeni başkan seçildi. TBMM'nin 24'üncü başkanı olan Şahin, önümüzdeki günlerde görevi Köksal Toptan'dan devralacak. Meclis Genel Kurulu dün saat 15.00'te Meclis Başkanlığı seçimi için toplandı. TBMM Başkanvekili Meral Akşener'in yönettiği oturuma Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de katıldı. Koltuğunu devretmeye hazırlanan mevcut başkan Köksal Toptan, oylamanın sonuna doğru Genel Kurul salonuna geldi. Milletvekilleri ile tokalaşan Toptan, sonuçlar açıklanana kadar Şahin ile birlikte oturup sohbet etti. Oylama kiralık işçi uygulamasını içeren ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından veto edilen istihdam paketinin Meclis tatile girmeden çıkartılmasına ilişkin pazarlıklara da sahne oldu. Şahin'in kardeşi İbrahim Şahin ile babası Abdullah Şahin dinleyici localarından seçimi takip etti. Baba Şahin daha sonra kulise indi. Yaklaşık bir saat süren oylama sonucunda Akşener sonuçları açıkladı. Üçüncü tur oylamaya 518 milletvekili katıldı. Önceki gün yapılan ilk tur oylamada 315, ikinci oylamada 322 oy alan Şahin, dünkü oylarını artırdı ve 338 oy alarak Meclis Başkanı seçildi. Üçüncü turda adaylardan CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici 103, MHP Sakarya Milletvekili Münir Kutluata 66 aldı. Bir ve ikinci tur oylamada oy patlaması yapan Genç'e ise sadece kendi verdiği oy çıktı. Oylamada 9 milletvekili boş oy kullanırken, 1 oy da geçersiz sayıldı. Başbakan Tayyip Erdoğan ile DTP arasında eriyen buzlar başkanlık seçimine de yansıdı. DTP adayı Hasip Kaplan adaylıktan çekildi. Oylama sonuçları bazı DTP'li milletvekillerinin AK Parti adayı Şahin'e oy verdiğini de ortaya koydu.

AK PARTİ'DE SEÇİM

TBMM Başkanı seçilen Mehmet Ali Şahin, memleketi Karabük'ten gelen babası Abdullah Şahin'in elini öptü. AK Parti Karabük milletvekilleri ise kuliste gazoz ve lokum dağıttı. Şahin'in TBMM Başkanı seçilmesini Karabük'ün Ovacık ilçesine bağlı Ekincik köyünde yaşayan annesi Ünzile Şahin televizyondan izledi. Anne Şahin oğlundan köylerindeki su sıkıntısını gidermesini istedi. Öte yandan AK Parti'de dün hareketli saatler yaşandı. Grup başkanvekillikleri, TBMM divan katibi üyelikleri ve TBMM başkanvekilliği için seçim yapıldı. Basına kapalı gerçekleştirilen oturuma Başbakan Erdoğan başkanlık etti. İlk oylama iki TBMM Başkanvekiliği için yapıldı. Nevzat Pakdil koltuğunu korurken, diğer başkanvekilliğine Kayseri Milletvekili Sadık Yakut seçildi. Grup başkanvekilliklerine ise Mustafa Elitaş, Bekir Bozdağ, Nurettin Canikli, Suat Kılıç ve Ayşenur Bahçekapılı seçildi.Erdoğan, kadınlar için vekillerden destek istemesine karşın, sadece Van Milletvekili Gülşen Orhan, divan katibi seçilebildi.

TARAFSIZ OLACAĞIM
Şahin, başkan seçildiğinin açıklanmasından sonra kısa bir teşekkür konuşması yaptı ve "Anayasamız, içtüzüğümüz ve hukuk kuralları içinde hiçbir peşin hükme kapılmaksızın tam bir tarafsızlıkla hizmet etmeye çalışacağımı huzurlarınızda ifade etmek istiyorum. Her alandaki yardım ve destekleriniz, uyarılarınız benim için çok değerli olacaktır" dedi. Şahin 9 Ağustos'ta görevi devralacak.

BİZE ULAŞIN