'Sen görüşürken Başbakan kimdi?'

  1. Haberler
  2. Siyaset
Cuma 07.08.2009 ABONE OL
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, hükümetin "Kürt açılımı"na ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın DTP'lilerle bir araya gelmesine yönelik sert tutumunu sürdürdü. Baykal, hükümetin açılımını şu sözlerle değerlendirdi:

TEMENNİ YETMEZ: Hükümet, demokratik açılımı çerçevesinde bizden randevu istemedi, bizim de bu yönde bir talebimiz yok. Herkes 'Anaların gözyaşı dinsin' diyor. Böyle bir amacı herkesin paylaşması, o durumun yaşanması sonucunu doğurmuyor.

ETNİK KİMLİK HASIM OLMASIN: Etnik kimliklere daima herkes saygı gösterecektir ama etnik kimliği milli kimliğin hasmı gibi, düşmanı gibi koymayı reddedeceğiz. Etnik kimliği milli kimlikle çatıştırır hale getirmeyeceğiz.

VEKALET Mİ VERMİŞTİ?: Başbakan Erdoğan diyor ki, 'Ben AKP Genel Başkanı sıfatıyla görüşüyorum'. Sen AKP Genel Başkanı olarak konuşuyorsun, ama onlar seninle Başbakan olarak konuşuyorlar. Senin Başbakan sıfatını askıya almana imkan mı var? O sırada başbakan kimdi? Başbakanlık vekaletini birisine mi vermişti? Aldatmaca bunlar. Takvim sıkıştırdı Başbakanı, bir 15 Ağustos lafı var, harekete geçme mecburiyeti var. Takvim nasıl şekillendi? Onun arkasında kimler var diyorsan? İşte içi dışı hepimiz biliyoruz.

BUGÜN NELER OLDU