"Bütün insanlarımız eşittir"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Ülkemizin neresinde olursa olsun, neresinde yaşarsa yaşasın bütün insanlarımız eşittir, hiçbir ayrılık gayrılık yoktur" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Bitlis'in düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen törenlere katılmak üzere bu kente geldi. Muş Havaalanı'ndan kara yoluyla Bitlis'e geçen Gül, Güroymak ilçesinden geçerken vatandaşların sevgi gösterileri üzerine konvoyu durdurarak, aracından indi. Gül, Güroymaklılar ile kısa süre sohbet etti.

Cumhurbaşkanı Gül ile birlikte Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen de Bitlis'e geldi. Cumhurbaşkanı Gül, kente girer girmez halkın sevgi gösterisiyle karşılandı. Halkı selamlayan Gül, daha sonra Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Atatürk büstüne çelenk bıraktı.

Cumhurbaşkanı Gül, Bitlis'in düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yıl dönümü dolayısıyla halka hitap etti. Osmanlı döneminde 17. vilayeti şahaneden biri olan Bitlis'in tekrar eski günlerine kavuşacağını kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, "Bitlis'te beş minare türküsünden de anlayacağımız gibi Bitlis düşmanlardan çok çekmiş ve bu güzel günlere gelmiştir" dedi. Sadece Bitlis'te değil ülkenin her yanında insanların büyük zorluklar çekerek buralara geldiğini dile getiren Gül, "Ülkemizin neresinde olursa olsun neresinde yaşarsa yaşasın bütün insanlarımız eşittir, hiçbir ayırım gayrım yoktur" diye konuştu.

Daha sonra valiliğe geçen Cumhurbaşkanı Gül'e Vali Nurettin Yılmaz tarafından boynuzdan yapılan bir baston hediye edildi. Gül, yanındaki heyetle beraber Bitlis Eren Üniversitesi'nin temelini atmak üzere Rahva bölgesine geçti.

CUMHURBAŞKANI GÜL: FARKLILIKLARIMIZ ZENGİNLİĞİMİZDİR

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, herkesin hür düşünce içerisinde düşüncelerini söyleyebileceğini belirterek, ''Demokratik, özgür bir ülkede bunlar rahatlıkla konuşulabilir. Ama bunlar asla ayrılık, tefrika, çatışma gibi olmamalıdır'' dedi.

Bitlis'in kurtuluş törenlerine katılan Cumhurbaşkanı Gül, burada konuşma yapmak için kürsüye yürürken, vatandaşların ''Bitlis seninle gurur duyuyor'' sloganları atması üzerine, ''Ben de sizlerle gurur duyuyorum. Hepimiz birbirimizin başarısı, güzellikleriyle gurur duyuyoruz'' diye karşılık verdi. ''Anadolu'nun kapısı'' sayılan Bitlis'te bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Gül, en son geldiği 2002 yılından bu yana yaşanan olumlu değişim nedeniyle kenti tanımakta güçlük çektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gül, memleketin değeri ve kıymetini bilmek, aynı zamanda kardeşlik, dostluk, hemşerilik ilişkilerini pekiştirmek için kurtuluş günlerinin vesile olduğunu söyledi. Yüz yıl önce bu topraklarda çok olaylar yaşandığını, buradaki halkın çok zulüm çektiğini anlatan Gül, ''Bunu en iyi '5 minare' türküsü anlatıyor'' dedi. Bu olayların çok geride kaldığını belirten Gül, "Artık memleketin ve şehirlerin nasıl daha fazla kalkındırılabileceği, geliştirilebileceği, güzelleştirilebileceği, çocuklara nasıl daha iyi gelecek hazırlanabileceği, en güzel okulların, hastanelerin nasıl Bitlis'e taşınabileceği, insan onuruna yaraşır bir hayat kurmanın nasıl mümkün olabileceği üzerinde düşünülüyor." şeklinde sözlerini sürdürdü.

Bitlis'in kurtuluşunun Atatürk'ün önderliğinde gerçekleştiğini aktaran Cumhurbaşkanı Gül, çok sayıda şehit verildiğini, Çanakkale ve Edirne'den gelen 2. Ordu'nun içinde İstanbullu, İzmirli, Edirneli, Çanakkaleli askerlerin olduğunu anımsattı. Cumhurbaşkanı Gül, ''Buradaki şehitler sadece Bitlisli değil. Bitlis'in de Türkiye'nin her bir köşesinde şehitleri var. Sadece Türkiye'de değil, Türkiye'nin dışında kalmış yerlerdeki şehitliklerde de Bitlis'ten, Diyarbakır'dan, Edirne'den, Kayseri'den, Sivas'tan şehitler var'' diye konuştu.

Türkiye'nin dört bir yanının herkesin olduğunu ve bunun kıymetinin bilinmesi gerektiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, Bitlis'te Selçuklulardan kalan eserleri hatırlatarak, kendisini açık hava müzesinde konuşur gibi hissettiğini söyledi. Tarih ve kültür dolu Bitlis gibi şehirlere sahip çıkılması gerektiğine dikkat çeken Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Nasıl sahip çıkacağız? Kardeşliğimizi, birliğimizi, beraberliğimizi pekiştirerek... Tabii ki herkes hür düşünce içerisinde düşüncelerini söyleyebilir. Farklı farklı fikirleri ileri sürebilir, ülkemizi, memleketimizi daha ileri götürmek için fikirlerini yarıştırabilir.

Demokratik, özgür bir ülkede bunlar rahatlıkla konuşulabilir. Ama bunlar asla ayrılık, tefrika, çatışma gibi olmamalıdır. Zaman zaman maalesef sıkıntılar, yanlışlar olmuştur ama bütün bunların bitmesi gerekir. Birbirimizden farkımız yok. Herkes birbirine saygı gösterecek, saygı gösterince sevgi gösterecek, herkes birbirini şefkatle kucaklayacak. O zaman göreceksiniz ki varsa ayrılık, farklılık, bunların hepsi zenginliktir. Onun için inşallah hep beraber yeni bir dönemi, yeni bir anlayışı atalarımız nasıl hakim kıldıysa bizler de tekrar hakim kılacağız ve enerjimizi gücümüzü, memleketimizin, şehirlerimizin, kazalarımızın, köylerimizin daha da gelişmesine harcayacağız. Küçük çocuklarımıza daha güzel gelecek inşa etmek için çalışacağız. Onun için hepimizin şöyle bir kendimize gelmemiz, varsa yanlışlardan kurtulmamız ve tekrar birlik, beraberlik ve vatan sevgisi için çocuklarımızın sevgisi için, milletimizin geleceği için el birliği içerisinde çok daha fazla çalışmamız gerekir.''

Muş Havaalanı'ndan Bitlis'e gelişinde tamamlanmakta olan yolu kullandığını ve bundan memnuniyet duyduğunu ifade eden Gül, ''Tüm bu memleketin fertleri ayrı ayrı bizim en sevgili, en kıymetli, en saygıdeğer vatandaşımızdır. Hiç kimsenin birbirinden üstünlüğü yoktur. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes birbirine eşittir. Noksanlıklar, eksiklikler tabii ki vardır. Bunlar olmasa her şey dört dörtlük olurdu. Bu noksanlıkların her alanda iyi niyetle gayretle ve yapıcı bir yaklaşımla çözüleceğine inanıyorum'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül'ün konuşmasının ardından Bitlis yöresine ait halk oyunu gösterisi sunuldu. Gül, askeri birlikler ve öğrencilerin yaptığı geçit törenini ayakta selamladı.

Törene Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen, Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, Belediye Başkanı Fehmi Alaydın, AK Parti Bitlis milletvekilleri Zeki Ergezen, Vahit Kiler, Cemal Taşar, DTP Bitlis Milletvekili Nezir Karabaş ile vatandaşlar katıldı.

BİZE ULAŞIN