Türkiye'nin en büyük kardeşlik projesi

Başbakan'ın "En büyük barış ve kardeşlik projesi" diye tanımladığı Kürt açılımında ikinci atak: DTP dışlanmayacak, MHP ve CHP'nin katkısı aranacak, TOBB-TÜSİAD ve Kürt aydınlar ile görüşülecek

Cumartesi 08.08.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 08.08.2009
ABONE OL
Hükümet, "Demokratikleşme Açılımı" ve Kürt sorunun çözümüne ilişkin bir süredir yürütülen çalışmalar kapsamında ikinci atak başlatıyor. Plan'ın hazırlanması sürecinde DTP dışlanmayacak, isterlerse MHP ve CHP'nin de katkıları alınacak. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, hafta başında TOBB ve TÜSİAD'ı ziyaret ederek görüş ve önerilerini alacak. Ayrıca, Kürt aydınlar ve kanaat önderleriyle de görüşülecek. Dışişleri Bakanlığı da eşzamanlı olarak İran, Irak, Suriye, ABD ve AB ülkelerini kapsayan bir çalışma başlatacak. Başbakan Tayyip Erdoğan, demokratikleşme açılımını, "Türkiye'nin en büyük barış ve kardeşlik projesi" olarak nitelendirdi. Başbakan Erdoğan, dün Milli Güvenlik Kurulu'na (MGK) katılan bakanlarla biraraya geldi. Başbakanlık merkez binada gerçekleştirilen toplantı verilen kısa aralarla birlikte 4 saat 20 dakika sürdü Toplantıya, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Cemil Çiçek ve Ali Babacan ile İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bazı bürokratlar katıldı. Erdoğan, MGK'ya katılan bakanlarla benzer bir toplantıyı 14 Temmuz tarihinde de gerçekleştirmişti.

DIŞ POLİTİKA ATAĞI

Alınan bilgilere göre toplantıda, İçişleri Bakanı Beşir Atalay başkanlığında yürütülen çalışmaların özeti çıkarıldı. Atalay, toplantıya katılan bakanlara bugüne kadarki temaslarıyla ilgili bilgi verdi. Toplantıda, farklı kesimlerle görüşmelerin ve destek arayışlarının devam etmesi kararlaştırıldı. Bu doğrultuda Bakan Atalay önümüzdeki hafta başında sivil toplum kuruluşlarının kapısını çalacak. Öncelik, TOBB ve TÜSİAD olacak. Ayrıca akademisyenler, meslek kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve Kürt aydınlarla görüşmelere devam edilecek. Ancak bu görüşmeler çalıştay şeklinde olmayacak bazıları ile yemekte bir araya gelinecek. İçeride yürütülen çalışmalarla eş zamanlı olarak Dışişleri Bakanlığı da İran, Irak, Suriye, ABSD ve AB ülkeleri nezdinde kapsamlı bir çalışma başlatacak. Bu ülkelerin yardım ve destekleri istenecek, bilgi paylaşımına gidilecek. Toplantıda, Plan'ın Ağustos ayında yapılacak MGK'ya taşınmasına ilişkin herhangi bir konu konuşulmadı. Toplantıda, Başbakan Erdoğan'ın DTP'lilerle görüşmesi de gündeme geldi. Başbakan Erdoğan, görüşmenin Kürt açılımıyla ilgili olmadığını, daha önceden iletilen bir randevu talebinin gerçekleştirildiğini belirterek, DTP'nin dışlanmayacağı mesajını verdi. Önümüzdeki dönemde İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın DTP'lilerle görüşmesi benimsendi. Ayrıca olumsuz bir tavır sergilememesi durumunda CHP ve MHP'nin de sürece katkısının sağlanacağı ve bu partilerle de görüşüleceği ifade edildi.