Bahçeli'den sert eleştiriler

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Başta, kimliksiz ve kişiliksiz siyasetin temsilcisi olan AKP zihniyeti olmak üzere, yıllardır Türk milletinin kaderi üzerinde kumar oynayanların maksadının Türkiye'yi ve aziz millet varlığını ayrışma, ayrıştırma ve çatışma ortamına yönlendirmek olduğu bütün gerçeğiyle ortadadır'' dedi.

Bahçeli, MHP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, ''yakından tanık olunduğu gibi büyük Türk milletinin kahramanlıkla, akılla ve inançla kurarak, ruh ve anlam verdiği Türkiye Cumhuriyeti'nin, ebedi vatanında milli varlığını koruyabilmesinin, bugün ciddi bir beka sorunu haline geldiğini'' savundu.
''Türkiye'nin, etnik, mezhepsel ve kültürel farklılıklar temelinde bir çekişme ortamına sürüklenmesinin, ayrışmalar ve kutuplaşmalar yaşanmasının ve bunun sonucu sorunlu bir devlet ve toplum haline gelmesinin çok büyük risk olduğunu'' söyledi.

''Bizlere anlam kazandıran, milli varlığımızın temeli olan 'Türk milleti' kavramını ve bu yüksek değeri oluşturan kültürel unsurları tahrip ve tahrif etmekte ısrar eden hükümetin son icraatlarıyla yıkım çalışmalarında yeni bir safhaya geçtiği görülmektedir'' diyen Bahçeli, sözlerine şöyle devam etti:
''AKP zihniyetinin gündeminde hiçbir zaman bulunmayan terörle mücadele, yerini önce terörle mütarekeye, sonra terörle müzakereye, şimdi ise teröre teslimiyete bırakmıştır. Zalim ile mazlumun, katil ile maktulün, şehit ile caninin aynı kefeye konulduğu ve adına 'açılım' denilen tam bir çürüme hali, bu safhanın en belirgin yönüdür. Bu ahlaki, fikri ve siyasi kokuşmuşluğun neticesinde kavramlar karıştırılmış, zihinler bulandırılmış, ak ile kara birbirine bulaşmıştır. AKP gündemindeki bu yeni dönemde, 30 bin insanın hayatına kasteden İmralı canisi, 'insanlık, barış ve kardeşlik abidesi', PKK terör örgütü 'barışı dağda arayanlar', bunlara alkış tutanlar 'barışsever ve demokrat aydın', bozguncular ise aniden 'akil adam'a dönüşmüşlerdir.

Haktan ve hakikatten, akıl ve izandan, vicdan ve ahlaktan tamamen uzaklaşan bu çarpıtmayla terörle mücadeleyi yılmadan sürdüren güvenlik güçleri 'şiddet yanlıları', yıllardır acı çeken kahraman ve muhterem yöre halkı 'iş birlikçi', bin yıllık kardeşliğin güvencesi ve savunucusu olan Milliyetçi Hareket ise 'kanla beslenen siyasi parti' olarak alçakça suçlanmaya başlanmıştır.

Özellikle son zamanlarda terör örgütünü ortadan kaldırarak bu belayı sona erdirmek yerine, silahsız bölücülüğe toplumu razı edecek, hain istekleri masum hale getirecek ve bunları demokrasi adıyla maskeleyecek sinsi bir siyasetin izlendiği anlaşılmaktadır. Yıllardır 10 binlerce masumun canına, malına ve huzuruna kasteden bölücü talepler olan federasyon, ayrı bayrak, ayrı eğitim dili, ortak kurucu halk, çokluklar devleti ve hatta ayrılma gibi ihanet kavramlarının açıkça dillendirilmesi, karşımızdaki tehlikenin boyutlarını anlama açısından yeterlidir.

Başta, kimliksiz ve kişiliksiz siyasetin temsilcisi olan AKP zihniyeti olmak üzere, yıllardır Türk milletinin kaderi üzerinde kumar oynayanların maksadının Türkiye'yi ve aziz millet varlığını ayrışma, ayrıştırma ve çatışma ortamına yönlendirmek olduğu bütün gerçeğiyle ortadadır. 'Çözüm, çare, fırsat' adı verilen cazip kelimelerle kamuoyu etki altında tutulmak istenmekte, bu tuzağa düşmek istemeyenler ise savaş taraftarları olarak baskı altına alınmaya çalışılmaktadır.

Aksini savunan varmış gibi izlenim uyandırarak, 'barışın sağlanması, silahların susması, anaların ağlamaması, ölümlerin son bulması, gözyaşının dinmesi' gibi PKK literatürü eşliğinde bölücülüğün bütün taleplerinin dayatılmaya çalışıldığı süreç hız kazanmıştır.

Hükümet tarafından sürece dahil edilen iş birlikçi elitler ve sözde aydınların el birliğiyle toplumda tam teslimiyet ve tepkisizlik ortamı inşa edilmek istenmektedir. Bu faaliyetlerle yaşanması toplum için tam bir felaket olacak stratejik travmaya alıştırma provaları olanca hızıyla ve başta TRT olmak üzere her propaganda kanalı ve zemini kullanılarak hayasızca sürdürülmektedir.''

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Buradan açık yürekle, tam bir inançla ve yüksek sesle ifade ediyorum ki, Milliyetçi Hareket Partisi hiçbir şekilde bu sürecin ve bu cephenin içinde yer almayacaktır'' dedi.

Bahçeli, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, kamuoyunda ''demokratik açılım'' olarak nitelenen çalışmalara ilişki değerlendirmelerde bulundu.

''Cumhurbaşkanı ve başbakan rol paylaşarak 'Kürt sorunu' adıyla fitili ateşlenip ortalığa bırakılan tahrikler, uzun süredir devlet ve millet yapımızı yeni bir biçime sokmak için sürdürülen siyasi ve toplumsal yıkım projesinin ileri bir aşamasıdır'' diye Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

''AKP'nin taşeronluğunu yaptığı bu projenin ara istasyonları bebek katili hakkında verilen idam cezasının kaldırılması; milletimize hakaretler eden Iraklı aşiret reisleri ile kucaklaşma, küresel güçle yapılan gizli ve örtülü pazarlıklar; Avrupa dayatmalarına karşı boyun eğmişlik hali, bölücülüğün taleplerini Anayasaya yerleştirme niyetleri, inanç ve köken ekseninde yeni azınlıklar yaratma çabası, terörist yuvası Kandil'e hareketten ısrarla kaçınma, siyasal çözüm davetiyle teröristle müzakere arayış, kimliğini bulamamış garabetin milletimizi 36'ya bölme niyeti, katile 'sayın' şehide 'kelle' diyen çürümüşlüğün yayılan kokusu ve nihayet bebek katilinin dördüncü koordinatör olarak cezaevinden devreye sokulmasıdır.''

Çalışmaları ''yıkım projesi'' olarak nitelendiren Bahçeli, bu yolda ilerlemekte ısrar edilmesi halinde ''Türk milletine olan mensubiyet bağlarını kopartmadan korumak ve geleceği bu coğrafyada, bu devlet çatısı altında ve bu beşeri bütünlükle paylaşma arzusunu diri tutmanın imkansız hale geleceğini'' savundu.
Bahçeli, ''Tartışmalar ve gelişmeler devlet ve millet hayatımızın devamını derinden etkileyecek kadar önemli boyutlara ulaşmıştır. Bu derece hassas noktaya kadar gelinmesinde, millet varlığının kırılma noktasına kadar bükülmesinde en büyük sorumlu, bölücülüğe şirin görünerek ucuz siyasi hesaplar peşinde koşarken Kandil kadrolarına teslim olan Başbakan Erdoğan ve AKP hükümetleridir'' diye konuştu.

''BU VATAN SAHİPSİZ DEĞİLDİR''

''Millete karşı şer cephesi oluşturulduğunu'' iddia eden Bahçeli, şunları kaydetti:
''Şahsi çıkarlarını milli bekadan daha öncelikli tutulduğu, karanlık ilişkiler neticesinde bu cephenin mensupları, milli konuları umursamayacak kadar menfaat bağı ile bu kirli sürece kilitlenmişlerdir.
Bugün bizden istenen, Milliyetçi Hareket'ten talep edilen bu cepheye katılmamız ve inandığımız, bizi biz yapan bütün mukaddesattan vazgeçmemizdir. Buradan açık yürekle, tam bir inançla ve yüksek sesle ifade ediyorum ki Milliyetçi Hareket Partisi hiçbir şekilde bu sürecin ve bu cephenin içinde yer almayacaktır. Milletimiz için öngördüğümüz tehlikeler karşısında direnecek, milletini uyaracak ve bu konuda her konuda bedeli ödemeye hazır olacaktır. Bu vatan sahipsiz değildir.''
Yaşananları ''geniş kapsamlı bir senaryo'' olarak nitelendiren Bahçeli, ''oynanan oyunun, okyanus ötesinden yazılan ve Başbakan Erdoğan'ın eş başkanlığını yaptığı küresel projelerin hükümete düşen rol dağılımı'' olduğunu öne sürdü.

Bahçeli, AK Parti'nin ''ezber bozuyorum, tabuları yıkıyorum, düşmanlığı kaldırıyorum'' adı altında sürdürdüğü politikaların ''hezimet ve teslimiyet olarak ortaya çıktığı'' iddiasında bulunarak, şöyle devam etti:

''Sözde Ermeni soykırımı iddialarının yaygınlaşması Ermenistan ile tek taraflı sırnaşık ilişkiler kurma gayreti, Kıbrıs'ın geleceğini Rumlara teslim eden ve kilitleyen adımlar, ABD ve AB dayatmalarına boyun eğme, sözde ekümenik patrikhane iddiaları, Heybeliada Ruhban Okulu'nun açılması konularında gevşemeler, milli güvenliğimizi tehdit eden aşiret reisleriyle kucaklaşmalar, yabancılar önünde Türk tarihinin aşağılanması gibi konular, bozulduğu söylenen ezberlerin kısa özetidir.''

''Bugünden itibaren kimden yana yer alınacağının, meselede nerede durulacağı konusunda karar verilmesinin ve tavır gösterilmesinin devletin ve milletin geleceği açısından hayati derecede önem kazandığını'' ifade eden Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Başbakan Erdoğan ve arkadaşlarının sonu gelmeyen kimlik arayışları ve tahrikleri bölücülüğün ümit ve cesaret kaynağının kimler olduğunu belgeleyen somut veriler olarak inkar edilmeyecek gerçeklerdir. Başbakan Erdoğan ve korosunun sınır ötesi operasyonun yapılmaması için 'Bizi bataklığa çekmeye çalışıyorlar. Harekat fayda sağlamaz' gibi uydurduğu mazeretlerin de foyası ortaya çıkmıştır. Geçmişte 'Silahı bırakır masaya oturursun' diyerek müzakereye davet ettiği eli kanlı terörle silahı bile bırakmadan masanın bir ucuna şimdiden Başbakan Erdoğan oturmuştur. Masanın diğer ucuna kimin oturacağı konusunda ise Kandil kadroları, bölücü mihraklar ve İmralı canisi arasında rekabet ve işbirliği yaşanmaya başlanmıştır.

Son dönemde AKP ile DTP arasında yaşanan bu yakınlaşma İmralı canisinin hükümete çağrıları, Başbakanın cüret kazandıracak beyanları ve İmralı ile hükümet arasındaki işbirliği arayışları sahnelenmek istenen oyunu çoktan gözler önüne sermiştir.''

''YÜCE DİVAN YOLU AÇIKTIR''

Bahçeli, ''oyunun ara başlıklarının millet kavramını tartışmaya açmak ve mensubiyet üzerinde kuşku uyandırmak, alt kimlikleri dirilterek etnisite temeline dayalı ayrışmış bir toplum oluşturmak, milli tarih ve ecdat üzerinde tereddüt yaratmak, toplumsal bütünlüğü aşınmış şaşkın yığınlar yaratmak olduğunu ve bunun 'her şey konuşulsun, özgürce tartışılsın' denilerek demokratikleşme maskesi altına saklanarak yapıldığını'' öne sürdü.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, milletleşme sürecini durdurarak, geriye döndürerek, sekteye uğratarak gelişmiş, kalkınmış, demokratikleşmiş ve hatta ayakta kalmış bir ülkeye rastlanmadığını ifade etti.
Bulunulan noktada terör örgütünün taleplerinin bile ötesinde bir taviz seviyesine ulaşıldığını öne süren Bahçeli, şöyle devam etti:

''Terör örgütünün silahla dağlarda durmasını gerektirecek bir bahanesi kalmamış, 25 yıldır savunduğu bütün konular şimdi hükümet tarafından teslim alınmıştır. Aralarında 'Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü koruyacağına' dair ant içmiş TBMM üyelerinin de Anayasa'yı açıkça ihlal ettiği suçluluk, suskunluk ve teslimiyet sarmalı her yanı kaplamıştır.
Bu itibarla dağdan beslenen yıkım sürecinin şehirdeki sözcüleri haline gelen Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık makamı barıştan, fırsattan ve demokratik çözümden ne anladıklarını kavramları karıştırmadan, zihinleri bulandırmadan Türk milletine bütün yönleriyle açıklamak durumundadır. Buradan uyarmayı bir görev addediyorum; girdiğiniz yol tehlikelerle doludur. Ulaşılacak sonuç Anayasamızın değişemeyecek maddelerini değiştirmeye yönelik girişim olup, vatana ihanetle eşdeğerdir. Bunu yapmaya yeltenenlere Yüce Divan yolu açılmıştır.''

''AYRI KABİLİYETE GEREK YOK''

Bahçeli, açıklamasının ardından bir gazetecinin sorusunu da yanıtladı.
Devlet Bahçeli, ''Sayın Başbakan, bugünkü grup toplantısında vatanseverlik kalitesini ölçmek durumunda ve konumunda olmadığınızı söyledi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna, ''Sayın Başbakanımız mı söylüyor bunu? İstanbul İl Başkanı iken bölücülüğün yüksek lisans tezini bir derginin yönetim danışmanlığıyla başlatmış olan bir kişinin vatanseverliğini ölçmek için ayrı bir kabiliyete, kariyere sahip olmaya gerek yoktur'' diye yanıtladı.

MHP Genel Devlet Bahçeli, ''Hiç kimse Türk milliyetçiliğinin vatan sevgisinden kaynaklanan sorumlu ve sağ duyulu tutumuna bakarak başka anlamlar çıkarmamalı, bir hesap hatasına düşmemelidir'' dedi.
Bahçeli, MHP Genel Merkezinde düzenlediği ''demokratik açılım'' çalışmalarına ilişkin basın toplantısında, Türklüğün tarih içerisinde çok ağır bedeller ödenerek kazanılan milli bir kimlik olduğunu söyledi.

Bahçeli, ''Ya bu ihanet cephesi Türkiye'nin birlikte yaşama iradesini kırarak ülkeyi kanlı bir bölünme ve iç çatışma sürecine sokacaktır ya da Türkiye Cumhuriyeti Devleti, bütün milli güç unsurlarıyla ayağa kalkarak bu saldırılara ve muhataplarına gereken cevabı vererek bu ihanetin belini kıracaktır. Bunun başka yolu ve yorumu kalmamıştır'' diye konuştu.Milletine mensubiyet duyan hiçbir ferdin, milli kimlik kavramının çürütülmesine seyirci kalmayacağını savunan Bahçeli, şöyle konuştu:

''Unutulmasın ki aziz millet, varlığının uyanan ve doğrulan iradesi, bunun hesabını müsebbiplerinden er geç soracaktır. İhanete çanak tutanlarla vesile olanlar ise bunun akıbetine katlanarak bedelini mutlaka ödeyecektir. Milliyetçi Hareket Partisi, Türkiye Cumhuriyeti adı ile temsil edilen siyasi, beşeri, fiziki, kültürel ve ekonomik coğrafyayı Türk Milleti kimliğinde vücut bulmuş milletimizi bir ve bütün olarak korumaya yemin etmiş siyasi anlayışın temsilcisidir. Bugün Türkiye'ye dayatılmaya çalışılan kimliksiz ama demokrat, kişiliksiz ama özgür, birey olmuş ama milletsiz, vatandaş ama vatansız içi boşaltılmış, değer taşımayan geride kalan alt kimlik ve kültürlerine yeniden sığınmış, yitik toplum modelini kabul etmesi mümkün değildir.

Birileri, millet kimliği dışında yeni arayışlar ve tanımlar talep ediyor diye milleti bu yapay talepler üzerinden yeniden adlandırmak, devleti bu taleplere göre yeniden tanzim etmek emsali görülmemiş bir yıkım olacaktır. Ne hazindir ki inanç istismarı ile iktidara gelenler şimdi kimlik istismarıyla kafalarındaki kabile kültürünü topluma dayatmaya çalışmaktadırlar.''

''YAPAY AZINLIKLAR YARATILMASINI ONAYLAMAYIZ''

Partilerinin ve mensuplarının, kimsenin ana dil ve yerel kültürüyle bugüne kadar sorun yaşamadığına dikkati çeken Bahçeli, ''Ancak hiç kimse milli kimliğin ve birliğin vazgeçilmez dayanağı olan Türkçe'nin dışında ikinci bir dilin kamusal alana taşınmasını, eğitim ortamına alınarak ayrışmaya resmiyet kazandırılmasını ve kendi elimizle, kendi ülkemizde yapay azınlıklar yaratılmasını onaylamamızı beklememelidir'' diye konuştu.

''Biz herkesi Büyük Türk Milleti'nin saygıdeğer bir evladı olarak görmeye sonuna kadar devam edeceğiz'' diyen Bahçeli, şöyle devam etti:

''Gösterilen mücadele ve kahramanlığa rağmen devletin temel kurumlarının ve siyasi sorumluların acziyet ve zafiyetleriyle bitirilemeyip, 25 yıldır dağlarda devam eden eşkıyalığı bir kimlik talebi gibi algılayıp birlikte yaşama ülküsünün zayıfladığına yormak tarihi bir hatadır.

Milliyetçi hareketin ayrılmada, bölünmede, çözülmede, dağılmada, ayrışmada, farklılaşmada çözüm ve mutabakat araması ve sözde 'çözüm ortağı' olarak algılanması mümkün değildir. Bu taleplerin muhatabı İmralı cezaevinde hakkında verilmiş cezayı çekmekte olan bölücü başıdır. O da hükümetin mesajını almıştır, pazarlığı başlatmıştır.

Bizim ne düşündüğümüzü bilmek isteyenler, kırılmayan çizgimizin eseri olan sözlerimizi ve fikirlerimizi takip ederlerse aradıklarını bizde bulamayacaklarını, başka adreslere yönelmeleri gerektiğini anlayacaklardır. Partimiz, bu konuda görüşme, işbirliği, istişare gibi gerekçelerle her seviyeden yapılacak tüm girişimlere ve taleplere kesinlikle kapalıdır. Milliyetçi hareketin mensupları tertemiz mazilerine böyle bir kara lekenin bulaşmasına asla izin vermeyeceklerdir.''

''İŞ İŞTEN GEÇMEDEN...''

Türk milletinin, üzerine oynanan kirli oyunları, engin sağ duyusu, birlik ve dayanışma ruhu, geleceğine sahip çıkma şuuruyla bozacağına inandığını vurgulayan Bahçeli, Türkiye'nin etnik kutuplaşmalara ve kardeş kavgalarına sürüklenmesini amaçlayan tahrikler karşısında milletin bir bütün olarak ayağa kalkmak zorunda olduğunu ifade etti. Bahçeli, ''Çünkü beraberce mutlu günlere doğru kat edeceğimiz daha çok yüzyıllar vardır ancak verilecek toprağımız, terk edilecek ilimiz, çizilecek sınırımız, vazgeçilecek insanımız yoktur'' dedi.

MHP'nin, ''iş işten geçmeden ayrılma ve kırılma yaşanmadan herkesi vatan ve millet sevgisi etrafında siyasi kaygıların üstünde bir gönül birliğine ve kucaklaşmaya, hükümeti de yanlışlardan bir an önce dönmeye davet ettiğini'' bildiren Bahçeli, hiçbir siyasi düşünce, hedef veya projenin Türkiye'nin birliğinden, dirliğinden ve kardeşliğinden daha önemli, öncelikli olmadığını söyledi.
Bahçeli, sözlerini şöyle tamamladı:

''Buradan, Türkiye'ye karşı ihanet yolunu seçen, Türk milletinin kardeşliğini yıkarak amaçlarına ulaşacaklarını zanneden tahrikçilere bir gerçeği yeniden hatırlatmak istiyorum, hiç kimse Türk milliyetçiliğinin vatan sevgisinden kaynaklanan sorumlu ve sağ duyulu tutumuna bakarak başka anlamlar çıkarmamalı, bir hesap hatasına düşmemelidir.

Türkiye'nin kaderi ve Türk milletinin geleceği, bugün yönetimi ele geçirmiş bir avuç ilkesiz ve inançsız kadronun siyasi hesaplarına kurban edilmeyecektir. Türk milletinin haysiyetiyle oynayan Türkiye'yi küçük düşüren siyaset tüccarlarının, menfaat çetelerinin ve bölücü ihanet odaklarının yakasına yapışmak ise bizim için vazgeçilmez namus borcu olacaktır. Vatanımız ve milletimiz için ödemeye hazır olmadığımız hiçbir bedel yoktur. Bilinmelidir ki Türk milleti henüz son sözünü söylememiştir.''

BİZE ULAŞIN