"Kriz kadınları vurdu"

  1. Haberler
  2. Siyaset
Salı 11.08.2009 13:53 ABONE OL
CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin, ekonomik krizi en ağır yaşayan ülkelerden biri olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ve ve beraberindeki heyeti, Mecliste kabul etti.

Akyıldız, burada yaptığı konuşmada, kamu çalışanlarına grev ve toplu sözleşme hakkı tanınmasını istedi. Masadaki en önemli konunun bu olacağını belirten Akyıldız, ''Bu talebimizi tekrarlamaktan bıktık'' dedi.
Diğer bir önemli konuyu da mali ve sosyal hakların oluşturacağını ve ''uçuk, kaçık'' taleplerde bulunmayacaklarını belirten Akyıldız, ''Ancak ekonomik krizin faturasını ödemeye niyetimiz de yoktur. Dileğimiz bir uzlaşmaya gidilebilmesidir. Uzlaşmak niyetiyle masaya oturuyoruz'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu da Türkiye'nin ekonomik krizi en ağır yaşayan ülkelerden biri olduğunu, birilerinin krizi fırsata çevirdiğini ve gelir adaletsizliğinin giderek derinleştiğini söyledi.

Sokaktaki insanın kan ağladığını, bu tablonun devam etmesi durumunda sosyal patlamaların yaşanacağını iddia eden Kılıçdaroğlu, ''Çiftçi, işçi, emekli perişan durumda, işsizlik artıyor. Bir yandan da birilerinin mal varlığında artışlar oluyor'' diye konuştu.

Kılıçdaorğlu, şöyle devam etti:''Böyle bir ortamda nasıl oluyor da birilerinin mal varlığında süratli artışlar oluyor? Kimdir bu birileri? AK Parti, bu birilerini açıklamak zorundadır. Eğer Sayın Başbakan geleceğini garanti etmek için etrafını Çin Seddi gibi çevirdiği Kısıklı'daki villasında oturacaksa, krizden etkilenmeyeceğini çok iyi biliyoruz. O villaları da Sayın Başbakan medyaya açmalıdır. Kendi geleceğini nasıl garanti ettiğini Türk toplumu görmelidir. Fakir fukara dostu denilen sayın Başbakan
Kısıklı'daki villaları açsın bakalım, biz de görelim.''

''ÖRTÜLÜ FAŞİZM...''

Basına da görev düştüğünü ancak, ''AK Parti'nin örtülü bir faşizmi uygulama yolunda'' olduğunu savunan Kılıçdaoğlu, her alanda ciddi baskılar uyguladığını iddia etti.

''Türkiye'de, 60 bin kadının bedenini satmak için sıraya girdiğini'' kaydeden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
''AK Parti adaleti budur işte. Millete din iman söyleminde bulunuyorsunuz, bir bakıyorsunuz ki 60 bin kadın, hayat kadını olarak geçimini sağlamak için sıraya girmiş durumda. Bu acı tabloları, medyanın, gündeme getirmesi lazım. Medya üzerinde AK Parti'nin baskısını da biliyoruz. Ciddi bir baskı var. Yandaş medya yarattılar. Türkiye'yi güllük gülistanlık gösteriyorlar. O medyadan kim istiyorsa Anadolu'ya gidelim, hayatı görsünler.

Sadaka kültürünün normal bir ekonomi politikası haline geldiğini görüyoruz. Sadaka kültürü insanları ötekileştiriyor. İnsanlar aş alırken yüzlerini kapatıyorsa, bu utanç AK Parti'nin utancıdır.''

BUGÜN NELER OLDU