"Türkiye'de Türk milli kimliktir"

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, partisinin Meclis grubunda son günlerin en çok tartışılan Kürt açılımı çalışmalarına değindi. Baykal'ın Başbakan Tayyip Erdoğan'a ve hükümete sert eleştiriler yönelttiği konuşması özetle şöyle:

Uzun süreden beri konuşuluyor. Cumhurbaşkanı'nın 'tarihi fırsat' söylemi ile başladı, aylar geçti somut hiçbir öneri gelmedi. Artık işin özüne, esasına girmek lazım. Somut önerilerle bulunmamaları, zihinlerinden bir şey bulunmamasından mı, yoksa zihinlerinde olup da söylemeye cesaret edememelerinden mi kaynaklanıyor. Bizim de bu beklentiyi paylaşmamızı mı istiyorlar.

Başbakan "Çözümden değil, süreçten bahsediyoruz" diyor. Süreç nereye gidecek? Dostlar alışverişte görsün. Süreç dediğin politikaların bir parçası haline bizi getiremezsin. Bizden randevu istiyorlar. Ne söyleyeceksiniz? Hiçbir şey. Siz söyleyin. Bizim ne diyeceğimizi merak ediyorsan işte burada konuşuyoruz. Bunları dinle.

Başbakan milli kimlik ile etnik kimliği karıştırmaktadır. Bunun ikisi birbirinden çok farklıdır. Türk kimliği bizim milli kimliğimizdir. Bu kimlik etnik kimliğe engel değildir. Gürcü, Arap, Kürt olmaya engel yok. Hepsi başımla beraber. Başbakan etnik kimliklerden söz ederken, Türklüğü de etnik kimlikler arasında sayıyor. Türk milli kimliği etnik kimlik değildir. Başbakan bunu öğrenmelidir.

Türkiye bir yol ayrımında. Ayrıştırıcı mı, kaynaştırıcı mı olacak. Anayasanın 66'ncı maddesindeki 'Türk Milleti' kavramının değiştirilmesinden söz ediliyor. Hadi canım sen de. Böyle saçma şey mi olur. Bunun zihinlerde yer almasını bile yadırgıyorum. Milli kimliğimiz kalacak. Bunu değiştirmeye kimsenin gücü yetmez. Etnisitenin anayasaya, eğitime ve ulus devlet niteliğine sokulmasına izin vermeyiz.

BİZE ULAŞIN