Bahçeli'ye yanıt: Önce haddini bil

MHP liderinin Kürt açılımı eleştirilerini memleketi Rize'de yanıtlayan Erdoğan "Haddini bil, kendini bil" derken, Türkiye'nin zaafa uğramayacağı sözü verdi

Perşembe 13.08.2009
ABONE OL
Kürt sorununun çözümüne dönük tartışmalar sürerken, liderler eleştirilerin dozunu zirveye ulaştırdı. MHP lideri Devlet Bahçeli'nin ağır sözlerine memleketi Rize'den yanıt veren Erdoğan, İl Danışma Kurulu toplantısındaki konuşmada açılımı kamuoyuna sizzat kendisinin deklara edeceğini belirtti. "Açılım Türkiye'yi zaafa uğratmayacak" diyen Erdoğan şöyle dedi:
RENGİNE BAKMAM:Biz engin gönüllü olmayı Karadeniz'den öğrendik. Biz Kaçkar Dağları gibi âlicenap olmayı buralardan öğrendik. Gerektiğinde Fırtına Deresi gibi coşmayı, gerektiğinde donmayı, durulmayı Rize'den öğrendik. Bizim aldığımız edep ve adap Yunus Emre'nin diliyle, 'Yaratılanı severiz yaratandan ötürü' anlayışıyla. Siyah mı beyaz mı olduğuna bakmam.
DERSİNİ AL: Sayın Bahçeli, Sayın Cumhurbaşkanı Bitlis'e Norşin demiş, onu eleştiriyor. Benim için de, 'O da Potomyalı yakın bir zaman sonra bunlar İstanbul'a Konstantinapol derler' diyor. Aç Nutku oku, dersini al.
NİYE RAHATSIZ OLUYORSUN: İlçemin adı Güneysu ama Güneysu'da yaşayan benim hemşerilerim Potomya da diyor, Güneysu da diyor. Ama nüfus kayıtlarında Güneysu yazıyor. Niye bundan rahatsız oluyorsun? Ama sen İstanbul'da yaşayana Konstantinapol dedirtemezsin. Sen öyle görüyorsan o ayrı mesele.
HADDİNE DEĞİL: Sen AK Parti için böyle bir şey konuşamazsın.. Böyle bir vesayeti kimse sana vermedi. Önce haddini bil, kendini bil.
YANINDA GEZENLERE DİKKAT ET: Bu ifadeleri kullanmamış olsaydın ben buralara gelmem. Seni muhatap da almak istemiyorum zaten. Bu damara dokunur. Yanında gezdirdiğin adamlara da dikkat et. Onların da hangi telde ne zaman ne oynayacakları belli değil.
BİZ YOLA DEVAM EDERİZ: Biz bu fırsatı heba etmeyeceğiz. Bu meseleyi hukuk yoluyla, demokrasiyle, TBMM çatısı altında çözeceğiz. İstiyoruz ki tüm partilerin katılımıyla çözelim, ama katılmayacaklarsa ne yapalım? Biz yola yine devam edeceğiz.