Haber turu.

  1. Haberler
  2. Siyaset
Perşembe 14.08.2009 ABONE OL
DTP teşkilatı yarın Eruh'ta buluşuyor
Abdullah Öcalan'ın 15 Ağustos'ta açıklayacağını belirttiği 'yol haritası' öncesi avukatları bugün İmralı'ya gidiyor. Öcalan'ın avukatları ile önceki gün gerçekleştirmesi gereken görüşme, hava muhalefeti nedeniyle bugüne ertelenmişti. Aynı zamanda PKK'nın 1984'te Şemdinli ve Eruh'ta ilk eylemini gerçekleştirdiği tarih olan 15 Ağustos tarihini "Barış atılımına" çevirmek istediklerini belirten DTP'liler ise yarın Siirt'in Eruh ilçesinde buluşacak. DTP İstanbul İl Başkanı Mustafa Avcı, "Buluşma bir festival havasında geçecektir. Barış hamlesini başlatacağız" dedi.

Alman büyükelçi: Türkiye güçlenir
"Demokratik Açılım" çalışmalarını değerlendiren Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eckard Cuntz, Türkiye'nin, önündeki sorunlarla başedebilir ve bu sorunlara çözüm üretebilirse daha da güçleneceğine inandığını kaydetti. Cuntz, çok sayıda Türk kökenli kişinin Almanya'da yaşadığını hatırlatarak, başka bir iki ülke arasında bu kadar yoğun bir ilişki biçimi olmadığını belirterek şunları söyledi: "Türkiye'de olup bitenler, diğer ülkelerden ziyade Almanya'yı daha çok ilgilendiriyor. Bu nedenle Türkiye'yi daha güçlü kılan her şey bizim açımızdan da olumlu karşılanmaktadır."

Fransız gazeteleri yakın takibe aldı
Hükümetin Kürt açılımının ardından Fransız medyasının Kürt sorununa ilgisi arttı. Fransa'dan iki önemli gazete Eruh ve Şemdinli'ye muhabirlerini göndererek gelişmeleri sayfalarına taşıdı. Le Monde'da, Şemdinli'de eski bir PKK mensubunun "DTP haklarını kullanamıyor. Devlet, Abdullah Öcalan'ın tekliflerini dikkate almalı" sözlerine yer verildi. Le Figaro da iki gün önce muhabiri Laure Marchand'ın Eruh'taki gözlemlerini yayınlamış ve buranın PKK için sembolik önemi olduğu ifade edilmişti.

BUGÜN NELER OLDU