Bahçeli'den çarpıcı açıklamalar

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''PKK terör örgütü, 25 yılda başaramadığını, siyasallaşarak bugünkü AKP iktidarıyla başarmaktadır'' iddiasında bulundu.

Cumartesi 15.08.2009 17:02
ABONE OL
Bahçeli, Erzurum'da, Cemal Gürsel Spor Salonu'nda düzenlenen partisinin Erzurum İl Başkanlığı Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin sosyal, siyasi ve ekonomik yönden analiz edildiğinde, hangi krizden geçtiğini, ne gibi iç ve dış tehditlerle karşı karşıya kaldığını görmemezlikten gelemeyeceklerini söyledi.

Türkiye'nin bir etnik bölünme ile karşıya karşıya olduğunu iddia eden Bahçeli, şöyle konuştu:

''Bu etnik bölünme, bir kargaşa, cinayet, saldırı, bölücü terörün eseridir. Kim ne derse desin, 25 yıldan bu yana bu ülkede yaşanan her türlü kargaşa, cinayet bölücü terörün eseridir. Türkiye'nin temel sorunu da bölücü terör sorunudur. Kimse kalkıp Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da yaşayan, Kürtçe konuşan kardeşlerimizin tamamını kapsayan, onların siyasal kurumu, örgütü olarak, kimse PKK ile Kürtçe konuşan kardeşlerimizi birbirleriyle örtüştürmemelidir. PKK bölücü bir terör örgütüdür, amacı Türkiye Cumhuriyeti'ni bölmektir, içeriden ve dışarıdan destekçileri vardır. Türkiye'de, demokratikleşme adı altında PKK terör örgütü, 25 yılda başaramadığını siyasallaşarak bugünkü AKP iktidarıyla başarmaktadır.

Erzurum'dan sesleniyorum, işte burası Doğu'nun özüdür. Burada Doğu ve Güneydoğu'dan her insanımız yaşıyor. Kendi haline bırakırsanız, kardeşçe yaşıyor. Ama maalesef içeride ve dışarıdan, sürekli olarak bölücü terörle mücadele edecek yerde, Türkiye'yi bir etnik bölünmeye doğru götürebilecek bir gaflet, daha da ileri gittiğimizde bir ihanetin içerdiğini görmekteyiz.''

CUMHURBAŞKANINI YUHALAYANLARA TEPKİ GÖSTERDİ

Bahçeli, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün İran seyahatinde uçakta yaptığı konuşmaya değindiği sırada, ''yuh'' diye seslenen partililere tepki gösterdi.

Devlet başkanının yuhalanamayacağını ifade eden Bahçeli, ''O, çünkü Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanıdır, ne kadar hata yapsa da saygı duyulacaktır'' dedi.

Bahçeli, daha sonra, Cumhurbaşkanı Gül'ün söz konusu seyahati sırasında uçakta bulunanlara ''Türkiye'de Kürt sorununda iyi şeyler olacaktır'' dediğini, ardından bunun Başbakan tarafından da tekrarlandığını anımsattı.

''Şimdi de bir takım sivil toplum kuruluşlarından destek bulunarak Türkiyede'ki bölücü terör sorununu, Kürt sorunu haline dönüştürüp, Türkiye'yi bu kimlik üzerinden, bu etnik yapı üzerinden bölme hatası işlenmektedir'' diyen Bahçeli, şöyle devam etti:

''İşte Sayın Başbakan, Sayın Cumhurbaşkanı iki de bir söylüyor. 'Devletin zirvesinde bir uyum vardır. Bu sorun mutlaka çözülecektir' diyorsunuz. Kimdir, bu devletin zirvesi? Bu zirvede uyum varsa onu sen anlıyorsun. Uyumu sağlamış olan devletin zirvesindeki unsurlar niye, milletin huzuruna çıkıp 'evet ben de istiyorum' demiyor? 25 yılda siyasallaşmayı beceremeyen bir PKK'yı siyasallaştırma gafletine düştünüz. Bunun için de 'herkesin yüksek katılımı gerekiyor' diyorlar. MHP ihanet sürecine katkı sağlamaz. MHP, ülkenin bölünmesine yardımcı olamaz. MHP, terör örgütünü, Kürtçe konuşan kardeşlerinin bir teşkilatı olan kurum olarak göremez. Onun için olayı çok iyi görmek, anlamak lazımdır.''