'Kürt kelimesi girmesin'

"Amacımız Türkiye'yi çözmek değil" diyen Türk, Kürt kelimesinin anayasaya girmesini istemediklerini söyledi

Cumartesi 15.08.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 15.08.2009
ABONE OL
DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, demokratik açılımın sonucunda Türkiye'nin bölünebileceği iddiaları için, "Amacımız Türkiye'yi çözmek değil, sorunu çözmektir. Etnik milliyetçiliğin ne kadar tehlikeli olduğunu bilen insanlarız'' dedi. Türk, AA'ya konuşarak şu mesajları verdi:
Abdullah Öcalan taraflardan biri midir, biridir. PKK üzerinde önemli bir etkinliği var mı, var. Toplum tarafından önemsenen bir isim midir, isimdir. PKK'yı en fazla etkileyecek olan o. Onun söylediklerini de önemsememiz gerekiyor.
30 yıldan beri silahlı sürecin yaşadığı bir Türkiye'deyiz. Bu konuda etkili rol alması gereken insanlara hiç yokmuş gibi davranmak sıkıntı doğuracak. Ben burada hem TSK'yı, hem de PKK'yı kastediyorum.
Bin yıldır birlikte yaşamış iki halkı birbirinden ayrıştırmak ne Türk'ün ne de Kürt'ün yararınadır.
(DTP Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna'nın, CHP ve MHP'ye yönelik, ''AKP'nin oyununa gelmeyin'' sözleri) Bu tür ifadeleri doğru bulmuyorum. Dereyi görmeden paçaları sıvamak doğru değil.
Kürt kelimesinin anayasaya geçirilmesini doğru bulmuyoruz. Çünkü, Kürt'ü geçirdiğimiz zaman Çerkez'i, Laz'ı görmezlikten gelmiş oluruz. Anayasa'nın 66. maddesi tüm farklılıkları inkâr etmektedir, bu madde değiştirilmelidir.