'Yıl sonunu bulamayız o kadar rahat değiliz'

Başbakan, demokratik açılım konusunda adımların ne zaman açıklanacağına ilişkin soruya "Fazla bir süre öngörmüyoruz. Yıl sonunu bulamayız" yanıtı verdi

  1. Haberler
  2. Siyaset
Cumartesi 15.08.2009 ABONE OL
Başbakan Tayyip Erdoğan, demokratik açılım sürecinde kararlı olduklarını ifade ederek, "Temennim odur ki mutabakat zemini oluşturur ve bu işi kararlı bir şekilde sürdürürüz. Biz siyasi partilerin hepsinin bu sürece katılmasını istiyoruz" dedi. Erdoğan, sürecin yıl sonunu bulmayacağını yeni yasama dönemi ile bazı bilgilerin kamuoyu ile paylaşılabileceğini söyledi. AK Parti'nin 8. kuruluş yıldönümü nedeniyle AK Parti Genel Merkezi teras katında verilen resepsiyonda Erdoğan, sanatçı Bekir Ünlü Ataer'in seslendirdiği "Beraber yürüdük biz bu yollarda" şarkısına bir süre eşlik etti. Erdoğan, demokratik açılım süreciyle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, CHP lideri Deniz Baykal ve MHP lideri Devlet Bahçeli'yle görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine, "Arkadaşımıza (İçişleri Bakanı Beşir Atalay) verilmiş ret cevabı var" diyerek şunları ifade etti: "Bu işin koordinatörü İçişleri Bakanı. Bütün bilgiler, her şey onda toplanmış vaziyette. Bu beyefendiler (Baykal ve Bahçeli) hep genel başkanlarla mı görüşüyorlar?" Erdoğan, "Siyasi partilerin hepsinin bu sürece katılımda bulunmasından yanayız. Ama randevu vermeyeceklerse bile CHP'nin 1989'da malum bir raporu vardı. Bu çalışmayı yürüten arkadaşlar bunları da masaya yatırıyorlar" dedi.

"MİLLİ BİRLİK PROJESİ"
Erdoğan CHP ve MHP'nin cevap vermeme konusunda ısrarcı olmaları halinde yollarına devam edeceklerini de söyledi. Demokratik açılım konusundaki adımların ne zaman açıklanacağı konusundaki bir soru üzerine Erdoğan, fazla bir süre öngörmediklerini belirterek, "Şu anda arkadaşlar çalışmayı yürütüyorlar. Yıl sonunu falan bulamayız, o kadar rahat değiliz'' dedi. Erdoğan, yeni yasama döneminde açıklanıp açıklanmayacağı sorusuna da "İnşallah'' yanıtını verdi. Erdoğan, süreç içinde Anayasa değişiklikleri olup olmayacağının sorusuna "O tür şeyler de var, ama biz tabii mümkün olduğunca kolayı seçeceğiz. Mümkün olduğunca birinci derecede kısa, orta, uzun derken uygulanabilirden işe başlayacağız" dedi. Bunun bir "Milli Birlik Projesi" olduğunu belirten Erdoğan, bir soru üzerine "Cumhurbaşkanımızla ayrı, farklı bir düşüncemiz söz konusu değil. Yeter ki bu birliği, beraberliği tesis edelim" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU