Bahçeli yüklendi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Sorunların çözümü noktasında 6 yıl 9 aydır iktidarda olan AKP zihniyeti, kötü bir yönetim anlayışıyla teslimiyetçi zihniyetiyle Türkiye'yi her alanda krize sürüklemiştir'' dedi.

Bahçeli, partisinin İzmir Uluslararası Fuar alanında düzenlenen il kongresinde yaptığı konuşmada, 2009'un MHP'nin siyasal tarihi açısından önemli bir yıl olduğunu söyledi.

Milliyetçi hareket siyasi çizgisinin bundan 40 yıl önce, 8-9 Şubat 1969'da Adana'da toplanan büyük kurultayla MHP adını aldığını ve 3 hilali kendisine amblem olarak kabul ettiğini belirten Bahçeli, ''Türk siyasi hayatında köklü geleneği olan ve Türk Siyasi tarihinde hiçbir çizgi kırıklığı yaşamayan tek siyasi kuruluş MHP'dir'' dedi.

Devlet Bahçeli, 2009 yılının mahalli idareler seçimleri açısından da önem taşıdığını ifade ederek, partisinin bu seçimlerden siyasi iktidarın ''siyasi ahlak'' dışı davranışlarına ve parti içinden kaynaklanan bazı sorunlara rağmen başarıyla çıktığını belirtti. Bahçeli, partisinin bu seçimlerde bir büyükşehir, 9 il, 128 ilçe ve 349 belde belediye başkanlığını kazandığını, 2004 yılında 248 olan belediye sayısını 487'ye çıkardığını kaydetti. MHP'nin bu başarıyı Türk siyasi hayatında ilerleyerek, gelişerek elde ettiğini kaydeden Bahçeli, bunun birçok çevre ile iç ve dış odakları olağanüstü şekilde rahatsız ettiğini savundu.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, bazı kesimlerin MHP'yi bu başarı çizgisinden uzaklaştırmak, Türk siyasi hayatındaki 40 yıllık kazanımını küçük göstermek, kararlı duruşunu gölgelemek ve etkisizleştirmek istediğini ileri sürdü.

Türkiye'nin milli devlet ve üniter yapısına, toprak bütünlüğüne tahdit algılamaların dorukta olduğu bugünlerde MHP'ye her zamankinden fazla ihtiyaç duyduğunu belirten Bahçeli, bu nedenle tüm MHP'lilerin tarihin kendilerine yüklediği sorumluluğun idraki içinde, milli duruş çizgisini kırmadan hedefe doğru ilerlemesi gerektiğini söyledi.

Bahçeli, bunun en güzel örneğinin gelecek günlerde yapılacak olan 9. Büyük Kurultayda sergileneceğini, yapılmakta olan il kongrelerinin de bunun birer temel taşı olduğunu kaydetti. Partisinin yapılacak olan büyük kurultayda her 10 yılda yaptığı gibi yeni programını belirleyeceğini bildiren Bahçeli, belirlenecek programda Türkiye'nin tüm ''baş ağrısı sorunlarının'' hepsine çözüm getirileceğini kaydetti.

7 YILLIK AK PARTİ İKTİDARI

Devlet Bahçeli, Türkiye'nin siyasi, ekonomik, sosyal ve güvenlik alanlarında ağır sorunlarla karşı karşıya olduğunu belirterek, ''Bu sorunların çözümü noktasında, 6 yıl 9 aydır iktidarda olan AKP zihniyeti, 58, 59. ve 60 hükümetleri döneminde, sorunları çözmek yerine kötü bir yönetim anlayışıyla teslimiyetçi zihniyetiyle Türkiye'yi her alanda krize sürüklemiştir'' diye konuştu.

AK Parti iktidarının, buna rağmen 7 yıllık süreçte her alanda tümüyle başarısız olduğunu söylemenin de mümkün olmadığını ifade eden MHP Genel Başkanı Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

''7 yıllık iktidarları döneminde başarılı oldukları noktalar yok mudur? Elbette ki vardır. 7 yıl iktidarda kalacaksın, anayasa değişikliği yapacak kadar sandalyeye sahip olacaksın, Türkiye'nin her imkanını kullanabilir hale geleceksin. 2002 yılı sonrasında birçok çevreden, başta medya ve iş çevreleri olmak üzere olağanüstü destek görecekler, ama 7 yıl sonra Türkiye'yi okuduğunuzda, sınıfta kalmış bir iktidar göreceksiniz. Ancak bu iktidarın sınıfta kalması içinde bütün derslerden sıfır aldığını söylemek mümkün değil. Bazılarından 2-3-4, bazılarından 5 puan almışlardır, ama bu iktidarın 7'nin üzerinde notu yoktur.''
Enflasyonun ve faiz oranlarının aşağı çekilmesini AK Parti iktidarının başarısına örnek gösteren Bahçeli, iktidarın ekonomide bu alanlardaki başarısına karşın makro büyüklüklerde hep sınıfta kaldığını iddia etti.
Bahçeli, Türkiye'nin bugün en temel sorununun ekonomik yönden büyümenin -18.8 olarak gerçekleşmesi olduğunu, bunun istihdam olanaklarının azalması ve küresel ölçekte yaşanan ekonomik krizin yansımalarıyla birlikte, var olan işsizliğe yeni işsizlerin eklenmesi anlamına geldiğini söyledi.

Türkiye'de bugün her evde 4 kişiden birinin işsiz olduğunu belirten Bahçeli, ''Bunun karşısında, hem seçim yatırımları, hem gereksiz harcamalarla hem de kendi iktidarlarını pembe tablolarla göstermek amacıyla har vurup harman savuran bugünkü iktidar, 2009 yılının 6 ayında 23 milyar TL bütçe açığı vermiştir. Şimdi bu açığı kapatmak için zam üstüne zam, vergi üstüne vergi eklemektedir'' diye konuştu.

Bahçeli, 7 yıllık AK Parti iktidarı döneminde tüm toplum kesimlerinin yoksulluğu hissederken, sadece bu partiye yakın kesimlerin zenginleşme imkanı bulduğunu ileri sürdü.

BİZE ULAŞIN