Analarımız 'Bitirin bu işi' diye ağlar

"Demokratikleşme Açılımı" çerçevesinde şehit yakınlarıyla görüşen Bakan Atalay, 'yavrum' diye ağlayan anaların "Bitirin bu işi başka analar ağlamasın" dediğini söyledi

Hükümetin demokratikleşme açılımı çalışmalarının koordinasyonunu yürüten İçişleri Bakanı Beşir Atalay, dün konuyla ilgili en büyük hassasiyeti gösteren şehit aileleri derneklerinin temsilcileriyle görüştü. Bakan Atalay, önce 10 ilden gelen şehit aileleri dernekleri temsilcileriyle Polis Evi'nde öğle yemeğinde bir araya geldi. Öğleden sonra yapılan ikinci bölüme ise 14 ilin şehit derneği temsilcileri ve İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Osman Güneş ile Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal da katıldı. "Kürt açılımı" söyleminden, af tartışmalarından duydukları rahatsızlıkları ileten ve asıl sorunun PKK olduğunu belirten şehit yakınlarıyla görüşmelerinin ardından açıklama yapan Atalay, şunları söyledi: "Şehit cenazelerine katılıyorum, ailelerini ziyaret ediyorum. Şehit ailelerinin o duygularını, acılarını çok iyi bilirim. Başbakanımız daima şehit aileleri evlerinde ziyaret eder ve şehit annesinin elini öpüp onun duasını almayı çok önemser. Bingöl'e son gidişimizde bir köyde şehit ailesinin evinde Başbakanımızın şehit annesiyle diyaloğunu çok iyi hatırlıyorum, gözyaşları içinde. Bu kolay bir şey değil. Bu kişilerle bugün yürüttüğümüz süreci konuşuyoruz. Tabii beklentileri, talepleri var. Hassasiyetleri var, haklılar da... Bu süreçte onların hassasiyetleri bizim hassasiyetlerimizdir." Şehit yakını temsilcilerinin "muhalefetin dile getirdiği bazı hususlara kafalarının takıldığını" belirten Atalay, bunların doğru olmadığını kendilerine ilettiklerini söyledi. "Bir noktayı da belirteyim" diyen Atalay şöyle devam etti: "Her şehit cenazesinde o acılı analar bir yandan 'yavrum' diye ağlarken bir yandan da 'bitirin bunu, başka analar ağlamasın' diye ağlarlar. İşte bizim yürüttüğümüz çalışmalar da bunun içindir. İnşallah bitiririz."

YEMEK YEMEDİLER

Bu arada öğleden sonraki toplantıya katılan şehit ailelerinin, ikram edilen yemeği yemediği öğrenildi. Şehit Aileleri Federasyonu Başkanı Hamit Köse, 'yemek protestosu' için "biz yemek yemeyeceğimizi baştan Bakan Bey'e söyledik" dedi. Rize Şehit Yakınlar Derneği Başkanı Kemal Aksu, Kürt kökenli vatandaşların da Cumhurbaşkanlığı ve İçişleri Bakanlığı yaptığını söyledi. Bazı dernek başkanları ile şehit yakınlarının "süreci desteklemiyoruz" sözleri üzerine Aksu, "Süreç diye bir şeyi kabul etmediklerini, İçişleri Bakanının sadece şehit yakınlarının görüşlerini dinlediğini" belirtti. Toplantıda şehit yakınlarının "Türkiye'de Kürt sorunu yok, PKK sorunu var. Bu ülkede bütün Kürtler birinci sınıftır" dediği öğrenildi.

BİZE ULAŞIN