DİSK ve TÜSİAD'a ziyaret

  1. Haberler
  2. Siyaset
Salı 18.08.2009 09:42 ABONE OL
Bakan Beşir Atalay, saat 09.30 sıralarında Şişli'de bulunan DİSK Genel Merkezi'ne geldi. Atalay, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nu (DİSK) ziyaret etti.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kürt sorununun çözümü için hemen etki gösterecek reçetelerin çıkmasının mümkün olmadığına dikkat çekerek sabırlı olunması gerektiğini vurguladı.

Atalay, Kürt sorununun çözümü için demokratik açılımlar konusundaki temaslarını İstanbul'da DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi'ye yaptığı ziyaretle sürdürdü. Görüşmenin ardından açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Çelebi, Kürt sorununun AKP'nin değil Türkiye'nin sorunu olduğunu, bu soruna hep beraber çözüm üretmek gerektiğini vurguladı. "Devlete küsülmez, devlet bizim devletimiz, ülke bizim ülkemiz" diyen Çelebi, sorunun çözümü konusunda herkesin katkı sağlaması gerektiğini kaydetti. Anayasa değişikliği başta olmak üzere diğer demokratik açılımların ele alınması görüşlerini Bakan Atalay'a ilettiklerini bildiren Çelebi, şunları söyledi:

"Temel yaklaşımlarımız, o bölgedeki sorunun aşılması konusunda, Kürt kimliğinin sorunun bir tıkanma noktasından çıkartılarak herkesin barış içinde yaşayacağı alanların yaratılması, demokratikleşmenin o konuda yaratılması gerekiyor. Orada bölgesel, yalnız o bölgenin değil, tüm Türkiye'nin demokratikleşmesi adına yapılacak adımlar var, o adımların atılması gerekiyor. Ekonomik alanda atılması gereken adımlar var."

Çelebi, çözüm konusundaki görüşlerini anlatan bir dosyayı da Atalay'a sunduklarını açıkladı.

Çelebi'nin ardından konuşan Bakan Atalay da sorunun tüm Türkiye'nin sorunu olduğunu belirterek "Paylaşarak, ortak çaba sarf ederek bu sürecin önündeki engelleri, önleyici yaklaşımları, hatta provokatif yaklaşımları giderebiliriz" dedi. Dün akşam Yaşar Kemal'i ziyaret ettiğini ve kendisiyle 2 saat görüştüğünü açıklayan Atalay, destek ve katkısı için Yaşar Kemal'e teşekkür etti.

Atalay, sorunun çözümünün uzun bir süreçte sağlanacağına dikkat çekerek şöyle konuştu:

"Öyle kolay, hemen reçetelerin çıkacağı falan bir alan değil arkadaşlar. Derin yaralar açmış, uzun yıllar sürmüş... Ve onu bilerek, bütün kavramları iyi kullanarak ve bu yaraları almış, derinden yaşayan toplumumuzun her kesimini işin içine katarak, onlara anlatarak, onların desteğini alarak mesafe alacaksınız. Biraz sabırlı olmak gerekiyor."


TÜSİAD'I ZİYARET


DİSK'i ziyaretinin ardından İçişleri Bakanı Beşir Atalay, demokratik açılım çerçevesinde Türk Sanayici ve İşadamları Derneği'ni ziyaret etti.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, demokratik açılım çalışmalarıyla ilgili, ''Biz bu konuda TÜSİAD'ın katkısını önemli görüyoruz'' dedi.

Atalay, ''Demokratik açılım'' çalışmaları kapsamında TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ ile Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya geldiği toplantının ardından yaptığı açıklamada, TÜSİAD'dan kendisinin randevu talebinde bulunduğunu ifade ederek, demokratik açılım süreci çalışmasında TÜSİAD'ın görüşlerini ve katkılarını almak için ziyareti gerçekleştirdiğini söyledi.
Bakan Atalay, ''Genel manada demokratik açılım ve bunun içindeki diğer bütün sorun alanları bütün toplum kesimlerini ilgilendiren bir konu. Sadece bir siyasi partinin değil bütün toplum kesimleri, bütün siyasi partiler katkı vererek, el birliği yaparak ancak iyi sonuçlara gidebiliriz. Bu inançtayız. Biz bunun için çaba sarf ediyoruz'' dedi.

TÜSİAD'ın bugüne kadar daima önemli toplumsal sorunlara katkı verdiğini ve bu konuda çalışmalar yaptığını, emek harcadığını dile getiren Beşir Atalay, şunları kaydetti:

''Biz bu konuda da TÜSİAD'ın katkısını önemli görüyoruz. Genel manada Avrupa Birliği (AB) sürecinde ve demokratik açılımlarda, demokrasimizin standartlarının yükseltilmesinde TÜSİAD'ın çalışmaları daima gerçekten önemli olmuştur ve biz de hep önemli görmüşüzdür. Yürüttüğümüz çalışma da bunların bir devamıdır. Bu manada şu anda görüşlerini aldım ama bundan sonra da olabilecek görüşlerini hep bekleyeceğiz ve bize iletecekler. Diyaloğumuz sürecek.''

Bir gazetecinin, 2. Lig 4. Grup takımlarından Kahramanmaraşspor'un sezon açılışında, Irak'ın Zaho takımıyla dostluk maçı yapacağını belirterek, ''Bu maçı açılım politikası çerçevesinde nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine de Bakan Atalay, ''Ne diyebilirim? Spor, kardeşlik ve ilişkilerin gelişmesinde her zaman önemli bir unsur olmuştur. Umarım bu da o manada katkı verir. Bunlardan mutluluk duyarız'' karşılığını verdi.

''DEMOKRATİKLEŞME, ÖNCELİKLİ GÜNDEM MADDESİ...''


TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yalçındağ da demokratik standartların güçlendirilmesi olgusunun 1999 Helsinki Zirvesi sonrasında Türkiye'nin AB adaylığının resmen tesciliyle önemli bir döneme girdiğini belirtti.

Geçen sürede yasalaşan demokratikleşme paketlerinin özlem duyulan bir dizi demokratik kazanımın elde edilmesine aracı olduğuna işaret eden Yalçındağ, ''Ancak 2005 yılı itibarıyla demokratikleşme sürecinde belirgin bir yavaşlama yaşandığının da altını çizmek gerekir. Sayın Bakan'ın başlattığı bu süreçle demokratikleşme olgusunun yeniden her boyutta ve her alanda ülkemizin öncelikli gündem maddesi haline geleceğini ümit ediyoruz'' diye konuştu.
Yalçındağ, bugün gündemde yer teşkil eden pek çok konunun Türkiye daha yüksek demokratik standartlara ulaştıkça anlamını giderek yitireceğini veya doğal bir çözüm sürecine gireceğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Demokratikleşme sürecini canlandırmak için bireysel hak ve özgürlükler, Siyasi Partiler Yasası, Seçim Yasası, yargı reformu öncelikli olarak ele alınmalı ve toplumsal uzlaşmayla gerçekleştirilecek anayasa değişikliği ile sürdürülmelidir görüşündeyiz. Bu arka plan değerlendirmesinin önünde, hiç şüphesiz yaklaşık çeyrek yüzyıldan fazla bir süredir on binlerce insanımızın hayatına mal olan terör olgusunu, çözülmesi gereken en önemli problem olarak görmekteyiz. Terör sorununun çözülememesi, Türkiye'nin tüm gelişme perspektiflerini doğrudan veya dolaylı olarak tıkamaktadır. Bu çerçevede terörün kalıcı olarak sona ermesi sürecinde gerekli ekonomik, sosyal, kültürel açılımların yukarıda çerçevesini belirlediğimiz demokratikleşme ana ekseni çerçevesinde ele alınması ve ilgili tüm kesimlerin katkılarıyla meşru zeminlerde değerlendirilmesi gerekmektedir.''

Yalçındağ, sorunun çözümünde toplumsal mutabakatın olmazsa olmaz bir koşul olduğunu, dolayısıyla milletin iradesinin temsil edildiği TBMM çatısı altındaki diyaloğun hayati önem taşıdığını belirtti.
Arzuhan Doğan Yalçındağ, ''Sayın Atalay başta olmak üzere devlet yetkililerimizin bu demokratik açılım paketinin ayrıntılarını kamuoyuyla bir an önce paylaşmalarını beklemekteyiz'' dedi.
Herhangi bir öneri sunup sunmadıklarına yönelik bir soru üzerine de Yalçındağ, önerilerinin bulunmadığını bildirdi.Toplantıya, TÜSİAD Yönetim Kurulu üyelerinden Haluk Dinçer, Tayfun Bayazıt, Ümit Boyner ve Ali Kibar katıldı.BUGÜN NELER OLDU