Muhatap millettir

Beşir Atalay, demokratik açılımda muhataplarının millet olduğunu vurguladı, "Biz kendi çalışmamızı yürütüyoruz. Herkes provokatif tavırlardan kaçınmalı" dedi

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, dün temasları sırasında gazetecilerin "Abdullah Öcalan'ın yol haritasına ilişkin görüşleriniz nedir?'' sorusuyla karşılaştı. Bakan Atalay, üzerinde çalıştıkları 'Demokratik açılımı' kastederek, soruya şöyle yanıt verdi: "Ben en başta söyledim. Bu devletin bir çalışmasıdır, Türkiye Cumhuriyeti'nin. Muhatap millettir. Biz kendi çalışmamızı ve sürecimizi yürütüyoruz. Ama en başta da söyledim, bu süreç hassasiyetler taşır. Herkes süreçle ilgili önleyici, provokatif düşünce ve tavırlardan kaçınmalı. O çalışmalar, söylenenler doğru mu, yanlış mı, nerelerden kaynaklanıyor, bir şey söylemiyorum, onu bilemiyorum şu anda, ama benim söyleyeceğim budur, bu konuda. Biz kendi çalışmamızı yürütüyoruz. Muhatabımız da bizim millettir. Bu devletin bir projesidir ve kendi rayında yürümektedir.'' AK Parti Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ da aynı soru üzerine "Yegane ve tek adres TBMM'dir. Bu Meclis, Kurtuluş Savaşı'nı vermiştir. Cumhuriyeti kuran Meclis'tir. Biz yaptığımız istişarelerle muhatap arayışında değiliz. Bunu çözecek iradeye sahibiz. Biz başından beri söyledik: Hiçbir illegal yapı ve bu yapı ile irtibatlı unsurlar bu süreçte muhatap değildir. Çözümü milletle yapacağız. Çalışmalarımız devlet politikası çerçevesinde yürüyor" dedi.

'BUNA MÜSAADE EDİLEMEZ'
Öcalan'ın dün avukatları aracılığıyla basına sızan 'Yol Haritası' için bazı siyasiler de şöyle konuştu:
- Mustafa Özyürek (CHP): Öcalan'ın yol haritası Türkiye'yi bölme projesidir. 'Federasyon istemiyoruz' diyor ancak daha ileri taleplerde bulunuyor. Şimdi söz sırası AK Parti'de, bu Türkiye'yi bölme projesini kabul ediyor mu, etmiyor mu?" Esas konu, Türkiye'yi 25 yıldır tehdit eden, binlerce insanın ölümüne yol açan PKK'nın etkisizleştirilmesidir.
- Oktay Vural (MHP): Bir terör örgütünün sözlerini kabul etmek bu millet için bir züldür. Utansınlar. 15 Ağustos'ta bu yol haritasını bekleyenler, bu yol haritasının kopyasını alıp ona göre çalışma yapan hükümet, Sayın Başbakan. Utanın bu tablodan! Türkiye'yi bölme niyetleri açıklandı. Artık gizli kalmadı, her şey açık oldu.

DTP: ÖNEMSİYORUZ

- Bengi Yıldız (DTP): Öcalan, partimizin demokratik özerklik modeline uygun Avrupa modeli öneriyor. Bunu eyalet sistemi olarak nitelendirmek doğru olmaz. İspanya, İtalya'da uygulanan sistem federasyon dışı çözüm modelidir. Burada her bölgenin meclisi bulunuyor. Üniter devlet yapısı içinde merkezin yetkilerinin yüzde 80'i yerel yönetime aktarılmış durumda. Milli savunma gibi devletin temel unsurları dışındaki yetkiler yerel yönetimlere aktarılmalı. İstenen, bölünmeden yana olmayan, kendi dilini, kültürel haklarından kaynaklı haklarını sınırlar içinde kullanan millet olmaları.
- Sırrı Sakık (DTP): Öcalan'ın açıklamalarını önemsiyoruz. Yerel yönetimlerin güçlenmesi, demokratik özerklik projesinin de özü budur. Ankara'nın yıllardır çözemediği sorunu yerellerdeki yöneticilerin çözme politikasıdır. İnkara son verme politikasıdır.

BİZE ULAŞIN