Atalay'a destek verdiler

Çelebi: Atılacak her adım her bir damla gözyaşının akmasını önleyecek Yalçındağ: Terör sorununun çözülememesi gelişme perspektiflerini tıkamaktadır

  1. Haberler
  2. Siyaset
Çarşamba 19.08.2009 ABONE OL
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kürt açılım çerçevesindek dün ilk görüşmeyi DİSK Genel Başkan Süleyman Çelebi ve diğer yöneticilerle yaptı. Atalay, DİSK'in 'toplumsal sorunlara kafa yoran' bir konfederasyon olduğunu, yöneticilerinin de konuyla ilgili hazırladıkları dosyayı kendisine sunduğunu ifade etti. Atalay "Bütün siyasi partiler, kurumlar, bireyler ve basınımızın ortak çabasıyla bu sürecin önündeki provakatif yaklaşımları giderebiliriz'' dedi. Çelebi ise şunları söyledi: "Bu soruna hep beraber çözüm üretmek zorundayız. Devlete küsülerek bu sorun aşılmaz. Atılacak her adım, her bir damla kanın, her bir damla gözyaşının akmasını önleyecek. Bazı siyasi partileri anlamakta güçlük çekiyoruz. Bu kadar direnmek yerine herkes sürece katkı vermeli. Irkçı milli söylemlerin ve o konuda yürütülen siyasetin bedelini en çok çalışan kesim ödedi.

ATALAY, TÜSİAD'ı da ziyaret ederek Başkan Arzuhan Doğan Yalçındağ ve yöneticilerle görüştü. Görüşme sonrası Yalçındağ demokratik standartların güçlendirilmesi olgusunun 1999 Helsinki Zirvesi sonrasında Türkiye'nin AB adaylığının resmen tesciliyle önemli döneme girdiğini, ancak 2005 itibarıyla yavaşlama yaşandığını söyledi. Yalçındağ, "Çeyrek yüzyıldan fazla süredir on binlerce insanımızın hayatına mal olan terör olgusunu, çözülmesi gereken en önemli problem olarak görmekteyiz. Çözülememesi, Türkiye'nin tüm gelişme perspektiflerini doğrudan veya dolaylı tıkamaktadır" dedi ve mutabakatın önemine işaret etti. Ankara'ya dönen Atalay gelişmeleri 'AK Parti çalışma grubu' ile değerlendirdi. Görüşemedikleri bazı sendikalar ve STK'larla cuma günü görüşeceklerini belirten Atalay, "Ayrıca Genelkurmay ile de sürekli temas halindeyiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU