Gül: İmralı muhatap değil

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin kendi sorunlarını kendisinin çözmesi gerektiğini belirterek "Uluslararası konjonktür de çok uygun" dedi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kürt açılımı konusunda, İmralı'ya kapıları kapatırken, muhalefete kapı araladı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun BM Daimi Temsilcisi olarak atanan müsteşar Ertuğrul Apakan onuruna verdiği resepsiyona katılan Gül konuya ilişkin soruları yanıtlarken, üç ana mesaj verdi. Gül bir gazetecinin "İçişleri Bakanı'nın temasları devam ediyor. Bir yandan da İmralı'dan bir yol haritası ..." sözleri üzerine "İmralı falan onları unut, onlar muhatap değil" diyerek şunları söyledi: "Önemli olan şu; çok önemli bir mesele ve bir ülke kendi sorunlarını kendi çözmeli eğer kendi inisiyatifi ile çözmezse günü gelir başkaları bunu istismar eder. Medenice tartışılıyor. Daha da önemlisi uluslararası konjonktür de çok müsait. Her zaman müsait olmayabilir. Türkiye medeni demokratik, standartlarını yükseltmek isteyen bir ülke.

'ÜNİTER YAPIYA TEHDİT OLMAMALI'
Bu çalışmalar herkesin vatanına ülkesine cumhuriyetine olan aidiyetini daha da güçlendirmek için yapılacak çalışmalar neticesinde Türkiye'nin üniter yapısının daha da güçlü hale gelmesi gerekiyor. İleride herhangi bir tehdit olmaması gerekir çünkü birliğimiz ve beraberliğimiz her şeyin önündedir. Bunları yaparken medeni, büyük, güçlü bir ülkenin öz güveni içerisinde hareket edilmeli. Bunlar Türkiye'nin kendi inisiyatifidir. Her ülke kendi sorunu kendi çözmelidir. Yoksa günü gelir başkaları istismar eder vaktiyle de istismar etmişlerdir. Bu Türkiye'nin en büyük sorunuysa şüphesiz ki MGK'da konuşulur, konuşuluyorda. Ben muhalefet liderleriyle de daha öncede görüştüm biliyorsunuz bu sorunları o zamanda görüştüm. Her konu açıklanmaz ama günü gelir tekrar görüşülebilir.

BİZE ULAŞIN