Açılım günlüğü

DSP'DEN MEKTUP
DSP
Genel Başkanı Masum Türker, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e bir mektup göndererek, "demokratik açılım'' konusunda TBMM'de temsil edilen siyasi partilerin liderleriyle bir toplantı düzenlemesi talebinde bulundu.

CHP'Lİ HACALOĞLU ŞEHİT
Aileleri Derneği ve Federasyonu üyelerini Meclis'te kabul eden CHP Genel Sekreter Yardımcısı Algan Hacaloğlu, "Kürt sorunu konusunda ne yapılmak istendiğini bilirsek, onları değerlendiririz ancak şu anda yapılmak istenen şovdur, göz boyamadır" dedi.

DEVLET BAKANI ÖZAK
DEVLET
Bakanı Faruk Nafız Özak, "demokratik açılım'' çalışmalarını değerlendirirken, "mutlaka MHP'nin, CHP'nin ve diğer ne kadar parti, sivil toplum kuruluşu ve üniversite varsa hepsinin katkısı gerekmektedir'' dedi.

YÖK BAŞKANI
YÖK
Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi'ni ziyaretinde, Mardin Artuklu Üniversitesi'nin Kürtçe eğitim konusunda başvuru yaptığını hatırlatarak, "Başvuruyu olumlu karşıladık. Hatta Kürtçe eğitim konusunda istenilenden fazlasını bile verebiliriz" dedi.

TERÖR TAZMİNATI
TERÖR
mağdurlarına ödenen tazminat miktarı "Terör ve terörle mücadeleden doğan zararların karşılanması hakkındaki kanun"un yürürlüğe girtiği 17 Temmuz 2004'ten bu yana 1 milyar TL'ye ulaştı.

HATİP DİCLE
DÖNEMİN
Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın 1993'te Celal Talabani'den Abdullah Öcalan'a "Ateşkesi uzat" mesajını iletmesini istediği görüşmede bulunan dönemin HEP Diyarbakır Milletvekili Hatip Dicle, "Öcalan'ın bu sorunun çözümündeki rolü belirleyicidir. Sayın Özal'ın gördüğü gibi bunu herkesin bugün görmesi lazım" dedi.

BİZE ULAŞIN