Diyarbakır memnun olup, Kayseri üzülmeyecek

Başbakan Erdoğan'ın başdanışmanlığına atadığı eski Milli Eğitim Bakanı ve Van milletvekili Hüseyin Çelik, Kürt sorununun çözümünde samimi olduklarını söyledi. Parti bünyesinde oluşturulan çalışma grubunda da aktif görev alan Çelik, AK Parti Genel Merkezi'ndeki yeni makamından şu mesajları verdi:
KOORDİNASYON SAĞLAYACAĞIZ: Demokratik açılım çalışmaları sırasında parti olarak muhatap olduğumuz bazı suçlamalar var. Meclis grubunun, partinin ve hükümetin bir araya gelip bu mesele üzerine ortak çalışma yapması lazım. Çalışma grubumuz bu koordinasyonu sağlayacak.
BÖLÜNME OLMAZ: Türkiye'de bir toprak bölünmesi olacağına hiçbir zaman inanmadım. Fakat gönüllerdeki bölünme çok daha sıkıntılı bir bölünmedir. Buna mani olmamız lazım.
YUMURTA KÜFESİ: Sırtımızda yumurta küfesi taşıyoruz. Ayaklarımızın altında da birçok yumurta var. Bunların kırılmaması lazım.
"ÖTEKİLERİ" MEMNUN EDECEĞİZ: Kimse rol yapmıyor. Partimiz Kıbrıs meselesi, AB sorunu ve özelleştirme gibi tabu sayılacak meselelerin üzerine kararlılıkla gitti. Türkiye'nin 2023 vizyonuna problemsiz girmesi için bu ayak bağlarından sıyrılması gerekiyor. Ötekileştirilen bütün kesimleri, bu ülkenin memnun vatandaşları haline getirmeye çalışıyoruz. Alevi'yi, Kürt'ü, gayrimüslimi memnun etmeliyiz.
VEYACILIK: AK Parti "veyacılığı" reddediyor. Demokrasilerde "veya" değil, "ve" vardır. "Sen veya ben" dediniz mi, bu düellocu mantıktır, birimizin olmaması gerekir. "Hem sen hem ben" demeliyiz. Problemleri halının altına süpürme taraftarı değiliz. Bürokratik devlet anlayışına dayalı çözümler kısa vadede sonuç veriyor gibi görünse de uzun vadede mesele daha da derinleşiyor. Demokratik çözüm ilk etapta endişe yaratsa da uzun vadede barışı sağlıyor.
YANGINI SÖNDÜRECEĞİZ: Ortada bir yangın var. Helikopterle mi, yangın söndürme uçaklarıyla mı, yoksa itfaiye araçlarıyla mı söner; mesele bu değil. Önemli olan, bugün yangını söndürmeyi kafasına koymuş bir iradenin ortaya çıkmasıdır. Bu bir devlet projesidir.
AKIL ÖNE ÇIKTI: Bu süreçte ülkücü hareket içinden, milliyetçi çizgiden gelenlerin yazdıklarına bakıyorum ve diyorum ki Türkiye'de duygular akılların önüne geçmiştir. Aklımızı duygularımızın önüne geçirirsek bu işi çözeriz.
DİYARBAKIR-KAYSERİ: "Herkesle konuşalım" diyoruz. Diyarbakır'ı memnun edecek şey, Kayseri'yi rahatsız etmemeli. Bir şey yaparsanız Diyarbakır'da insanlar sizi omuzlarına alır, ama Kayseri'de büyük bir infiale yol açabilirsiniz. AK Parti'nin bir tarafı tutup, bir tarafı bırakma gibi bir lüksü olamaz.
HOCA'DAN ALINTI: Nasrettin Hoca'nın damatlarından biri çömlekçilik diğeri şemsiyecilik yapıyormuş. Biri "Hocam dua edin yağmur yağmasın çömleklerim telef olur"; diğeri "Hocam dua edin yağmur yağsın şemsiyelerimi satabileyim' dermiş. Biz bu işte şemsiyeciyle çömlekçi arasındaki dengeyi oluşturmaya çalışıyoruz. Çözümde daha fazla geç kalırsak sorun kangren olur. Niyet hayırlıdır, sonuç da hayırlı olur.
BAHÇELİ SORUMLU OLMALI: Sayın Bahçeli ülkücü hareketi sokaktan aldı. Çatışmaların içine sokmadı. Sorumlu bir tavır sergiledi. Son çıkışları bu sorumlulukla örtüşmüyor. Kongre öncesi maksadı aşan sözler sarf ediyor. Birileri tarafından tahrike dönüştürülebilir.

BİZE ULAŞIN