'İspat edemezlerse namussuzdurlar'

Erdoğan, demokratik açılım paketinin ABD kaynaklı olduğuna dair eleştirilere "İspat edemezlerse alçaktırlar, namussuzdurlar" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "ABD kaynaklı açılım" eleştirisine sert çıkarak, "Ellerine bir kağıt almış dolaşıyorlar: 'Amerika'nın bir projesi bu' diye. Bunu ispat ederlerse biz her şeye varız. Ama ispat edemezlerse alçaktırlar, namussuzdurlar" dedi. Dolmabahçe'deki Bezmi Alem Valide Sultan Camii'nde cuma namazı kılan Erdoğan, çıkışta gazetecilerin soruları üzerine özetle şunları söyledi:

SÜREÇ İYİ GİDİYOR

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, görüşmelerini sürdürüyor. Ama MHP, yazılı ret cevabı verdi. CHP'den de kabule yönelik bir cevap gelmedi. Tabii ki olumsuz yaklaşanlar da oluyor. Olumlu yaklaşanların ekseriyeti (çoğunluğu) oluşturduğunu görmekten çok mutluyuz. Terör sorununu yok edebilmenin gayretidir bu.
Açılım süreci gayet iyi gidiyor. Yere sağlam basacağız ve inşallah neticeyi de oluştuğu anda tüm halkımıza açıklayacağız. Hedefimiz yılbaşından önce inşallah bu işi bitirebilmek.
Bir kağıt almış dolaşıyorlar; 'Amerika'nın bir projesidir bu...' Bunu ispat ederlerse her şeye varım. Ama ispat edemezlerse alçaktırlar, namussuzdurlar. Bu kadar açık, bu kadar ağır konuşuyorum. Çünkü artık bu kadar iftiraların, bu kadar hakaretlerin altında bu iktidar kalmaz. Bu iktidar Türkiye Cumhuriyetinin iktidarıdır. Herhangi bir ülkenin temsilcisi değildir.''
Uluslararası toplantılarda nasıl bir tavır ortaya koyduğumuz çok iyi biliniyor. Türkiye, gündemi belirlenen bir ülke değildir.
Türkiye'de idam cezası kalkmadan önce bu ülkenin iktidarında kim vardı? DSP vardı, MHP vardı, ANAP vardı. Öcalan yakalanıp getirildiği zaman, acaba idamı ile alakalı kararı sümen altında bekleten iktidar kimdi? Bunlar değil miydi?
Sezen Hanım'la (Aksu) görüştüm. Hassasiyetine özellikle teşekkür ettim. Aramızda geçen görüşme gerçekten çok duygulandırıcıydı. Sürece her şeyi ile katılacağını söyledi. Bu tabii bizi ayrıca mutlu etti. Tüm sanat dünyasından bu duyarlılığı bekliyoruz. Olumsuz tepki gösterenler de var tabi. Bu konularda da ön kabulleri olanlar var. Bunlar demokrasinin cilveleri. Erdoğan İMF Kongresi'nin de yapılacağı Harbiye Kongre Vadisi'ndeki inşaat alanında incelemelerde bulundu.

BİZE ULAŞIN