"Nabucco ile AB'yi çoktan hak ettik"

Suriye'ye bir ziyaret gerçekleştirerek burada ağırlıklı olarak enerji alanında temaslarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin enerji politikası ve açılımlarının yanı sıra birçok konuda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Bakan Yıldız özellikle NABUCCO projesiyle beraber Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğini çoktan hak ettiğini ifade ederek, Türkiye'nin 400 bin nüfuslu Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile kıyaslamanın mümkün olmadığını söyledi.

"Bana göre NABUCCO bölgelerarası dengeler açısından 3 ay daha bekleyemezdi." diyen Yıldız, dünyada tüketim gittikçe artarken üretimin azaldığını vurguladı. Bu açıdan da Türkiye'nin çok kritik bir noktada olduğunu, kendilerinin de bunu değerlendirmeye çalıştığını ifade etti. Bakan Yıldız, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın son 6 yıldır 8-9 katına çıkan aramaları olduğunu ayrıca üretiminin bulunduğunu da aktardı. Güney Kıbrıs'ın Akdeniz'de petrol aramasının uluslararası hukuka aykırı olduğunu da dile getiren Enerji Bakanı, son olarak da hükümetin "Kürt açılımını" değerlendirdi: "İç konsensüsle beraber yurtdışında daha güçlü olacağımıza inanıyorum."

Şam'da Türk gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Yıldız, Türkiye'nin enerji politikası ve AB üyeliği ilgili bir soru üzerine dünyanın hızla globalleştiğini; ancak enerji konusunun daha hızlı globalleştiğini söyledi. "Enerji ile ilgili kalemler aynı zamanda barışın teminatıdır." diyen Bakan Yıldız, bu konuya çeşitli açılardan bakılabileceğini belirtti.

Bakan Yıldız, "AB'de üç yıl önce Avusturya'nın olumsuz yorumlarını dinlerken, şimdi Avusturya ve Türkiye NABUCCO'nun en önemli ortaklarından biri haline gelmiştir. Dünya globalleşiyor. Ancak enerji sektörü daha hızlı globalleşiyor. Ortak paydaya alabileceğiniz petrol ve doğalgaz gibi tanımlar ve kavramlar uluslararası arenada bir kısım ayrı fikirleri olan ülkeleri ortak paydada birleştiriyor. Bakın bu tanıma uyabilecek ülkeler vardır. Savaş olur; ama enerji alışverişi devam eder. O yüzden enerji ile ilgili kalemler aynı zamanda barışın da teminatıdır." şeklinde konuştu.

NABUCCO ANLAŞMASI İLE AB'Yİ ÇOKTAN HAKETTİK
Güney Akım ve Rusya ile ilgili paketin imzalanmasıyla beraber NABUCCO'nun bölgede ciddi bir hareketlilik başlattığını ifade eden Enerji Bakanı Yıldız, "NABUCCO anlaşmasıyla beraber bize göre Avrupa Birliği'ni hak etmişizdir. Onlar nasıl tanımlamak isterlerse tanımlasınlar. İster imtiyazlı ortaklık olarak tanımlasınlar, ister tam üyelik olarak tanımlasınlar, isterse de hiçbir şey yapmasak mı diye düşünülsün. Ama biz bu atraksiyonumuzla AB'ye çoktan hak ettiğimizi görüyoruz." diye konuştu.

Türkiye'nin enerji güzergahı açısından çok önemli ve stratejik bir konumda olduğuna dikkat çeken Yıldız, "Türkiye'nin, 400 bin nüfuslu Güney Kıbrıs Rum Kesimi Yönetimi ile karşılaştırılacak bir ülke olmadığını düşünüyoruz. Öyle bir mukayese zaten söz konusu bile olamaz. Öyle bir şey kabul edebileceğimiz bir durum değildir. Bu açıdan bir reaksiyonel değil aksiyonel davranarak hep birlikte izliyoruz." dedi.

Anlaşma imzalanmadan önce Türkmenistan Devlet Başkanı Berdi Muhamedov'un Türkmenistan adına bir açıklama yaptığını ve NABUCCO'ya katılabileceklerini söylediğini hatırlatan Yıldız, "Hâlbuki bunlar daha önce söylenmiyordu. İran ve Irak'ta çalışmalar var. Irak'ın normalleşmesi ile birlikte petrol ve doğalgaz rezervleri Batıya akacak. Akarken yollarını Türkiye'den geçeceğine inanıyoruz. Böyle ümit ediyoruz." diye konuştu.

"BÖLGELERARASI DENGELER AÇISINDAN NABUCCO 3 AY DAHA BEKLEYEMEZDİ"
Enerji konusunda zamanlamanın önemine işaret eden Yıldız, NABUCCO anlaşmasının zamanında imzalandığını vurguladı. Anlaşmanın bir kaç ay bile ertelenmeye tahammülü olmadığını kaydeden Yıldız, "Bana göre NABUCCO bölgelerarası dengeler açısından 3 ay daha bekleyemezdi. Doğu-Batı, Kuzey-Güney nasıl değerlendirmek isterseniz değerlendirin. Ortadoğu açısından baktığımızda, AB açısından veya Rusya açısından baktığımızda da bu proje daha fazla bekleyemezdi." ifadelerini kullandı.

"İster enerji alımı olsun ister doğalgaz olsun, Türkiye coğrafyasının getirdiği ve hak ettiği avantajı mutlaka önümüzdeki süreçte alacağı kanaatindeyim." diyen Bakan Yıldız, şöyle ekledi: "Batımızda tüketim noktaları var. Gittikçe de dışa bağımlılıkları artıyor. AB'nin şu an kullanmış olduğu 522 milyar metre küp gaz uluslararası enerji ajansının verilerine göre 2030 yılında 700 milyar metre küpe çıkacak." Norveç'in, AB'nin gaz ihtiyacını karşılayan ülkelerden olduğunu dikkat çeken Yıldız doğal kaynakların ise giderek azaldığını belirtti. Tüketim gittikçe artarken diğer yandan üretimin azaldığına dikkat çeken Bakan Yıldız, "Bu durum dışa bağımlılığı artırıyor. Nereden tedarik edilecek bunlar. İster enerji yoluyla Afrika ülkelerinden, ister boru hattıyla Afrika ülkelerinden, ister Rusya, ister Kafkas ülkelerinden, ister İran ya da Irak gibi ülkelerden; yani Ortadoğu'dan. Tüm bunlara baktığımızda bu haritada Türkiye öyle bir kritik bir noktada öyle kritik bir eşikte ki; bunu önceden görüp değerlendirilmesi gerekir. Türkiye'de şu anda yaptığımız budur." açıklamasında bulundu.

"TPO HER ALANDA ARAMA YAPIYOR"
Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPO) ile ilgili açıklamalarda da bulunan Yıldız, TPO'nun son 6 yıldır 8-9 katına çıkan aramaları olduğunu, ayrıca üretiminin de bulunduğunu aktardı. Yıldız, TPO'nun bu yüzden karlı ilk 500 arasında en karlı kuruluş olduğunu dikkat çekerek, "Önemli olan bu kârı yatırıma çevirmek. Irak, İran, Azerbaycan ve Türkiye içerisinde aramalar var. Deniz, kara, mayınlı mayınsız tüm arazilerde aramalar var. Sınırdaki mayınlı arazide ruhsatlı alanlar var. Mayınlı ve mayınsız arazilerde aramalar yapılıyor. TPO bir nevi arama faaliyetlerini çok sinsi yürütürken bir yandan bulduğunda keyfini kamuoyu ile paylaşarak çıkarıyor. İnşallah çok başarılı çalışmalar yapacaklarına inanıyorum." dedi.

GÜNEY KIBRIS'IN AKDENİZ'DE PETROL ARAMASI ULUSLARARASI HUKUKA AYKIRI
Güney Kıbrıs'ın Akdeniz'de petrol araması ile ilgili bir soru üzerine de Bakan Yıldız, uluslararası hukuk ne diyorsa buna uyulması gerektiğini söyledi. Bakan Yıldız, "Uluslararası hukuk ne diyorsa o. Uluslararası hukuk, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin hemen yanı başında o aradığı saha da petrol aramasını gerektirmiyor. Hepimiz saygılı olacağız. O açıdan biz sınırlarımızı ve görevlerimizi biliyoruz. Diğer ülkelerin de buna özen göstereceğine inanıyorum. Biz Yunanistan, Suriye ve diğer tüm komşu ülkeler ile iyi komşuluk ilişkileri yakaladık. Kötü olacak diye bir hedef ya da bir kaygımız yok. Tüm komşularımızla iyi olup iyi şeyler üretmemiz lazım. Üreteceğimiz çok proje var. Bunlara bakmamız lazım." diye çağrıda bulundu.

"DEMOKRASİ AÇILIMINDAN ÜMİTLİYİM"
Son olarak hükümetin başlattığı demokrasi açılımı ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Yıldız, "Bakanımız görüşmelerde bulunuyor. Türkiye muhalefetiyle iktidarıyla bir çözüm bulmasını ümit ediyorum. İnşallah bulunacak. Hükümetin bunu yapacak. Bu iç konsensüsle beraber yurt dışında daha güçlü olacağımıza inanıyorum. Çünkü enerjimizin çoğunu buna veriyoruz. Problem var. Böyle bir problemin çözüme kavuştuğunu düşünün enerjimizi çok farklı noktalara yoğunlaştırabiliriz." diye ekledi.

BİZE ULAŞIN