Apo'yu ipten alan belge

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, Kürt açılımıyla ilgili MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye sert suçlamalarda bulundu. MHP'nin Kürt açılımına yönelik "Amerikan projesi" suçlamasına "Asıl Amerikan projesi, bölücübaşının idamdan kurtarılması, boynundan ipin çıkarılması" yanıtını veren Bozdağ, "İktidarda gürlemek lazım. Erciyes ovasında kurt olup Ankara'da kuzu olmamak lazım. Orada uluyorsan Ankara'da da uluyacaksın, Meclis'in çatısı altında da uluyacaksın. Öyle yağma yok. Milletin yanında erkek ama Meclis'te ürkek olacak tavrı biz hiç benimsemedik, kabul etmedik" diye konuştu. Bozdağ, Bahçeli'nin, Abdullah Öcalan'ın idam kararının Başbakanlık'ta bekletilmesiyle ilgili kararın altında dönemin Başbakanı Bülent Ecevit ve Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz'la birlikte imzası olan "Karar Metni"ni basına dağıttı. Bozdağ Bahçeli'nin 22 Temmuz seçimleri öncesinde Erzurum mitinginde halkın üstüne urgan attığını hatırlatarak "Bölücübaşını niye asmadın da bir ada tahsis edip besledin. Aradın da ip mi bulamadın ayağının altına sehpa mı bulamadın" dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Kürt açılımıyla ilgili MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve MHP'ye sert suçlamalarda bulundu. Türkiye'nin en önemli sorunu olan terörü konuştuğunu ve demokratik açılımın tartışıldığını belirten Bozdağ, terör sorununun çözüm adresinin TBMM olduğunu kaydetti. Meclis dışında çözüm adresi göstermenin çözüm sürecini sabote etmek olduğunu kaydeden Bekir Bozdağ, terör sorununun sadece AK Parti'nin değil tüm milletin sorunu olduğunu, sorunun tek muhatabının da yine millet olduğunu belirtti. Demokratik açılım adı altında yürütülen görüşmelerin tamamının, çözümün milletle birlikte inşa edilmesi anlayışından kaynaklandığını, muhatap arayışıyla hareket edilmesini söyleyen Bozdağ, "Bu sürecin milletle beraber yürümesi, sivil toplumun desteğiyle yürümesinden yanayız. Fikri olan, katkısı olan kim varsa susmasın, herkesi katkı vermeye davet ediyoruz" dedi.

"BU PROJE MİLLİ BİR PROJEDİR"

Demokratik açılım adı altında yürütülen projenin milli bir proje olduğunu belirten Bozdağ, "Sayın Başbakan milli projedir diyor, cumhurbaşkanı milli projedir diyor, MGK diyor.Bütün bunlara rağmen Bahçeli "Amerikan projesidir' diyor. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Bahçeli yabancı parmağı arama kompleksinden vazgeçmeli.Hayatları siyaseti dizaynla geçenlerin komplekse düşmeleri doğal" diye konuştu. Kürt açılımına sivil toplumun, medyanın destek verdiğini, devletin zirvesinin "çözüm' dediğini ifade eden Bozdağ, "Analar balalar çözüm diyor ama birileri çözümden rahatsız oluyor"dedi. MHP'nin önyargı ve önkabulle yaklaştığını belirten Bozdağ, "akan kan dursun, gözyaşları dinsin, huzur gelsin' diyenlerin MHP tarafından "ihanet'le ve hain olmakla suçlandığını savundu. "MHP terör sorununun çözümünden akan kanın durmasından rahatsız mıdır? Şehit cenazelerinde bindirilmiş kıtalarla kurt işareti yapmayı, siyaset mi kabul ediyor?"diye soran Bozdağ, terörün bitmesinden yanaysa MHP'nin buna ilişkin formüllerini, çözüm önerilerini ortaya koyması gerektiğini dile getirdi. Bozdağ "Kanın durmasını istemek ihanet değildir asıl ihanet kanın akmasını istemektir. Albayrağa sarılı şehit cenazeleri istememek ihanet değildir. Asıl ayrılığın, ırkçılığın türküsünü söylemek ihanettir" diye konuştu.

"ÇUKURDAKİ SİYASET ANLAYIŞINA CEVAP VERMEKTEN ÜZGÜNÜM"

Siyasetin bu süreçte güzel bir sınav verdiğini ancak MHP'nin yaptığı açıklamalarla sürecin işlemesine olumlu katkılar vermediğini kaydeden Bozdağ, MHP'nin siyasetini "çukurdaki siyaset anlayışı" olarak nitelendirerek buna cevap vermek zorunda kaldığı için de üzgün olduğunu söyledi.

"ASIL AMERİKAN PROJESİ BÖLÜCÜBAŞININ İDAMDAN KURTARILMASIDIR"

Bozdağ, 20 Ekim 1991'de DYP ve SHP'nin milletvekili sayısının koalisyon kurmaya yetmediğini ancak MHP'nin destek verdiğini belirterek, "O zaman SHP'de Ahmet Türk vardı, DEP'liler vardı. MHP neden ol verdi? MHP PKK'yı iktidara mı taşımış oluyor. Yine 1992'de Rahmetli Alparslan Türkeş, Leyla Zana'nın da olduğu bir heyetle görüştü. Türkeş DEP heyeti ile görüşünce MHP ile PKK ile müzakere mi başlattı?" diye sordu. Türkiye'de bugüne kadar 8 etkin pişmanlık yasası çıkarıldığını, bunlardan 4'ünde MHP'nin desteği olduğunu belirten Bozdağ, MHP'nin Kürt açılımına yönelik "Amerikan projesi" suçlamasına ise "Asıl Amerikan projesi bölücübaşının idamdan kurtarılmasıdır, bölücübaşının boynundan ipi çıkarmaktır" diye konuştu.

"BÖLÜCÜBAŞININ İDAM DOSYASININ YOLUNU KESEN BAHÇELİ'DİR"

Abdullah Öcalan'ın idam dosyasının Başbakanlıkta bekletilme kararında MHP'nin söylediğinin aksine Bahçeli'nin de imzasının olduğunu belirten Bozdağ, dönemin Başbakanı Bülent Ecevit, Başbakan Yardımcıları Mesut Yılmaz ve Devlet Bahçeli'nin imzalarının olduğu "Karar Metni"ni de basına dağıttı. Bölücübaşının idam dosyasının yolunu kesenin Bahçeli olduğunu ifade eden Bozdağ, MHP liderine "Millet size yalvardı mı asmayın diye, Ankara'ya mı yürüdü, kim ricada bulundu?" diye sordu.

"PKK'YI İLK VE SON KEZ MUHATAHP ALANLAR BUNLAR"

Öcalan'ın idam dosyasının başbakanlıkta bekletilmesine yönelik karar metninde yer alan "Genel başkanlar, hukuka saygı içinde aldıkları bu kararın, terör örgütü ve yandaşı çevrelerce milleti ve devleti ile Türkiye'nin yüksek menfaatleri aleyhine kullanılmak istendiğinin değerlendirilmesi halinde, erteleme süreci kesilerek infaz sürecine derhal geçilmesi hususunda görüş birliğine varmışlardır" ifadesini okuyarak bu ifadenin "PKK'nın ilk ve son kez muhatap alınması' olduğunu savundu. Bozdağ, "PKK'yı ilk defa ve son defa muhatap alanlar bunlardır. Terör örgütüne sakın ha eylem yapmayın, yaparsanız asarız diyorlar. Bu terör örgütünü muhatap almak değil midir?" dedi.

"ERCİYES'TE ULUYORSAN ANKARA'DA DA MECLİS'TE DE ULUYACAKSIN"

Bahçeli'nin "oradan buradan gürlediği"ni kaydeden Bozdağ, şöyle konuştu: "İktidarda gürlemek lazım. Erciyes ovasında kurt olup Ankara'da kuzu olmamak lazım. Orada uluyorsan Ankara'da da uluyacaksın, Meclis'in çatısı altında da uluyacaksın. Öyle yağma yok. Milletin yanında erkek ama Meclis'te ürkek olacak tavrı biz hiç benimsemedik, kabul etmedik. Neden bölücübaşının dosyası başbakanlıkta bekletildi?" diye konuştu. İdam cezasının kaldırılması yönündeki anayasa değişikliğinin komisyon görüşmelerinde MHP'li üyelerin buna karşı çıkmasına rağmen çekimser oy kullandığını da kaydeden Bozdağ "5 MHP'li çekimser, yanakları kırmızı kırmızı, kimsenin yüzüne bakamıyorlar. MHP'li üyelere çekimser kalın talimatını kim verdi, Bahçeli talimat verdi mi vermedi mi" diye sordu.

"NİYE ASMADIN ASACAK İP Mİ BULAMADIN"

MHP'nin AB'ye verdiği sözlere o dönemde "sıtkı sadakatle' bağlı olduğunu ancak seçim meydanlarında millete verdiği "Bölücübaşını asma' sözünü yerine getirmediğini belirten Bekir Bozdağ, şunları söyledi:

"Bahçeli Erzurum mitinginde urgan attı. 1999'da idam kesinleşti mi?, kesinleşti, iktidarda kim var. MHP. Niye asmadın, 2001'de, 2002'de niye asmadın da bir ada tahsiks edip besledin. Aradın da ip mi bulamadın ayağının altına sehpa mı bulamadın"diye konuştu.

"HÜKÜMETİN FORMÜLÜ VAR AÇIKLANACAK"

Bozdağ, basın toplantısında MHP'nin terörü bitirme formülünü, çözüm önerisini ortaya koymasını istediğini, iktidarın çözüm önerilerinin ne olduğunun sorulması üzerine "Çözüm ilişkin formüllerimizi açıklamadık, Daha önce anayasa çalışması olmuştu, taslağın taslağı bile hazırlanmadan kızılca kıyamet koptu. Bu süreçte de elbette hükümetin formülleri var, devletin formülleri var. Önümüzdeki günlerde açıklama yapılacak" dedi. Bozdağ, AKP'li Vahit Erdem'in Kürt açılımına yönelik eleştirilerinin hatırlatılması üzerine "Ak Parti'de herkes aynı düşünecek diye bir şey yok" karşılığını verdi.


ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ YALANLADI

Öte yandan "Kürt Açılımı"nın bir ABD projesi olduğu savlarına ilişkin tartışmalar sürerken ABD Büyükelçiliği, "Türkiye'nin demokratikleşmesini destekliyoruz ancak bu plan, bir Türk planı" dedi.

ABD Büyükelçiliği Sözcüsü, "Kürt Açılımı'nın bir Amerikan projesi" olduğu savlarına ilişkin ANKA'ya yaptığı açıklamada, planın bir "Türk planı" olduğunu vurguladı. Sözcü şunları söyledi:

"Türkiye'nin demokratikleşmesini destekliyoruz ancak bu plan, bir Türk planıdır. Bu, Türkiye tarafından çözümlenmesi gereken ve çözümlenmekte olan bir iç meseledir."

BİZE ULAŞIN