DTP, 'Anayasa' için kolları sıvadı

Yaşar Kemal'in de yer alacağı çalıştayda insan hakları ve demokrasi önünde engel olan maddeler tartışılacak

Anayasada yapılacak değişiklikler için çalışmaları sürdüren DTP, ünlü yazar Yaşar Kemal başta olmak üzere aydınlar, hukukçular, barolar ve sivil toplum örgütlerinin yer alacağı çalıştayda konuyu değerlendirecek. Partinin Anayasa komisyonunda görevli Batman Milletvekili Bengi Yıldız, herhangi bir ülkeyi model almadan demokratik ve evrensel bir taslak hazırladıklarını belirterek "Oluşturacağımız 50 kişilik anayasa çalıştayında taslağa son şekli vereceğiz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı olmazsa olmaz" dedi. Anayasada 12 Eylül'ü çağrıştıran "insan hakları ve demokrasi" önünde engel görülen tüm maddelerin çıkarılması talep edilen taslakta, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun ekonomik kalkınmasının güvence altına alınması, yüzde 10 seçim barajı ile siyasi partilerin faaliyetini kısıtlayan yasal engellerin kaldırılması isteniyor.

'GELECEĞİM'
DTP, çalıştayda Genel Başkan Ahmet Türk'ün 1 Eyül'de Diyarbakır mitingine davet ettiği ünlü yazar Yaşar Kemal, AK Parti'nin anayasa çalışmaları sırasında görüş aldığı Anayasa hukukçusu Prof. Dr. Fazıl Hüsnü Erdem gibi isimlerin yer almasını istiyor. Yaşar Kemal, Diyarbakır davetine "Sağlık durumum iyi olursa geleceğim" sözü verdi. DTP'nin öncelikleri ise şöyle :
Kesinlikle ideolojisiz, demokratik bir anayasa olmalı. Üniter yapıda Kürt kimliği ve tüm kimlikler tanınmalı ve tüm kültürler anayasal güvence altına alınmalı.
Vatandaşlık bağıyla bağlı herkes Türktür" ibaresi "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı" olarak değiştirilmeli.
Kürtçe de Türk dili gibi devlet korumasında yer almalı. Devleti koruyan değil, vatandaşın özgürlüğünü esas almalı.

BİZE ULAŞIN