Erdoğan'dan üniter yapı açıklaması

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Üniter yapımız üzerinde herhangi bir spekülasyona müsaade etmek asla mümkün değil. Çünkü bu üniter yapının oluşabilmesi için yıllar yılı verilmiş olan bir mücadele var. Bu uğurda, 24 yılı aşalım, ta Kurtuluş Savaşı'na varan bu işin kaynağı var, bir bedeli var'' dedi.
Erdoğan, Başbakanlık Merkez Bina'da, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Taner Uran ile yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Kabulün başında konuşan Erdoğan, anlamlı bir günde bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şunları söyledi:

''Geleceğe yönelik, gerek ülkemizdeki terör sorununa yönelik, gerek ülkemizde bu süreç içerisinde başlatmış olduğumuz demokratik açılım konusu, gerek Türkiye'de bir birlik projesi çalışmasına yönelik atılan adımlar sebebiyle sizlerle bir arada olmak bizler için ayrıca önem arz ediyor.
Şüphesiz ki, Türkiye'de yaklaşık bir 25 yıllık bizler için çok çok üzücü talihsiz bir süreç var. Ülkemizin birliğine, beraberliğine içeride ve dışarıda kastedenlerin gayretlerini, ne yazık ki çok üzücü bedellerini hep birlikte ödedik. Tabii burada kan vardı, gözyaşı vardı. Burada ağlayan annelerin, babaların milletimizin tabii ki sesi vardı.

Bu sürece yönelik atılması gereken adımlar eğer 24 yıl önce atılmış olsaydı, belki bugün bu durumlarda olmayacaktık. Tabii bir altyapı çalışması gerekiyordu. Bu çalışmalar yapılmak suretiyle bugün geldiğimiz noktada işin bir psikolojik süreci var, işin bir sosyolojik süreci var. İşin askeri, siyasi diplomatik süreci var. Şimdi ekonomik süreci var. Burada duygusallıkları bir kenara bırakmak suretiyle sorumluluk mevkinde olan herkes, milletçe taşın altına elimizi koymak suretiyle bir adım atmamız gerekiyor.
Tüm mesele duygusallıklardan uzak, milletimizin birlik ve beraberliğini hedefleyerek, her zaman söylediğimiz gibi tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet anlayışı içinde bu süreci sürdürmemiz. Üniter yapımız üzerinde herhangi bir spekülasyona, bir defa, müsaade etmek asla mümkün değil. Çünkü bu üniter yapının oluşabilmesi için yıllar yılı verilmiş olan bir mücadele var. Ve... Bu uğurda, 24 yılı aşalım, ta Kurtuluş Savaşı'na varan bu işin bir kaynağı var, bir bedeli var.'' Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugüne kadar şehit ve gaziler noktasında hükümet olarak attıkları adımlar ve çıkardıkları yasalar olduğunu belirterek, ''Belki bundan sonra da çıkaracağımız yasalar olabilir. Çıkarılabilecek yasalar, atılabilecek adımlar noktasında her zaman şehit ve gazilerimizin yanında olduk'' dedi.
Başbakan Erdoğan, Başbakanlık Merkez Bina'da Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Taner Uran ile yönetim kurulu üyelerini kabulünde yaptığı konuşmada, 7 yıldır görevlerini birlik ve beraberlik anlayışı içinde sürdürdüklerini söyledi.

''Türkiye'yi, Cumhuriyet'in kurucusu Gazi Mustafa Kemal'in ifade ettiği muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarma azmi ve gayretiyle bu süreci işlettiklerini'' kaydeden Erdoğan, şöyle konuştu:
''Tabii ki hedefimize ulaşmak için kendimize bir takvim belirledik. İnşallah 2023, Türkiye'nin dünyada ilk 10 ülke arasına girme hedefidir. Göreve geldiğimizde dünya ekonomileri arasında 26'ncı sıradayken bugün 17'nci sıradayız. Demek ki Türkiye bir mesafe alıyor. Bunu daha da iyi bir noktaya getirmenin gayreti içerisindeyiz.

Ama en önemli hedefimiz birliğimize, beraberliğimize kasteden anlayışlara karşı bizim çok daha farklı bir konumda olmamız lazım. Birbirimizi sevmemiz, birbirimize karşı olan saygımızı artırmamız için ne gerekiyorsa bunları akıl, bilim, tecrübe ve neticelendirme yoluyla bu çalışmaları sürdürmek ve bunu bir neticeye kavuşturma gayreti içerisindeyiz.''

Heyetin ziyaretinin, derneğin çalışmaları açısından hayırlı olmasını dileyen Başbakan Erdoğan, derneğin çok sayıda mensubu olduğuna işaret etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:''Bugüne kadar bizim şehit ve gazilerimiz noktasında hükümet olarak attığımız adımlar, çıkardığımız yasalar var. Belki bundan sonra da çıkaracağımız yasalar olabilir. Yani çıkarılabilecek yasalar, atılabilecek adımlar noktasında her zaman şehit ve gazilerimizin yanında olduk. Bundan sonra da şüphesiz ki şehit ailelerinin, gazilerimizin yine yanında olmaya devam edeceğiz. Onları biz sürekli olarak birer emanetimiz olarak kabul ediyoruz, görüyoruz ve bunun da gereğini yapmanın gayreti içerisindeyiz.'' Kabule, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül de katıldı.

BİZE ULAŞIN