Güldüren devir-teslim

Deniz Kuvvetleri'nin yeni komutanı Oramiral Uğur Yiğit, Türkiye Cumhuriyeti üzerinde oynanan oyunların dün olduğu gibi bugünde devam etmesinin sorumluluğunu daha arttırdığını belirtti. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'ndan gerçekleştirilen törenle Oramiral Metin Ataç, görevini Oramiral Uğur Yiğit'e devretti.

Törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, kuvvet komutanları ve Jandarma Genel Komutanı ile çok sayıda davetli katıldı. Törende veda konuşmasını yapan Oramiral Ataç, 49 yıllık askerlik yaşamını uzun metrajlı bir filme benzeterek, "Bu filmin son sahnesine şahadet etmek üzere Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na geldiğiniz için hepinize şükranlarımı sunarım" dedi. "Beyaz rüyam benim için bugün sona eriyor" diyerek, ayrıldığın her zaman hüzün verdiğini belirten Oramiral Ataç, veda konuşmasında yaptığı esprileriyle herkesi güldürdü. Deniz Lisesi'ne başladığı ilk yılları anlatan Oramiral Ataç, boyuna atıfta bulunarak, üniforma dağıtımda başında geçenleri şu şekilde aktardı: "Üniformalar bir ambarda bulunurdu. Bir ambarcı vardı ve kim hangi beden giyer hemen anlardı. Ancak üniforma dağıtımda sıra bana geldiğinde biraz bocaladı. Ve sonunda 1 numaralı üniformayı verdiler. Tabii sıfır beden olmadığı için. Tabii o zaman böyle boylu boslu değildim. Üniformamı giyip aynaya baktığımda bir canlı türü olmuştum. Biliyorsunuz canlılar 3'e ayrılır; insanlar, hayvanlar ve denizciler. İlk aşkım vatan aşkıydı, ikinci aşkım deniz oldu, üçüncüsünü zaten biliyorsunuz."

VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ

"BENİ EVLİYA ZANNETTİLER"

Deniz Kuvvetleri'ni 'yaşayan bir organizmaya' benzeten Oramiral Ataç, yapılan her işte herkesin fikri bulunduğunu belirterek, "Peki ben ne mi yaptım, Ben iyi bir bayrak yarışçısıyım. Görevi devredeceğim Oramiral Yiğit'te iyi bir bayrak yarışçısıdır" diye konuştu. Deniz Kuvvetleri'nin faaliyetleri ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Oramiral Ataç, bu kapsamda Aden Körfezi'nde görev yapan Türk savaş gemilerinin 300 ticaret gemisini, deniz haydutlarına karşı koruduğunu vurgulayarak, esprili bir dille, "Biz orada balık tutmuyoruz" dedi.

Donanma Komutanlığı döneminde ilkokulu okuduğu Erzurum'un Aşkale ilçesi Kandilli köyünü ziyaret etme fırsatı bulunduğunu anlatan Oramiral Ataç, şöyle devam etti: "Oradaki çocuklar, havadan geldik ya beyaz üniformayla beni evliya zannettiler. Burada hiç deniz görmemiş bir grup çocuğu deniz kenarında misafir ettik. Bunların bir kısmı denizci olmaya karar verdi. Denizciliği sevdirmek için halkımıza ulaşmak lazım. Çünkü Türkiye'nin geleceği denizlerdedir."

ORAMİRAL ATAÇ'IN DUASI

Oramiral Ataç, üzerinde emeği çok olduğunu ifade ettiği rahmetli babasını da konuşması sırasında sık sık anarak, "Babam memnun, gülümsüyor" diye konuştu. Oramiral Ataç, konuşmasını, "Allah, Türk Deniz Kuvvetlerini her türlü kötülükten ve kuru iftiradan korusun. Onu her daim muzaffer eylesin" duasıyla bitirdi. Oramiral Ataç, konuşmasının ardından komutanlık brövesini Oramiral Yiğit'e taktı. Oramiral Ataç'a daha sonra hizmet şiltleri takdim edildi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Başbuğ, şilt takdimi sırasında, "Müstesna konuşmanız için teşekkür ediyorum. TSK'ya verdiğiniz üstün hizmetler için sizi kutluyorum" şeklinde konuştu. Oramiral Yiğit ise yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti üzerinde oynanan oyunların dün olduğu gibi bugünde devam etmesinin sorumluluğunu daha arttırdığını belirterek, "Bu şartlarda ilk görevim; Yüce Atatürk'ün mimarı olduğu Türkiye Cumhuriyeti devletinin ülkesiyle, milletiyle, bölünmez bütünlüğüyle, üniter ve ulus devlet yapısına ve Cumhuriyetin Anayasa ile belirlenmiş temel değerlerini her türlü tehdite karşı korumaktır" diye konuştu. Oramiral Yiğit, Türkiye'nin bölünmez bütünlüğü ve üniter yapısının korunmasında, kendisine verilecek her türlü göreve her zaman hazır olduğunu vurguladı. Oramiral Yiğit, ülke savunması için yerli savunma sanayinin önemine de işaret ederek, milli katkının artmasıyla savunma teknolojilerinde bağımsızlığın kazanılacağını, ülke refahının da artacağını kaydetti.


BİZE ULAŞIN