'Bu açılım sevgi ve kardeşlik açılımıdır'

Kürt sorununun askeri tedbirlerle çözülemeyeceğini söyleyen Erdoğan, "Amaç daha fazla demokrasi, faili meçhuller yaşanmasın. Analar daha fazla ağlamasın" dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan, tamamını, "Kürt açılımı"na ayırdığı Ulusa Sesleniş konuşmasında, bu atılıma 7 yıldır hazırlandıklarını söyledi. Bunun bir devlet projesi olduğunu belirten Erdoğan, şu mesajları verdi:
İnsanlarımızın arasına fesat tohumlarını ekenlere, daha ilk günden, en gür sesimizle 'dur' demeliydik ama diyemedik. 25 yıl önce bu denilmeliydi. İşte 7 yıldır bunun hazırlığı içinde olduk.
Türkiye'nin sahip olduğu her güzellik, Türk milletine aittir. Biz asırlar boyunca o millet olma şuuruyla var olduk, var kaldık. İktidarımız hep şunu işledi: Tek millet, tek vatan, tek bayrak, tek devlet.
Bizim bu açılımdan muradımız, bu ülkede yaşayan herkesin kendini özgürce ifade edebileceği demokratik ortamı tesis edebilmektir. Nerede adaletsizliğe uğramış bir insanımız varsa, hukukun şaşmaz terazisi orada kurulsun diyoruz. Bu ülkenin nimetleri de, külfetleri de hakça paylaşılsın diyoruz.

'CANLARIMIZI YİTİRDİK'
Bu ülkede artık insanlık ayıpları, faili meçhuller yaşanmasın; masumlar suçlu ilan edilmesin, suçlular cezasız kalmasın istiyoruz. Her insanımız bu bayrağın gölgesinde kendini güvende hissetsin, devletine güvensin istiyoruz.
Milli Birlik Projesi olarak demokrasi milletimizin en büyük güvencesi olsun, millet iradesinin üstüne gölge düşmesin istiyoruz. Bizim demokratik açılımdan muradımız, karanlıklarından arınmış, ağırlıklarını üstünden atmış aydınlık bir Türkiye'dir.
Türkiye çok uzun yıllardır terör gerçeğiyle karşı karşıyadır. Bu ağır tecrübe canımızdan binlerce gencecik can koparıp almıştır. Evlerin önlerine ay yıldızlı bayraklara sarılı şehit cenazeleri getirildikçe yediğimiz lokmalar boğazımıza dizilir olmuştur. Ekmeğe uzanması gereken eller silaha uzanmıştır. Bu süreçte anaların gözbebeği, milletimizin umudu, ülkemizin geleceği gencecik canlarımızı kaybettik.

ASKERİ TEDBİRLER

Geleceğimizi karartmak, umutlarımızı köreltmek isteyenlerin de bir ucundan körükledikleri bu fitne ateşini milletçe, el birliğiyle söndürmeliyiz. Nesiller boyudur kanayan bu yarayı artık iyileştirmeliyiz. Bunun için fert fert, insan insan, ev ev bu meseleyi yeniden düşünmeli, tarih boyunca olduğu gibi bu badirenin üstüne kararlı bir millet gibi gitmeyi bilmeliyiz.
En ağır şartlarda, binlerce şehit vermek pahasına yürütülen bu zorlu mücadelede güvenlik güçlerimiz üstüne düşeni yapmaktadır. Ancak, yıllardır söylenegeldiği üzere bu mesele sadece askeri tedbirlerle çözülebilecek bir mesele değildir. Bu mesele çok boyutlu bir meseledir.
Bugün geldiğimiz nokta, bu tarihi aklıselim noktası, devletimizin ve milletimizin ortak iradesinin ve beklentilerinin bir neticesidir. Kim bu kardeşlik projesinden bir ihanet planı çıkarmaya çalışıyorsa Türkiye'ye büyük kötülük ediyor.
Bizim gözden çıkarılacak bir tek evladımız yoktur. Biz bütün çocuklarımızın bu topraklarda kardeşçe yaşamalarını istiyoruz. Bu açılım, demokratik bir açılımdır. Bu açılım, sevgi ve kardeşlik açılımıdır. Bu açılım, ortak bir duyguda buluşma açılımıdır. Atılan bu adım, anaların gözyaşları daha fazla akmasın, kardeş kardeşe düşman olmasın diye atılıyor.
Burada siyasi istismar yapılmaz. Herkesi çözümün bir parçası olmaya çağırıyoruz. Geçmişteki klişeler bir işe yaramadı, gelin yeni bir açılım gerçekleştirelim, bu yakıcı meseleye aklıselimi getirelim diyoruz. Bu mesele milletin, ülkenin meselesidir. 'Gelin bir ucundan tutun da bu ağırlığı bu ülkenin üstünden kaldıralım' diyoruz.

BİZE ULAŞIN