Cumhurbaşkanı Gül'den 30 Ağustos mesajı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, farklılıklarımızın birliğimizi tamamlayan zenginliklerimiz olduğunu belirterek, "Bin yıldır bu topraklarda barış içinde yaşayan bir milletiz. Bin yıldır olduğu gibi bundan sonra da kimse bu birlikteliğe zarar veremeyecektir. Yeter ki kendimize güvenmeye devam edelim. En büyük gücümüz olan birlik ve beraberliğimizi koruyalım. Türkiye, istikrarını koruyan, uluslararası alanda ağırlığını sürekli artıran güçlü bir ülke olarak yükselmeye devam edecektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Bugün tarihimizde çok önemli bir günü hep birlikte kutlamanın mutluluğu içerisinde olduklarını ve Başkomutan Atatürk önderliğinde kazanılan 30 Ağustos Zaferi'nin dünya tarihinin sayfalarına altın harflerle yazıldığını ifade eden Gül, "Bu öyle büyük bir zaferdir ki: Asırlardır hür yaşayan bir milletin haykırışıdır. Birlik ve beraberliğimizin önünde hiçbir gücün duramayacağının ispatıdır. Bağımsız ve müstakil olarak sonsuza kadar bir arada yaşama irademizin en önemli kilometre taşıdır. Büyük fedakarlıklarla yürütülen Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasının, Anadolu'nun ebediyyen Türk yurdu olduğunun ilanıdır. Atatürk'ün komutanlık ve liderlik dehasıdır. Millet-Ordu bütünleşmesinin göz kamaştıran sonucudur. Mehmetçiğin cesaret ve kahramanlık destanıdır" dedi.

Atalarımızın bu toprakları canlarıyla, kanlarıyla vatan yaptıklarını ve vatanın her karış toprağı için kadını erkeği, genci yaşlısı, doğulusu batılısı herkesin omuz omuza vererek savaştığını kaydeden Gül, "Bağımsız ve hür yaşamak, vatana sahip çıkmak için hayatlarını ortaya koydular. Yine onlar Yüce Atatürk önderliğinde hep birlikte Cumhuriyeti kurdular ve onu güçlendirdiler. Yakılan yıkılan Anadolu'yu baştan sona yeniden inşa ettiler. Bizlere güzel bir gelecek kurmak, onurlu bir hayat yaşatmak için
gecelerini gündüzlerine kattılar" ifadelerini kullandı.

"Bugün bizler de onların mirasçısı olarak Türkiye Cumhuriyeti'ni muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Demokrasisini olgunlaştıran, insan hak ve özgürlüklerinde ciddi adımlar atan, ekonomisini güçlendiren Türkiye geleceğe güvenle bakmaktadır" diyen Gül, şunları kaydetti:

"Farklılıklarımız birliğimizi tamamlayan zenginliklerimizdir. Bin yıldır bu topraklarda barış içinde yaşayan bir milletiz. Bin yıldır olduğu gibi bundan sonra da kimse bu birlikteliğe zarar veremeyecektir. Yeter ki kendimize güvenmeye devam edelim. En büyük gücümüz olan birlik ve beraberliğimizi koruyalım. Türkiye, istikrarını koruyan, uluslararası alanda ağırlığını sürekli artıran güçlü bir ülke olarak yükselmeye devam edecektir."

Dünyanın en güçlü ordularından birine sahip olan Türk Silahlı Kuvvetleri de bölgesinde bir istikrar unsuru olarak, dünya barışına katkılarıyla ülkemizin saygınlığını artırdığını belirten Gül, "Türk Silahlı Kuvvetleri'nin daha da güçlendirilmesi milli çıkarlarımız ve güvenliğimizin de gereğidir.

30 Ağustos Zafer Bayramı'nda, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk'ü, silah ve dava arkadaşlarını, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını, kanlarıyla, canlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi, gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum. Büyük Zafer'in 87. yılında, milletimizin, tarihi zaferlerle dolu şanlı Ordumuzun mensuplarının, dünya barışının sağlanmasına katkıda bulunmak için yurtdışında üstün başarıyla görev yapan birliklerimizin Zafer Bayramı'nı en içten duygularla kutluyor, vatandaşlarımıza selam ve sevgilerimi iletiyorum" dedi.

BİZE ULAŞIN