'Hakarete hakaretle yanıt vermeyeceğim'

Demokratik açılımla ilgili olarak Bahçeli'yle sert bir polemik içine giren Erdoğan, "Kayıkçı kavgası içinde olmayacağız" dedi ve Bahçeli ile tartışmasını yargıya taşıyacağını söyledi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "demokratik açılım"la ilgili MHP ile yaşadıkları gerginliğe İstanbul'dan yanıt verdi, "Böyle bir kayıkçı kavgasının içinde, hakarete hakaretle cevap verme yöntemini kesinlikle kabul etmiyorum" diyen Erdoğan, yargıya başvuracaklarını söyledi. Erdoğan'ın, avukatlarına 'dava açın' talimatı verdiği öğrenildi. Avukatların açılım tartışmalarından bu yana Bahçeli ve kurmaylarının açıklamalarını incelemeye aldıkları belirtildi. İki ayrı dava açmaya hazırlanan hukukçular davalardan birini Başbakan Erdoğan diğerini AK Parti adına açacak. Dün Eyüp Sultan Camisi'nde cuma namazı kıldıktan sonra "Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası" kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı ile İMKB arasındaki imza törenine katılan Erdoğan, gazetecilere özetle şunları söyledi: nBiliyorsunuz hakaretler ve bizim ağzımıza alamayacağımız şekildeki ifadeleri var. Bunlara aynı dille cevap veremezdik. Böyle bir kayıkçı kavgasının içinde, hakarete hakaretle cevap verme yöntemini kesinlikle kabul etmiyorum. nTürkiye hukuk devleti. Arkadaşlarım gerekli çalışmaları yaptı ve manevi tazminat davası açmanın yerinde olacağını bana aktardılar. Biz de 'ne gerekiyorsa yapın' dedik. Çünkü masaya oturmak veya bu işin koordinesini yapan arkadaşlarımızın kendilerini ziyaret etme taleplerine dahi sıcak yaklaşmayan ama her türlü hakareti yapmayı kendileri için meşru gören bu tür insanlar, bu hakaretlere devam ettiği sürece bizim de müracaat edeceğimiz tek kapı olacaktır. O da yargı kapısıdır.

PAZARTESİ AÇIKLAMA

Pazartesi demokratik açılım konusunda bu işin koordinesini yürüten İçişleri Bakanı Beşir Atalay geniş bir basın toplantısı düzenleyecek, şu ana kadar yapılan çalışmalar ile süreci anlatacak.
İftar için fakir evlerine gidiyorum. Ankara'nın Çankaya'sında bile okula gidemeyen kız çocuğumuz vardı. Biz ona burs verdik.

"GENÇLİK İÇİN FARKLI YATIRIMA GİRİYORUZ"
Gençliğin çok arzu edilmeyen yerlere kaydığını söyleyen Erdoğan, "Sulu-kuru her türlü alışkanlık gençliğimizde var. Eğer kara haberler duymak istemiyorsak, yavrularımızı istenmeyen durumlara düşürmemek için el ele vereceğiz" dedi.

BİZE ULAŞIN