'PKK silah bırakmalı'

Baykal, Başbakan Erdoğan'ın elindeki formülü paylaşmasını istedi ve "PKK silah bırakmadıkça anaların gözyaşı dinmez" dedi

Cumartesi 29.08.2009
Güncelleme: Cumartesi 29.08.2009
ABONE OL
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 78'inci İzmir Entenasyonal Fuarı'nın açılışı için gittiği İzmir'de, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ulusa Sesleniş" konuşmasını değerlendirdi. PKK'nın silah bırakması gerektiğini belirten Baykal, şöyle konuştu: "Başbakan'ın inandırıcılık problemi vardır. Kendisini, birbirinden farklı tezleri kısa zaman diliminde sahiplenir konumda gördük. O nedenle Başbakanın niyet beyanı, temenni ve iyi duyguları yansıtan konuşmalarıyla bu konunun netliğe kavuşmasını beklemek mümkün değildir. Bir an önce kafasının içindeki somut düşünceleri ortaya koymasına ihtiyaç vardır. Bu konu aydınlığa kavuşmadığı sürece 'Anaların gözyaşının dinmesini istiyoruz' söylemi hiçbir somut anlam taşımamaktadır. PKK, silahlı mücadeleye devam ettiği sürece anaların gözyaşını dindirmek mümkün olmaz. Başbakanın elinde bunun dışında bir formül varsa, bu formülü hiç gecikmeden kamuoyuyla paylaşmalıdır. PKK Türkiye'de bir siyasal ayrışma gerçekleştirmeye çalışıyor. Bu çabaları Kürt kökenli vatandaşlarımızın ezici çoğunluğu tarafından da reddediliyor. PKK, Kürt kökenli insanlarımızın temsilcisi değildir."

BAŞBAKANIN YANLIŞI

Olayın Kürt kökenli insanlardan değil, PKK'nın silahlı mücadele anlayışından kaynaklandığını iddia eden Baykal, "Türkiye'de birbirinden farklı etnik kesimler mutlaka vardır ama o etnik kesimlerin ezici çoğunluğunun siyasi mücadeleyle ilgisi yoktur. O nedenle problem olmayan toplum kesimini, problem olan PKK konusunun içine yerleştirmek, aynı kefeye koymak çok tehlikeli bir yanlıştır. Başbakan bu tehlikeli yanlıştan kendisini mutlaka kurtarmalıdır... Türkiye'de Çerkezler, Tatarlar, Lazlar ayrımcılık mücadelesinde bulunmadı. PKK sorunu ele alınırken bunun da göz önünde bulundurulması gerekiyor" dedi. Baykal, akşam da İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Alsancak'taki Tarihi Havagazı Fabrikası'nda düzenlenen iftara katıldı.