Arınç'tan poşulu barış formülü

Arınç, Erdoğan'a muhalefeti ikna için Güneydoğu'da barışma geleneği olan yere poşu atma yöntemini önerdi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, demokratik açılım sürecine muhalefet liderlerinin destek vermesi gerektiğini belirterek. "Bu işi birlikte bitirelim, bu işin şerefi hepimizin olsun" dedi. "Başbakan poşuyu yere atsın kavgayı bitirsin" çağrısında bulunan Arınç, "Güneydoğu Anadolu'da bir gelenek var. Kavga ederlerken birisi başındaki örtüyü yere atarsa o kavga bitermiş. Bu da şeyh Edebali'nin vasiyetini çokça hatırlayan Başbakan'a düşüyor herhalde" dedi. Arınç, önceki akşam gazetelerin Ankara Temsilcilerine verdiği iftarda şu mesajları verdi:

KÜRTÇE ÖZEL TV

'Kürt açılımı' olarak adlandırmadık. Belli bir etnik gruba dayalı çalışma olduğunu söylemedik.
Devletin Kürtçe tv'si varsa özel tv'ler de yayın yapabilmeli. Yayın süresi 45 dakika ile sınırlıydı. Süresi artırılabilir. RTÜK, özel tv'lere yayın izni verebilir.
CHP ve MHP karşı çıkmada adeta birbiri ile yarışıyor. Çirkinlikte kimse (MHP'yi Oktay Vural) Vural ile yarışamaz. Kamer Genç bile bana daha şirin gözükmeye başladı. Bir programla kimseye gitmiyoruz. Onların ortak aklının da sürece yansımasını istiyoruz.
Keşke bu kadar ağır sözlere aynı ağırlıkta cevap verilmese. Ben bu üslubu çok yakışıksız buluyorum ama aynı şekilde cevap vermeyeceğim dese belki tartışma bitecek. Hani Güneydoğu Anadolu'da bir gelenek var. Kavga ederlerken birisi başındaki örtüyü yere atarsa o kavga bitermiş. Birisinin o da şeyh Edebali'nin vasiyetini çok ca hatırlayan Başbakan'a düşüyor herhalde.
DTP'nin ileri gelenleri (Emine Ayna ve çevresini kastetmiyorum) federatif yönetim, mutlaka genel af diyorlardı. Son beyanlarında af da gerekmez diyorlar. Bu projede makul bir yer bulmaya çalışıyor. Kırmızı çizgi sözü hoş değil ama anayasa kabullerimiz var. Türkçe'nin resmi dil olmasını tartışamayız.
Dağdan inmede TCK'nın 221. maddesi bu haliyle bile pek çok şey için yeterli. Lider kadro Türkiye'ye getirildiği taktirde ceza yemesi söz konusu. Kimse, 'cezaya razıyım' demeyecektir. Türkiye'ye zarar vermeyecek konumda tutulmaları, belki başka bir ülkeye gönderilmeleri veya bir başka şey. Bu ebattaki insanların sayısı 40-50 civarında.
DTP de PKK'dan kurtulmak istiyor. PKK'da DTP'den kurtulmak istiyor.

BİZE ULAŞIN