'Dış politikada da yapılacaklar var'

Davutoğlu, "demokratik açılım"da içeride gerekli toplumsal mutabakat sağlanırsa sorunun çözümüne ilişkin dış politika ile ilgili de yapılacaklar olduğunu söyledi

Pazar 30.08.2009
Son Güncelleme: Pazar 30.08.2009
ABONE OL

Blend Ekonomik Forumu'na katılmak için Slovenya'nın başkenti Ljubljana'ya gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, demokratik açılım sürecinin dış politika ayağından son dönemde giderek gerilen Irak-Suriye ilişkilerine, Balkanlar'dan Ortadoğu'ya uzanan eksende önemli açıklamalar yaptı. Davutoğlu, Slovenya yolunda uçakta sorularımızı şöyle yanıtladı:

Kürt sorununun çözümünde ortaya çıkan tarihi fırsatı nasıl yorumluyorsunuz?
Tarihi fırsatın önemli bir bölümü dış konjonktür. Türk dış politikasının argümanları o kadar güçlü ki kimse, terör örgütü yüzünden Türkiye'yi karşısına alacak durumda değil. İçeride toplumsal mutabakat sağlanırsa dış politika araçları olarak yapılabilecekler var.

İç politika kaygıları ile hükümet geri adım atar mı?
Bunun olmaması isteniyorsa kamuoyu desteği artırılmalı. Avrupa kamuoyunun da Türkiye'ye verilecek desteği artırması lazım. 'Hangi rüzgar eserse essin, hükümet sağlam dururum' diyor.

Çözüm yolunda neden yılbaşına endeksli bir takvim açıklama gereği duyuldu?
Bu tip operasyonlar hedef belirleyip takvime bağlanınca başarılı olur. Allah aşkına hangi hükümet buna cesaret edebilir.

TANSİYONU DÜŞÜRME
Pazartesi günü çıkacağınız Irak ve Suriye ziyaretinin nedeni nedir? Kıbrıs seyahatini değiştirip Bağdat ve Şam'a gidiyoruz. Daha acil. Ziyaretin nedeni Irak'taki son patlamalar. Başbakanımız Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat'ı ve Irak Başbakanı Maliki'yi aradı. Ben de iki tarafla temasa geçtim. Önceki gün olay oldu, karar aldık hemen gidiyoruz. Patlamalardan Suriye sorumlu tutuluyor. Gerginlik ileri safhaya gidiyor. İki tarafla da en iyi ilişkileri olan tek ülke Türkiye. Yaptığımız bir nevi arabuluculuk. Irak ve Suriye ile Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi kurma kararımız var. Irak'a yaptığım bir ziyarette, 'su konusu' gündeme geldi. 'Suyu nasılsa hallederiz. Sadece su gibi sınırlı konu ile gelmeyin. Su, enerji, ekonomi alanında Mezopotamya havzasında işbirliği oluşturalım' dedik.

DAVUTOĞLU'NUN BALKANLAR KRİTİĞİ
Balkanlar'daki mevcudiyetimizi arttıracağız. Enerji, ulaştırma, kültür bakanları toplantıları düşünüyoruz.
Balkan politikasını tamamlayan bir politika olarak Slovenya'ya gidiyoruz. AB yolunda Slovenya'nın desteği var.
Balkanlar'da en büyük ticari partnerimiz Romanya.
Türk-Sırp ilişkileri hep gerilimli gibi düşünülür. Aksine en geniş kapsamlı ilişkiyi bizimle kurmak istiyorlar.

ANTİKA KİTAP ALDI
Davutoğlu, resmi ziyaret için bulunduğu Slovenya'da çok sayıda kitap satın aldı. Davutoğlu, kendisinin 10 bin civarında kitabı olduğunu bir kısmını bağışladığını söyledi. Kütüphanesinde 18. yüzyıldan kalma kitapların da yer aldığını anlatan Davutoğlu,beraberindeki heyete 1593 yılında Avusturya ordusuyla Hasanpaşa komutasındaki Osmanlı ordusu arasında geçen savaşı tasvir eden gravür hakkında bilgi verdi.