İstanbul'a ''sessiz asfalt''

İstanbul'da gürültü kirliliğini 3-10 desibel azaltacak E-5 Karayolu'ndaki ''sessiz asfalt'' çalışması sürüyor.

Çarşamba 02.09.2009 11:17
Güncelleme: Çarşamba 02.09.2009 11:18
ABONE OL
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, E-5 Karayolu Bakırköy İncirli mevkisinde gece yarısı başlayan ve bugünkü bölümü sabah saatlerinde sona erdirilen ''sessiz asfalt'' döküm çalışmalarını yerinde takip etti.

Topbaş, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, ''En yoğun trafik akışı bulunan E-5 Karayolu üzerinde yapılan bir asfalt çalışması şantiyesindeyiz. Biz İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak her konuda olduğu gibi asfaltta da çok ciddi başarılara imza attık ve çok kaliteli nitelikli yol çalışmaları yapabiliyoruz, bunu başardık'' dedi.

Çalışanların yardımıyla asfalt döküm makinesini de bir süre kullanarak, asfalt dökümü yapan Topbaş, ''Uygulanmakta olan toplam 180 bin ton asfalt ve dökülen 36 kilometrelik yolda yapılan asfalt çalışması 3 kat çalışma esasında 108 kilometre anlamına gelmektedir'' diye konuştu.

İstanbul veya Türkiye'de dökülen asfaltların kısa ömürlü, birkaç yıl içerisinde aşınan, lastik tutma kapasitesi düşük, ses ve trafik kirliliğine yol açan asfaltlar olduğunu kaydeden Topbaş, şöyle devam etti:

''Biz buna son verme adına İsfalt'ta yaptığımız çok ciddi gelişmeler, laboratuvar incelemelerinin sonucunda çok başarılı asfalt edinmeyi başardık ve bu asfaltı da uyguluyoruz. İstanbul'da olanlar bizim uygulama yaptığımız yerlerde gayet nitelikli asfalt döktüğümüzü görmekteler. Çok daha fazla asfalt dökmemize rağmen saat 00.00'da başladığımız ve 06.00'ya kadar devam eden çalışmalar, çok daha hızlı, kaliteli ama kente çok az zarar veren, kentlinin konforunu bozmayan hızlı bir çalışmayı başardık.''

İsfalt'ın çok önemli çalışmalarının başında asfalt kalitesindeki başarısının geldiğini ifade eden Kadir Topbaş, şu bilgileri verdi:

''Öncelikle asfalt dökeceğimiz alanları,katbekat asfalt dökmek yerine kazımaktayız. Kazıdığımız alanlardan elde edilen asfaltları tekrar geri dönüşümde kullanabiliyoruz. Burada uygulamakta olduğumuz 3 kat asfaltımız var. Bu 15 yıl dayanıklı bir sistem oluyor. Şu anda biten yerleri kullananlar bunu görüyor, adeta asfaltı hissetmiyorsunuz. Yamaları veya ek yerlerini hissetmiyorsunuz, bu çok önemli. Ayrıca fren tutma mesafesi de diğer asfalta göre çok daha güçlü. Bunların hepsi bir laboratuvar çalışması, uzun süreli çalışmalar.''

Gürültü kirliliğini 3-10 desibel azaltan E-5 Karayolu'ndaki ''sessiz asfalt'' çalışmasının gelecek ay içinde tamamlanması planlanıyor.