İşte Erivan'la yol haritası

Protokolde Karabağ şartı yok, ancak barışa katkı taahhüdü var. Türkiye, ilişkilerin normalleşmesi ve Karabağ sürecinin paralel yürümesinde kararlı. Sınırlar, protokolün yürürlüğünden 2 ay sonra açılacak

Çarşamba 02.09.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 02.09.2009
ABONE OL
Türkiye ile Ermenistan, ilişkilerini normalleştirmek için atacakları adımları resmen açıkladı. İki ülke, protokoller doğrultusunda, Alican Karayolu ve Akyaka Demiryolu Sınır Kapısı'nın açılacağını, karşılıklı büyükelçilik kurulacağını ve soykırım iddialarının araştırılacağını, bu aşamaların metinler yürürlüğe girdikten sonra 2-3 ay içinde tamamlayacağını duyurdu. Protokollerin ne zaman parlamentoların onayına sunulacağı konusunda "makul bir zaman diliminde" ifadesine yer verildi. Ankara-Erdivan ilişkilerinde yol haritasının kilometre taşları şöyle:
Anlaşmalar yürürlüğe girdikten iki ay sonra sınırlar açılacak. Ermenistan arzusuna kavuşmuş olacak. Sınırlarda ulaşım, altyapı desteği sağlanacak.
2 ay içinde hükümetler arası komisyonlar kurulacak. 7 alt komite oluşturulacak. Soykırım iddialarını araştıracak 'Tarihsel Boyuta İlişkin Alt Komisyon' 3 ay içinde çalışmaya başlayacak. Komisyonda Türk, Ermeni, İsviçreli temsilciler ile uluslararası uzmanlar olacak. Komisyonun tanımında 'soykırım' ifadesi yer almadı. Tarihsel kaynak ve arşivlerin tarafsız incelenmesini içerecek şekilde diyalog oluşturacak.
Karşılıklı büyükelçilik açılacak. Türkiye ilk defa bir ülke ile diplomatik ilişkiyi TBMM onayına sunacak.
2 ülke birbirinin sınırlarını tanıyacak. Ermenistan'ın Bağımsızlık Bildirgesi'nde yer alan Türkiye'den toprak iddiaları geçersiz olacak. Ermenistan, Kars Anlaşması'ndaki Türkiye sınırlarını resmen kabul edecek.
Metinlerde Yukarı Karabağ sorununun çözümü şart olarak yer almadı. Ancak "Tüm bölgede barışın, güvenliğin ve istikrarın kuvvetlenmesine katkıda bulunma" taahhüdü yer aldı. Türkiye, Ermenistan'la ilişkisinin normalleşmesi ile Yukarı Karabağ sürecinin paralel yürümesinde kararlı. Karabağ sorununun çözümü için AGİT Minsk süreci hızlanacak. Erivan-Bakü arasındaki şu iki pürüzün aşılmasına çalışılacak. 1- Laçin koridorunun genişliği ve burada uluslararası güç konuşlandırılması. 2-İşgal bitene kadar Karabağ'ın statüsünün nasıl belirleneceği.
Metinde, "Hangi nedenle olursa olsun terörizmin tüm biçimlerini, şiddeti ve aşırıcılığı kınayarak, bu tür eylemlerin teşvikinden veya müsamahasından kaçınılacak ve teröre karşı işbirliği yapılacak" ifadesi yer aldı. Böylece Büyük Ermenistan hayaline nokta konuldu.
Ermenistan, 31 Ağustos'ta eşzamanlı olarak yapılan duyuruda müzakerelerin "önkoşulsuz" sürdürüleceği ifadesini istedi. Ancak kabul edilmedi. Ankara ise 6 hafta olarak belirlenen süre kısıtlamasına karşı çıktı. Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan'ın maça gelmesi için Türkiye bu şartta diretmedi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AGİT Minsk Grubu Eşbaşkanı Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'i arayarak protokollerle ilgili bilgi verdi ve Azerbaycan- Ermenistan ihtilafının çözümlenmesi için sürecin hızlandırılmasını istedi. Kouchner, destek sözü verdi.

DAVUTOĞLU KKTC'DE
Kıbrıs müzakerelerinin yarın başlayacak 2. turu öncesinde KKTC'ye de giden Ahmet Davutoğlu, dün Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Başbakan Derviş Eroğlu ile görüştü. Davutoğlu, Kıbrıs'ta statükonun sürmesine izin vermeyeceklerini söyledi. Rumlara çağrı da bulunan Davutoğlu "Artık barışı reddetmeyin"diye seslendi.

https://www.sabah.com.tr