Siyasilerden Karabağ vurgusu

  1. Haberler
  2. Siyaset
Çarşamba 02.09.2009 ABONE OL
Çelik:Karabağ sorunu çözülmezse kapılar açılmaz
Başbakan Başdanışmanı Hüseyin Çelik: Bu protokolle her şeyin bittiği anlamı çıkarılmamalı. Protokol kapıların açılacağı anlamına gelmiyor. Karabağ sorunu çözülmezse Türkiye, Ermenistan ile diplomasiyi sürdürür, ancak kapılar açılmaz! Karabağ çözülmeden o protokol Meclis'te onaylanmaz. CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen: Devletlerin politikalarında tarihi bir süreklilik olur. Türkiye sınırı niye kapattı? Ermenistan, Azerbaycan topraklarını işgal etiği için. O zaman sınırı tekrar açmak için işgal edilen topraklardan çekilmesi lazım. Bunun işareti var mı? Yok! Ne oldu da Türkiye'nin dış politikası değişti? Bugün yapılan politika, büyükler ne istiyorsa onu yerine getirmektir. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır: Protokole destek vermeyiz. Azerbaycan'ı küstürmemek, güvene zarar vermemek lazım. ABD Başkanı Obama'nın 5 Nisan'da yaptığı ziyaretin ardından böyle bir açılımın başlaması, kamuoyunu endişeye sevk etmiştir. Kırmızı çizgimiz, Azerbaycan'dır.

Ermeni sanatçı Gasparyan memnun
KONSER için Ermenistan'dan İstanbul'a gelen dünyaca ünlü duduk virtüözü Djivan Gasparyan, Türkiye ile Ermenistan arasındaki gelişmeleri memnuniyetle karşıladığını belirterek, "Gelişmeleri oldukça olumlu karşılıyorum ve ne zaman iki ülke halkı arasındaki ilişkiler gelişirse çok mutlu oluyorum" dedi.

Rusya ve ABD'den sürece destek

FRANSA Cumhurbaşkanı Sarkozy, Türkiye ve Ermenistan'ın müzakereleri başlatma kararı üzerine önceki gece yarısı "Tarihi gelişme" diye açıklama yaptı. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Sözcüsü İan Kelly de dün açıklamasında şöyle dedi: "ABD, normalleştirmenin önkoşulsuz ve makul bir zaman çerçevesinde olmasını uzun zamandır savunmuştur ve hala savunmaktadır" dedi. AB Dış Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, yaptığı açıklamada her türlü katkıya hazr olduklarını bildirdi. Rusya protokolü memnuniyetle karşıladığını bildirdi. Dışişleri Bakanlığı "Uzun süredir beklenen mantıklı bir anlaşma olduğunu" belirtti.

DIŞ BASINDAN ...

New York Times: Ermenistan'la diplomatik ilişki Türkiye'nin AB üyelik şansını artıracak.
Tribune de Geneve: On yıllarca devam eden güvensizlik ve karşılıklı suçlamalardan sonra barışmaya yönelik önemli adım.
El Pais: Yüzyıla yakın süre devam eden düşmanlığın ardından ayrılıkların üstesinden gelme ve sınırlarını açma eşiğindeler.
Novosti: Sovyetler Birliği'nin parçalandığı 1991'den beri diplomatik ilişkiler yok.
Deutsche Welle: Futbol odaklı diplomasi. Türkiye-Ermenistan ilişkilerini normalleştirecek yeni gelişmeler kaydediliyor.
Le Monde: Türkiye ve Ermenistan, diplomatik ilişkileri kurma yolunda.

BUGÜN NELER OLDU