"Muhatabımız 72 milyon Türk vatandaşı"

Özel Harekat Daire Başkanlığı'nda görevli polislere iftar yemeği veren Başbakan Erdoğan "Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin, teröristleri muhatap alması, onlarla müzakereye oturması asla ve asla söz konusu olamaz" dedi

Perşembe 03.09.2009
Güncelleme: Perşembe 03.09.2009
ABONE OL

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, Güneydoğu'da terörle mücadele için kurulan Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Hareket Daire Başkanlığı'nda görevli polis memurlarıyla yaptığı iftarda, "Demokratik açılım" sürecinde teröristleri muhatap almalarının ve onlarla müzakereye oturmalarının asla ve asla söz konusu olmayacağını belirterek, "Kimse de bizi böyle bir yere oturtmaya kalkmasın" dedi. Erdoğan, alkışlarla karşılanan konuşmasında kendisine önceki gün iletilen 4 sayfalık mektubu hatırlatarak, "Artık bu işi ne olur Başbakanım, çözün diyordu. Kendi oyunu nereye verdiğini de çok açık ve söylüyordu, benim partime verilmiş bir oy yoktu. Tamamen bu işin zıttı olan bir oydu. Ama bir gerçeği orada tespit ediyordu. O da bizim 10 yıllardır, son 25 yıldır içimizi yaralayan, dağlayan o sürecin içinde yaşadıklarımızdı" diye konuştu. Erdoğan, "Hiç kimsenin kendisini şunun ya da bunun temsilcisi, sözcüsü, hak arayıcısı gibi göstermeye kalkışmasın" diyerek, milletin topyekun temsilcisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğunun altını çizdi. Erdoğan şunları söyledi: "Bu milletin başka temsilcisi yoktur. Hele hele Türkiye Cumhuriyeti devletinin ya da Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin, teröristleri muhatap alması, onlarla müzakereye oturması asla ve asla söz konusu olamaz. Bunu çok açık ve net söylüyorum. Kimse de bizi böyle bir yere oturtmaya da kalkmasın. Bizim muhatabımız, topyekun 72 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Bunun dışında bir muhatap kabul etmedik, etmeyiz. Meclis'te daha önce de söyledim, ben şehidimin bir damla kanını 550 milletvekilliğine değişmem. Bu işin bedeli ne olursa olsun, biz bu yola çıktık ve devam edeceğiz."

GÜVENLİK TOPLANTISI

Başbakan Erdoğan bugün Genelkurmay Başkanı Org. Başbuğ, Kuvvet Komutanları ve ilgili bakanlarla "Güvenlik toplantısı"nda biraraya gelecek.